Seniorzy, którzy prawie codziennie spotykają przyjaciół, rzadziej chorują na demencję

0
586

Demencja jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności wśród seniorów na całym świecie. Ale to nie jest coś, co pojawia się w nieskończoność, gdy osiągamy starszy wiek. W rzeczywistości badanie wykazało, że istnieje prosty sposób uniknięcia demencji, gdy jesteśmy starsi. To może być kluczem nie tylko do pomocy nam, ale także naszym rodzicom i dziadkom, abyśmy wszyscy mogli pamiętać cenne chwile, które dzielimy ze sobą.

Wszyscy potrzebujemy przyjaciół, zwłaszcza gdy jesteśmy starsi.

Po lewej stronie, mózg, gdy człowiek spotyka się z przyjaciółmi, po prawej, gdy nie spotyka się z przyjaciółmi.
Zdjęcie: © depositphotos.com© depositphotos.com

W trwającym 28 lat badaniu wykazano, że osoby w wieku 60 lat, które miały więcej kontaktów towarzyskich z przyjaciółmi, były o 12% mniej narażone na rozwój demencji. Odkryto, że jest to bardziej istotne dla kontaktów towarzyskich z przyjaciółmi niż z krewnymi. Sugeruje to, że zamiast spędzać czas tylko z rodziną, osoby starsze powinny również spotykać się z przyjaciółmi.

© The Golden Girls / NBC

Do badania wykorzystano dane od 10 228 osób. Wszyscy oni pracowali w londyńskich wydziałach służby cywilnej w Wielkiej Brytanii. Zapytano ich o to, jak często spotykali się z przyjaciółmi i rodziną 6 razy. Aby uzyskać diagnozę demencji, osoby zostały przebadane 5 razy, a ich elektroniczne karty zdrowia zostały studiowane do 2017 roku.

© Grace and Frankie / Netflix

Inne badania potwierdziły odkrycie, że kontakty towarzyskie są ważne dla osób starszych, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji. Ale te badania wykazały, że przebywanie z przyjaciółmi może pomóc bardziej niż przebywanie w pobliżu krewnych. Inną interesującą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że efekt był większy u 60-latków w porównaniu do 50-latków i 70-latków.

Ale seniorzy są zwykle sami.

Czytaj: Znaleziono silny związek między zanieczyszczeniem powietrza a chorobą Alzheimera i demencją

© Grace and Frankie / Netflix

Jednak niektóre inne badania wykazały coś przeciwnego, mówiąc, że starsi ludzie rzadziej spędzają czas ze swoimi przyjaciółmi z powodu demencji. Ale były to krótkie obserwacje, więc badania mogą nie być dokładne. Mimo to nawet 28-letnie badanie miało ograniczenia, takie jak fakt, że kontakt społeczny był zgłaszany przez samych uczestników, a wszyscy uczestnicy pracowali w brytyjskiej służbie cywilnej. Jedną rzeczą, która jest spójna, jest to, że było wielu starszych ludzi, którzy prawie nigdy nie mieli kontaktów towarzyskich.

Starzenie się nie oznacza, że nie powinniśmy prowadzić życia towarzyskiego.

Jeśli przebywanie ze znajomymi może zmniejszyć ryzyko zachorowania na demencję, co z kolei sprawia, że seniorzy są lepszym towarzystwem do spędzania czasu, to smutne, że nie spotykają się tak często. Nadal mogą być wspaniałymi dziadkami, nawet jeśli spędzają trochę czasu z rówieśnikami. W rzeczywistości w wieku 60 lat większość ludzi może już nie pracować, więc powinni mieć dużo czasu dla swoich przyjaciół.

Czy zgadzasz się, że przebywanie w gronie przyjaciół może przynieść nam korzyści zdrowotne? Czy uważasz, że jest to sytuacja korzystna dla wszystkich, jeśli osoby starsze codziennie spotykają się z przyjaciółmi?

Czytaj: Alicja w Krainie Czarów zawitała w Krakowie

johannesfloe.com – Art to remember