Sekret lepszej kawy? Ptaki i pszczoły!

0
322
Z jednego drzewa można uzyskać rocznie około 0,5 kg kawy. Zdjęcie: Pixabay

Ziarna kawy są większe i liczniejsze, gdy zwierzęta łączą siły, aby zapylać i chronić rośliny, wynika z badań.

Dla wielu z nas tak naprawdę dzień nie zaczyna się, dopóki nie wypijemy filiżanki kawy.

Teraz nowe badanie ujawniło sekret lepszej kawy — ptaki i pszczoły!

Naukowcy z Tropikalnego Centrum Badań Rolniczych i Szkolnictwa Wyższego odkryli, że ziarna kawy są większe i liczniejsze, gdy ptaki i pszczoły łączą siły, aby zapylać i chronić rośliny.

Niektórzy z tych uskrzydlonych pomocników pokonują tysiące kilometrów, a bez nich, według badania, hodowcy kawy zauważyliby aż 25-procentowy spadek plonów.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Ziarna kawy. Zdjęcie: Pixabay

„Do tej pory naukowcy zazwyczaj osobno obliczali korzyści płynące z natury, a następnie po prostu je sumowali” – powiedziała Alejandra Martínez-Salinas, która kierowała badaniami.

„Ale natura to system interakcji, pełen ważnych synergii i kompromisów.”

„Pokazujemy ekologiczne i ekonomiczne znaczenie tych interakcji w jednym z pierwszych eksperymentów na realistyczną skalę w rzeczywistych gospodarstwach”.

W swoich badaniach zespół wykorzystał rzeczywiste eksperymenty na 30 plantacjach kawy, aby ocenić wkład w zapylanie pszczół i zwalczanie szkodników przez ptaki.

„Wcześniejsze oceny poszczególnych usług ekologicznych mogą w rzeczywistości nie doceniać korzyści, jakie bioróżnorodność zapewnia rolnictwu i dobrobytowi ludzi” – powiedział Taylor Ricketts z Instytutu Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Vermont.

„Te pozytywne interakcje oznaczają, że usługi ekosystemowe są bardziej wartościowe razem niż osobno.”

Naukowcy wykorzystali kombinację dużych sieci i małych koronkowych torebek, aby przetestować cztery scenariusze na 30 plantacjach kawy – samą aktywność ptaków, samą aktywność pszczół, brak aktywności ptaków i pszczół oraz naturalne środowisko, w którym ptaki i pszczoły współpracowały ze sobą.

Podczas każdego scenariusza zespół testował owoce, wagę i jednolitość.

Wyniki ujawniły, że wszystkie trzy z tych czynników były większe, gdy ptaki i pszczoły współpracowały ze sobą.

A w scenariuszu, w którym w ogóle nie było ptaków ani pszczół, średni plon spadł o prawie 25%, wyceniany na około 1066 USD (4500 zł).

Czytaj: 10 korzystnych dla zdrowia nawyków związanych z piciem kawy

W swoich badaniach zespół wykorzystał rzeczywiste eksperymenty na 30 plantacjach kawy, aby ocenić wkład w zapylanie pszczół i zwalczanie szkodników przez ptaki, takie jak Rufous-capped warbler (na zdjęciu). Źródło: Twitter

Dr Natalia Aristizabal, doktorantka w Gund Institute for Environment i Rubenstein School of Environment and Natural Resources, powiedziała: „Jednym z ważnych powodów, dla których mierzymy ten wkład, jest pomoc w ochronie i zachowaniu wielu gatunków, od których jesteśmy zależni, a czasami przyjmujemy je za pewnik.”

„Ptaki, pszczoły i miliony innych gatunków wspierają nasze życie i środki do życia, ale stoją w obliczu zagrożeń, takich jak niszczenie siedlisk i zmiana klimatu”.

Czytaj: Nowa restauracja w centrum Wrocławia!

Stwierdzono, że ptaki zapewniające zwalczanie szkodników roślinom kawowym w Kostaryce migrowały tysiące kilometrów z Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Zespół ma teraz nadzieję zbadać, w jaki sposób zmieniające się krajobrazy gospodarstw wpływają na zdolność ptaków i pszczół do dostarczania korzyści w produkcji kawy.

Badanie pojawiło się wkrótce po tym, jak naukowcy stwierdzili, że „zapomniany” afrykański gatunek kawy, który rośnie w wyższych temperaturach, może uratować przemysł kawowy.

Czytaj: 5 chorób, które boją się kawy jak ognia

Naukowcy wykorzystali kombinację dużych siatek i małych koronkowych torebek, aby przetestować cztery scenariusze na 30 plantacjach kawy.
Zdjęcie: Gund Institute for Environment

Według ekspertów Coffea stenophylla z Sierra Leone toleruje wyższe temperatury niż Arabica, najpopularniejsza kawa na świecie.

Ale gatunek ma również doskonały smak, z nutami brzoskwini, czarnej porzeczki, mandarynki, czekolady, karmelu i syropu z czarnego bzu.

Według profesjonalnych degustatorów smak przypomina trochę „arabikę z najwyższej półki”.

C. stenophylla, znana również jako „kawa górska Sierra Leone”, jest rzadkim i zagrożonym gatunkiem, który został ponownie odkryty na wolności w kraju Afryki Zachodniej w 2018 roku.

Po udanej rundzie profesjonalnych degustacji naukowcy mają nadzieję, że wkrótce zostanie ona komercyjnie wyhodowana, aby „przyszłościowo” stała się napojem związanym ze zmianami klimatycznymi.

Czytaj: Według nowych badań picie od 1 do 5 filiżanek kawy dziennie pomaga w walce z chorobami przewlekłymi

Korzyści z picia kawy:

  • Kofeina została uznana za bezpieczną do spożycia w dawkach do 400 mg dziennie dla populacji ogólnej.
  • Badania sugerują, że może mieć wiele korzyści zdrowotnych, w tym zwalczać choroby wątroby i cukrzycę typu 2.
  • Badania sugerują nawet, że kawa może nawet pomóc ludziom żyć dłużej.
  • Jest to najczęściej spożywany środek pobudzający na świecie, a raporty pokazują, że może zwiększyć dzienne wydatki na energię o około 5%.
  • Naukowcy twierdzą, że połączenie od dwóch do czterech kaw dziennie z regularnymi ćwiczeniami byłoby jeszcze bardziej skuteczne w utrzymaniu wagi.
  • Badanie z 2015 r. wykazało, że zaledwie kilka filiżanek dziennie może pomóc milionom osób na diecie zachować szczupłą sylwetkę, gdy osiągną pożądaną wagę.

Czytaj: Kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia niewydolności serca