Ściana Wiatru – może odtworzyć huragan kategorii 5

0
344
Zdjęcie: © Florida International University

Ściana wiatru – najpotężniejszy system wentylatorów na świecie może odtworzyć huragan kategorii 5.

Ściana Wiatru to największy na świecie symulator wiatru, imponujące urządzenie zdolne do generowania wiatrów o prędkości do 157 mil na godzinę (70 m / s), porównywalnych z tymi zarejestrowanymi podczas huraganów 5 kategorii.

Aby lepiej chronić się przed niszczycielską siłą huraganów, musisz najpierw ją zbadać i przetestować różne materiały pod kątem silnych wiatrów, które generują.

Mając to na uwadze, inżynierowie z Międzynarodowego Centrum Badań nad Huraganami (IHRC) oraz z Wyższej Szkoły Inżynierii i Informatyki (CEC) na Uniwersytecie Stanowym Florydy spędzili 15 lat na budowie i doskonaleniu Ściany Wiatru, imponującej instalacji zdolnej do replikacji wiatrów o sile huraganu.

Wszystko zaczęło się w 2005 roku od dwóch potężnych turbin wiatrowych, które były w stanie generować wiatr o prędkości do 53 m/s, ale wraz ze wzrostem potrzeby symulacji silniejszych prądów powietrza wzrosła również moc Ściany Wiatru.

Czytaj: Wirtualny zegar w Krakowie odlicza czas do katastrofy klimatycznej

Obecnie instalacja składa się w sumie z 12 gigantycznych wentylatorów zdolnych do generowania wiatru o prędkości do 70 m/s. Dla porównania, badanie wykazało, że drzewa zaczynają pękać przy prędkości wiatru 42 m/s, niezależnie od wieku, średnicy czy właściwości sprężystych.

Według strony internetowej Uniwersytetu Stanowego Florydy, „ściana Wiatru może testować pełnowymiarowe konstrukcje, takie jak budowane lub produkowane na miejscu domy i małe konstrukcje komercyjne”.

Dzięki zintegrowanemu systemowi wtrysku wody Ściana Wiatru jest w stanie symulować poziomy deszcz powodowany wiatrem, umożliwiając inżynierom testowanie konstrukcji i materiałów pod kątem szkód spowodowanych przez huragany zarówno przez wiatr, jak i deszcz.

Czytaj: Rekordowy sezon huraganów na Atlantyku w 2020 roku

Małe budynki można umieścić na obrotnicy przed Ścianą Wiatru, aby można było w nie uderzać ze wszystkich stron w celu wykrycia ewentualnych słabych punktów. Dzięki napędom o zmiennej częstotliwości wentylatory można zwiększać do różnych prędkości wiatru, co pozwala inżynierom lepiej zrozumieć, w jaki sposób różne konstrukcje i materiały radzą sobie z potężnymi huraganami.

Na początku Ściana Wiatru z siedzibą w Miami była w stanie replikować huragany kategorii od 1 do 4, ale obecna instalacja jest zdolna do symulowania huraganów, takich jak Katrina i Andrew, które zaliczają się do kategorii 5 według skali huraganów Saffira – Simpsona.

johannesfloe.com – Art to remember