Sekret szczęścia? Wydawaj pieniądze na doświadczenia, a nie na rzeczy materialne

0
268
Przestań kupować rzeczy i zacznij kupować doświadczenia! Zdjęcie: Pixabay

Dlaczego ludzie, którzy wydają pieniądze na doświadczenia, są szczęśliwsi?

Życie w XXI wieku to szybkie, zorientowane na konsumenta doświadczenie, w którym media nieustannie nas otaczają, wymuszając ideę, że szczęście to kwestia kupna idealnego domu, jeżdżenia najlepszym samochodem, noszenia najmodniejszych ubrań i publikowania aktualnych informacji w zaawansowanym technologicznie urządzeniu. Wszędzie, gdzie nie spojrzymy, jesteśmy zalewani tym samym przesłaniem: „KUP, KUP, KUP swoją drogę do szczęścia!” Kupno nowego gadżetu lub pierwsza jazda nowym samochodem może być przez krótką chwilę satysfakcjonująca lub ekscytująca, ale dreszczyk emocji zawsze mija i wracamy w to samo miejsce, szukając kolejnego zakupu, aby utrzymać to uczucie. Jeśli brzmi to jak Twoje życie, możesz być pewien, że istnieje lepszy sposób na wydawanie pieniędzy i utrzymywanie tego uczucia przy życiu: przestań kupować rzeczy i zacznij kupować doświadczenia!

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym w San Francisco wykazały, że ludzie, którzy wydawali pieniądze na doświadczenia, a nie na rzeczy materialne, byli szczęśliwsi i uważali, że pieniądze są lepiej wydawane. Dreszcz związany z kupowaniem rzeczy szybko mija, ale radość i wspomnienia doświadczeń, od epickich przygód po drobne spotkania, mogą trwać całe życie.

Czytaj: Coś dla pasjonatów zieleni: Startuje Akademia Zielony Poznań

Kiedy wydajemy pieniądze na siebie i ludzi, na których nam zależy, prawdopodobnie robimy coś więcej niż tylko kupowanie rzeczy. Na głębszym poziomie naszym ostatecznym celem jest stworzenie poczucia szczęścia, satysfakcji i dobrego samopoczucia.

Wielu z nas wydaje pieniądze w sposób, który niewiele pomaga nam osiągnąć to, czego naprawdę pragniemy. Naukowcy twierdzą, że istnieje związek między tym, jak wydajemy pieniądze, a szczęściem, więc dobrą wiadomością jest to, że mamy możliwość zmiany naszych wzorców wydawania pieniędzy, aby zwiększyć nasze szczęście i stworzyć bardziej sensowne życie. Więc od czego zaczynamy?

Skup się bardziej na doświadczeniach, a mniej na dobrach materialnych, ponieważ wydawanie na doświadczenia, a nie na rzeczy, wiąże się z większym szczęściem.

Nasza kultura mówi nam, że kupowanie wielu rzeczy sprawi, że będziemy szczęśliwi. I to może być prawda, ale tylko do pewnego momentu. Badania opublikowane w Journal of Positive Psychology pokazują, że ludzie, którzy wydawali pieniądze na doświadczenia, a nie na dobra materialne, byli szczęśliwsi, ponieważ podekscytowanie, jakie często odczuwamy podczas kupowania rzeczy, ma tendencję do szybkiego zmniejszania się, gdy przyzwyczajamy się do nich i zaczynamy brać je za pewnik. Jednak radość i wspomnienia, które przynoszą, mogą dać nam silniejsze poczucie satysfakcji. To może być prawda, nawet jeśli doświadczenie nie trwa tak długo, jak zakupiony przez nas fizyczny przedmiot.

Pomyśl o tym w ten sposób: przedmiot materialny, taki jak samochód lub telewizor, to przedmiot, który można od Ciebie oddzielić. Doświadczenia z większym prawdopodobieństwem staną się częścią tego, kim jesteś jako osoba. Ponadto kupowanie przedmiotu jest często czynnością samotną, zwłaszcza w przypadku zakupów online. Kiedy uczestniczymy w doświadczeniach z przyjaciółmi, rodziną, współpracownikami i innymi osobami, te doświadczenia mogą wzmocnić relacje, które są dla nas najważniejsze. Wspomnienia ze wspólnych doświadczeń można później przywołać wśród osób, które w nich uczestniczyły, a także opowiedzieć innym, którzy nie byli częścią doświadczenia.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Kumar i jego współautorzy, Matthew Killingsworth z Uniwersytetu Pensylwanii i Thomas Gilovich z Uniwersytet Cornell, zrekrutowali 2635 dorosłych, którzy zostali losowo przypisani do grupy materiałowej lub doświadczalnej. Uczestnicy musieli w różnych momentach dnia odpisywać na wiadomości, jak się czują, aby monitorować ich emocje i zachowania zakupowe. Nabywcy materiałów kupowali takie rzeczy, jak biżuteria, ubrania czy meble, podczas gdy empiryczni kupujący uczestniczyli w wydarzeniach sportowych, jedli posiłki w restauracjach lub angażowali się w inne doświadczenia. Wyniki: Zadowolenie było wyższe dla uczestników, którzy dokonywali zakupów empirycznych w porównaniu z zakupami materialnymi w każdej kategorii, niezależnie od kosztu przedmiotu.

Porównywanie koszulki do podróży byłoby niesprawiedliwe, ale biorąc pod uwagę cenę, nadal widzimy ten wynik, w którym doświadczenia wiążą się z większym szczęściem” – powiedział Kumar.

Czytaj: 10 doświadczeń, które należy wpisać na listę życzeń po pandemii

Aby zająć się możliwymi różnicami w typach konsumentów, naukowcy przeprowadzili drugie badanie, w którym poprosili ponad 5000 uczestników, aby najpierw ocenili swoje szczęście, a następnie zgłosili, czy korzystali, cieszyli się lub zakupili rzecz materialną lub empiryczną w ciągu ostatniej godziny. Jeśli odpowiedzieli „tak”, uczestnikom zadawano serię pytań i szczegółów dotyczących ich zakupu.

Nadal obserwowaliśmy ten sam efekt” – powiedział Kumar. „Kiedy ta sama osoba kupowała coś związanego z doświadczeniem, wiązało się to z większym szczęściem”.

Naukowcy doszli do wniosku, że ludzie są bardziej zadowoleni z zakupów empirycznych niż materialnych, niezależnie od tego, kiedy mierzy się szczęście: przed, w trakcie lub po. Doświadczenia wywołują również większą satysfakcję, mimo że ludzie zazwyczaj spędzają więcej czasu na korzystaniu ze swoich dóbr materialnych. Naukowcy stwierdzili, że możliwym wyjaśnieniem jest trwanie doświadczeń w pamięci ludzi, podczas gdy postrzegana wartość dóbr materialnych z czasem słabnie.

„Jeśli chcesz być szczęśliwszy, rozsądnie byłoby odsunąć część swojej konsumpcji od dóbr materialnych i nieco bardziej w stronę doświadczeń” – powiedział Kumar. „To doprowadzi Cię do lepszego samopoczucia”.