Seks w związku. Dlaczego jest tak ważny?

0
745
zdjęcie: iStockphoto

Seks dla większości z nas kojarzy się z czymś przyjemnym, odprężającym.  W natłoku codziennych spraw, przepracowania, stresu, zabiegania, nie znajdujemy na niego czasu. Dlaczego? Czy to może nam zaszkodzić? Otóż okazuje się, że może.

Na początek proponuję przyjrzeć się tematowi przez pryzmat nauki. Z punktu widzenia seksuologii, popęd i zachowania seksualne odgrywają ważną rolę, jeżeli chodzi o nawiązanie więzi emocjonalnej i erotycznej oraz utrzymanie tej więzi. Seks przyczynia się do trwałości związku. Z punktu widzenia psychologii pozwala na zrealizowanie jednej z naturalnych potrzeb człowieka.

Dla tych, którzy na wspólne igraszki nie mają czasu ani ochoty – przedstawię kilka powodów, dla których może jednak warto inaczej zorganizować sobie dzień. Tak, żeby znaleźć chwilę dla siebie i ukochanej osoby.

zdjęcie: wall.alphacoders.com

Po pierwsze – seks rozładowuje napięcie. Krótko mówiąc regularny seks rozładowuje naszą naturalną biologiczną potrzebę.

Po drugie – seks relaksuje. Udany seks (dla każdej pary wyglądający inaczej) zwieńczony orgazmem obojga partnerów, jest wspaniałym środkiem odprężającym.  Nie możesz spać, czujesz niepokój, może zamiast środków farmaceutycznych, sięgnij po to, co masz najbliżej siebie. Sen i ukojenie przyjdą szybciej niż myślisz.

Po trzecie – i nie jest to żadne odkrycie – seks zbliża partnerów. Regularne współżycie umacnia więź między partnerami. Wspólna nagość, wzajemny dotyk, co potwierdzają liczne badania, przyczyniają się do akceptacji własnego ciała oraz ciała partnera. Wzajemny dotyk uspokaja.

Po czwarte – seks umacnia relację. – Seksuolodzy zauważają, że regularne współżycie, szczególnie w momencie orgazmu, sprawia, że nasza przysadka mózgowa uwalnia duże ilości oksytocyny – tzw. hormonu przywiązania. Neuroprzekaźniki, czy nam się to podoba czy nie rządzą nami w dużym stopniu. Uproszczając – nie kochając się z partnerem – przywiązanie maleje.

Może jednak warto znaleźć chwilę dla siebie i ukochanej osoby? Zapraszam do dyskusji.

PRZECZYTAJ TAKŻE: ZOSTAŁA OKRZYKNIĘTA NAJŁADNIEJSZĄ BABCIĄ NA ŚWIECIE. NIKT NIE WIERZY, ŻE MOŻNA MIEĆ TAKĄ FIGURĘ W TYM WIEKU! – f7dobry.com