Skąd pochodzi słowo „kwarantanna”?

0
403

Kwarantanna to ograniczenie przepływu osób i towarów, które ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób lub szkodników. Ale skąd w ogóle pochodzi samo słowo “kwarantanna”?

Definicję słowa kwarantanna określa w Polsce ustawa z 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych ludzi, według które jest to „odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Różnica między kwarantanną a izolacją

Tak więc kwarantanna jest często stosowana w związku z chorobą i schorzeniem, zapobiegając przemieszczaniu się osób, które mogły być narażone na chorobę zakaźną, ale nie mają potwierdzonej diagnozy medycznej.

Różni się od izolacji medycznej, w której osoby, u których potwierdzono zakażenie chorobą zakaźną, są izolowane od zdrowej populacji. Kwestie kwarantanny są często jednym z aspektów kontroli granicznej.

Pojęcie kwarantanny jest znane od czasów biblijnych i znane jest z praktyki historycznej w różnych miejscach. Godne uwagi kwarantanny we współczesnej historii obejmują kwarantannę wioski Eyam w 1665 roku podczas wybuchu dżumy dymieniczej w Anglii; kwarantannę w Zachodnim Samoa podczas pandemii grypy w 1918 roku; wybuch epidemii ospy w Jugosławii w 1972 roku oraz szeroko zakrojone kwarantanny stosowane na całym świecie podczas pandemii koronawirusa w latach 2019–2020.

Czytaj: Tak wygląda Warszawa w czasie koronawirusa. Zobacz 21 zdjęć

Przy stosowaniu kwarantanny wobec ludzi należy wziąć pod uwagę względy etyczne i praktyczne. Praktyka różni się w zależności od kraju. W niektórych krajach kwarantanna jest tylko jednym z wielu środków regulowanych przez ustawodawstwo odnoszące się do szerszej koncepcji bezpieczeństwa biologicznego; na przykład australijskie bezpieczeństwo biologiczne jest regulowane przez jedną nadrzędną ustawę o bezpieczeństwie biologicznym z 2015 roku.

Słowo kwarantanna pochodzi od quarantena, co oznacza „czterdzieści dni”, używane w języku weneckim w XIV–XV wieku i oznaczające okres, w którym wszystkie statki musiały być odizolowane, zanim pasażerowie i załoga mogli zejść na brzeg podczas epidemii dżumy (tak zwanej czarnej śmierci); obawiano się wtedy szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby, a szczególny lęk budziły właśnie przybywające do miasta statki. 

Najstarszy udokumentowany przypadek tymczasowej kwarantanny grupy podejrzanej o chorobę pochodzi z 1374 roku ze znajdującego się w północnych Włoszech mieście Reggio nell’Emilia.

Z kolei trentino to trzydziestodniowy okres izolacji, wprowadzonym po raz pierwszy w 1377 r. w Republice Ragusa w Dalmacji (dzisiejszy Dubrownik w Chorwacji).

Merriam-Webster nadaje różne znaczenia formie rzeczownikowej, w tym „okres 40 dni”, „stan przymusowej izolacji” oraz jako „ograniczenie w przepływie osób i towarów, które ma zapobiegać rozprzestrzenianie się chorób lub szkodników”. Słowo jest również używane jako czasownik.

Kwarantanna różni się od izolacji medycznej, w której osoby, u których potwierdzono zakażenie chorobą zakaźną, są izolowane od zdrowej populacji.

Kwarantanna może być używana zamiennie z cordon sanitaire i chociaż terminy są powiązane, cordon sanitaire odnosi się do ograniczenia przemieszczania się ludzi do lub z określonego obszaru geograficznego, takiego jak społeczność, w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji.

Czytaj: 10 pokarmów bogatych w cynk, niezbędnych podczas pandemii