Sfrustrowany autyzmem ojciec robi zdjęcia ukazujące nawyki jego autystycznego syna

0
537
Autyzm to przypadłość, która zaliczana jest do grupy symptomów zwanych wycofaniem, czyli unikaniem kontaktu ze światem zewnętrznym – z ludźmi i otoczeniem.

„Nie dbam o autyzm” – mówi fotograf z San Francisco, Timothy Archibald, który potrafi być wyjątkowo szczery w stosunku do dzieci, które go mają.

„Mogą Cię frustrować bez końca” – mówi.

Syn Archibalda, Elijaha ma autyzm. Liczy się, jak mówi, jego relacja z Elijaha, jakkolwiek skomplikowana może być.

Fotograf wyjaśnia, że jego najnowsza seria zatytułowana ‘Echolilia: Sometimes I Wonder‘ rozpoczęła się w okresie całkowitej frustracji. Archibald zaczął fotografować swojego autystycznego 5-letniego syna Elijaha, aby poradzić sobie z diagnozą młodego chłopca.

Zauważając, jak zachowywał się jego syn, odmienny od innych dzieci, i wiedząc, że jako rodzic desperacko pragnie wychowywać swoje dziecko najlepiej, jak potrafi, poczuł potrzebę wylania swojej frustracji w trakcie robienia tych zdjęć. Nie zdawał sobie sprawy, o ile bliżej zbliży go to do syna i pozwoli mu lepiej zrozumieć Elijaha.

Zdjęcie po zdjęciu kolekcja Archibalda ukazuje wyjątkową perspektywę wycofanego społecznie dziecka. Sposób, w jaki wchodzi w interakcje z przedmiotami, oferuje alternatywne podejście do komunikowania się z otaczającym go światem. Fotograf mówi: „Nigdy nie chciałem, aby Elijaha myślał, że jest normalny. Chciałem, żeby zdał sobie sprawę z tego, jak bardzo był inny od innych i żeby postrzegał to jako atut”.

Dzięki tej serii zdjęć Archibald nie tylko docenił dziwactwa swojego syna, ale był także w stanie uwolnić się od chęci kontrolowania sytuacji (jako profesjonalny fotograf) i nauczyć się podążać za przykładem syna. Zaczęli nawet wspólnie współpracował przy serialu, dzięki czemu mają teraz miłe wspomnienia.

Archibald uważa projekt fotograficzny za ukończony. Ale „nadchodzące ciężkie lata są przed nami” – mówi Archibalda.

Echolilia została przekształcona w książkę i można ją kupić bezpośrednio za pośrednictwem strony internetowej Archibalda.

Więcej informacji: www.timothyarchibald.com

Czytaj: Po kryjomu sfilmowała autystycznego syna. Głos 9-latka poruszył miliony ludzi!

Timothy Archibald’s son, Eli, poses for a photograph in their collaborative series about autism.

Czytaj: AUCHAN W KRAKOWIE WPROWADZA CICHE GODZINY!