Setenil de las Bodegas – miasto wykute w skale

0
610

Andaluzyjskie miasteczko Setenil de las Bodegas wygląda jak wyjęte z planu przygodowego filmu fantasy i tym samym stanowi jedną z głównych atrakcji regionu.

To jedna z najpiękniejszych gmin w Hiszpanii. Główną atrakcją miasta są domy w jaskiniach, zbudowane przed wiekami. W Andaluzji życie w jaskiniach jest dość powszechne ze względu na sprzyjające warunki geologiczne. Przypuszcza się, że ten rodzaj budowania domostw należy do miejscowej tradycji sprzed blisko 25 tysięcy lat, którą później zaczęli powielać na tym terenie Maurowie.

Miasto ukazuje wiosną jedno ze swoich najpiękniejszych obliczy, z intensywną zielenią otaczającej je przyrody i nurtem rzeki Trejo, która przecina je, tworząc imponujący wąwóz. Jest to zatem jeden z najlepszych momentów na odwiedzenie tego miejsca.

Główną atrakcją miasta nie jest jego średniowieczna twierdza, ani Wieża Hołdu, ani imponujący Kościół Matki Bożej Wcielonej na szczycie miasta, chociaż to wielkie zabytkowe dziedzictwo również przyczynia się do niezwykłego piękna tego miasta. Główną atrakcją są ulice i domy położone na różnych poziomach pod skałą lub na niej, tworząc ulice jaskiń, punkty widokowe i oryginalne zakątki, które czynią Setenil wyjątkowym miejscem na Ziemi.

Ukształtowanie terenu doprowadziło do tego, że domy budowano z wykorzystaniem nacięć wykutych w skale nad rzeką w dolnej części miasta. W odróżnieniu od innych budowli powstałych w Andaluzji, ten typ domu, zwany „schronieniem pod skałami”, nie odkuwa kamienia, a raczej ogranicza się do zamknięcia ściany skalnej i zagospodarowania w niej przestrzeni. Do niedawna mieszkały tam skromne rodziny z klas społecznych, dziś są to karczmy, sklepy, bary z tarasami czy nawet wiejskie domy.

Ulica Cuevas del Sol, między skałami, w Setenil de las Bodegas. elmundo.es

Osiedlanie się wewnątrz i wokół tych ogromnych masywów skalnych może wydawać się ekscentryczne, jednak tak naprawdę była to praktyczna decyzja podjęta przez ludzi, którzy wiedzieli, jak odpowiednio wykorzystać warunki naturalne na tym obszarze. Jaskinie można tanio dostosować do zamieszkania, nie tylko chronią przed ekstremalnymi temperaturami, ale również stanowią zabezpieczenie przed pożarami czy kataklizmami naturalnymi takimi jak trzęsienia ziemi i ulewy. Łatwo jest je też rozświetlić poprzez pomalowanie ścian na biało. Setenil de las Bodegas jest częścią trasy Białych Wiosek Sierra de Cádiz.

W górnej części miasta znajduje się kilka ważnych monumentalnych enklaw. Aby do nich dotrzeć, warto przejść się wąskimi uliczkami i chłonąć atmosferę tego spokojnego miasteczka. Przy ulicy Villa znajduje się Stary Ratusz, budynek wzniesiony na początku XVI wieku z bogatym kasetonowym sufitem z mudejaru oraz Casa de la Damita de Setenil – ciekawe muzeum, które opowiada historię miasta poprzez elementy archeologiczne znalezione podczas wykopalisk przeprowadzonych w mieście w 1997 roku.

Czytaj: Badacze odkryli zakopany w Hiszpanii liczący 5000 lat kryształowy sztylet

Domy pod skałą. elmundo.es

Kilka kroków dalej znajduje się Torre del Homenaje, jedyny element starej średniowiecznej fortecy z XII wieku, który wciąż stoi. Niektóre pozostałości muru otaczającego całą skałę i chroniącego miasto są nadal zachowane. 

Torreón de Setenil – ta twierdza jest najlepszym śladem starej fortecy Almohad, która niegdyś chroniła skałę Setenil od XII wieku i była wielokrotnie atakowana. Możesz także zobaczyć pozostałości muru otaczającego skałę.

Poniżej poziomu gruntu znajduje się stara arabska cysterna, zbiornik wykopany w skale, którego funkcją było zaopatrywanie twierdzy w wodę. I bardzo blisko nie można przegapić punktu widokowego El Lizón, z którego można podziwiać imponujące widoki na miasto i jego obszar miejski.

johannesfloe.com – Art to remember

Kościół Matki Bożej Wcielonej, elmundo.es

Ulice Cuevas del Sol i Cuevas de la Sombra

Te dwie ulice są niewątpliwie najbardziej reprezentatywnym obrazem Setenil de las Bodegas. Kiedy nadejdzie pora jedzenia, najlepiej udać się na ulicę Cuevas del Sol. Tutaj skała, która została zerodowana przez koryto rzeki, działa jak dach i ściana domów i restauracji, które oferują typowe dania, takie jak zupy Cortijeras, jajecznica ze szparagami, bułka tarta lub gazpachuelo. Oczywiście zawsze obok ogromnych pomidorów, które nie pozostaną niezauważone. 

eldiario.es

A na szczycie, wyróżniający się niczym wieża dawnej fortecy, wyróżnia się przede wszystkim Kościół Matki Bożej Wcielonej. Jego budowę rozpoczęto w XV wieku na głównym meczecie miasta, ale prace zostały ukończone dopiero w XVII wieku, dlatego kościół wyróżnia się różnymi stylami, począwszy od mudejar, a skończywszy na gotyku. 

Czytaj: Pełne emocji i wspaniałych kolorów murale hiszpańskiej artystki.