Skąd wiedzieć, że zaczynasz menopauzę? Co to jest, objawy i leczenie

0
323
Menopauza to naturalny i fizjologiczny proces zachodzący w organizmie kobiety. Zdjęcie: pl.freepik.com

Czujesz uderzenia gorąca, rozdrażnienie i problemy ze snem, czy to początek menopauzy?

Przejście w menopauzę, moment w życiu kobiety, w którym cykle menstruacyjne ustają na stałe, wpływa na kobiety w wyjątkowy i różny sposób, w zależności od osoby.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Chociaż pomysł wejścia w menopauzę może wydawać się zniechęcający, nie musi tak być. Dr Julianne Arena, certyfikowana lekarka z Uniwersytetu Harvarda, specjalizująca się w zdrowiu kobiet i dobrym samopoczuciu seksualnym, powiedziała Newsweek, że niektóre kobiety często rezygnują z defetystycznego podejścia do menopauzy.

„Kobiety mogą powiedzieć:„ Och, po prostu się starzejesz ”albo„ Tak jest, po prostu to zaakceptuj ”, ale ja w to nie wierzę” – powiedziała. „Istnieją sposoby, dzięki którym możemy przejść w okres menopauzy i po menopauzie i nadal czuć się wspaniale i zdrowo oraz żyć długo i szczęśliwie”.

Arena powiedziała, że niektóre aspekty menopauzy mogą mieć pozytywny wpływ, na przykład na nasze zdrowie seksualne, które jest kluczowe dla płynnego przejścia w menopauzę.

Kiedy kobiety wkraczają w menopauzę, „nie martwią się tak bardzo o ciążę ani nie boją się niechcianej ciąży”, a ponieważ dzieci są już poza domem, jest więcej czasu dla siebie”.

Lekarka powiedziała: „Kiedy wkraczamy w ten etap naszego życia, jest więcej czasu na dbanie o siebie, a także na intymność i więź”.

Kiedy zaczyna się menopauza?

Arena wyjaśniła, że techniczna definicja menopauzy to pełny rok bez cyklu miesiączkowego, a średni wiek rozpoczęcia menopauzy dla kobiet w USA (tak samo w Polsce) wynosi 51 lat. Według lekarki średnia ta odzwierciedla stan zdrowia kobiety i inne czynniki, które odgrywają rolę, począwszy od wieku, w którym kobieta zaczęła odczuwać stres, czy paliła i inne czynniki.

„Może nastąpić wiele zmian, które zachodzą 10 do 15 lat przed całkowitym zatrzymaniem miesiączki. Okres ten jest uważany za okres okołomenopauzalny, który może rozpocząć się w wieku 30 lub 40 lat. Okres okołomenopauzalny jest wtedy, gdy zaczynamy mieć zmiany hormonalne” – dodała lekarka.

Poziom estrogenu (hormonu odpowiedzialnego za rozwój i regulację kobiecego układu rozrodczego) zmienia się z miesiąca na miesiąc. Jednak w okresie okołomenopauzalnym progesteron (hormon odpowiedzialny za różne funkcje, takie jak utrzymanie ciąży i cykle miesiączkowe) zaczyna „powolny spadek”.

Czytaj: Jak przechytrzyć hormony, które sprawiają, że tyjemy

Może to pociągać za sobą obfite lub nieregularne miesiączki lub plamienia i „zaczynamy dostrzegać inne problemy, które mogą wystąpić z nastrojem”, a także inne fizyczne, psychiczne i emocjonalne zmiany, które mogą wystąpić przed rzeczywistą menopauzą.

Symptomy menopauzy

Jak wskazała Arena, niektóre z objawów menopauzy obejmują:

  • Uderzenia gorąca (nagłe uczucie gorąca w całym ciele lub tylko w górnej części ciała, po którym może nastąpić silne pocenie się i zimne dreszcze).
  • Nocne poty (uderzenia gorąca, które są wystarczająco silne, aby Cię obudzić).
  • Suchość pochwy (która może prowadzić do bólu lub dyskomfortu podczas seksu).
  • Zmiany cyklu miesiączkowego (nieregularne miesiączki, jak również krótsze lub dłuższe, lżejsze lub cięższe niż zwykle).
  • Zmiana wzorca snu (budzenie się zbyt wcześnie lub trudności z zasypianiem).
  • Suche włosy.
  • Zmiany w libido (popęd seksualny).
  • Przybranie na wadze.
  • Zmiany skórne.
  • Problemy z pęcherzem (częstsze chodzenie do toalety).

„W ciągu ponad 20 lat pracowałam z różnymi kobietami, nigdy nie mówię „nigdy”, gdy któraś pyta, czy objaw, którego doświadcza, jest spowodowany menopauzą czy perimenopauzą” – mówi dr Arena.

„Pamiętaj jednak, że objawy, takie jak uderzenia gorąca i nocne poty, mogą być również po prostu wynikiem wysokiego poziomu stresu i alkoholu. Występowanie tych objawów od czasu do czasu nie oznacza, że przechodzisz menopauzę. Dopiero kiedy zauważysz pewien wzorzec, spójność objawów, pewną prawidłowość, możesz założyć, że wszystko się zmienia i zmierza w kierunku menopauzy” – dodała.

Czytaj: Otwarcie sklepu Primark w Krakowie. Znamy datę otwarcia!

Najbardziej pomijany objaw menopauzy

Według Areny, nie kładzie się dużego nacisku na zmiany nastroju, jeśli chodzi o menopauzę. „Zmiany psychiczne i emocjonalne zachodzące podczas menopauzy są naprawdę niedoceniane”.

W wielu przypadkach kobieta może wykazywać takie zmiany nastroju, a lekarz po prostu powie „jesteś niespokojna” lub „masz depresję” i „oto Twoje lekarstwo”, zamiast patrzeć na możliwość wystąpienia menopauzy.

Kobiety mogą być bardziej drażliwe, ponieważ „płodność spada, co może być dla niektórych znaczące, nie czują się kobieco po utracie lat rozrodczych” – powiedziała.

Czytaj: Witamina D może pomóc chronić kobiety przed rakiem jajnika

Tak więc dla tych, które doświadczają nietypowych zmian nastroju, zdecydowanie warto odwiedzić lekarza, aby rozpocząć rozmowę. Poproś o zbadanie swoich składników odżywczych i hormonów podczas wizyty u lekarza. „Przetestujmy, zbadajmy, a nie zgadujmy” i zobaczmy, co się dzieje – powiedziała Arena.

Mgła mózgowa i menopauza

Mgła mózgowa jest w dużej mierze nadrzędnym objawem menopauzy, który może pociągać za sobą wiele zmiennych. Arena powiedziała: „Mgła mózgowa może być zdefiniowana na wiele różnych sposobów”, od „braku jasności” do „pogorszenia pamięci” lub sytuacji takich jak „wchodzenie do pokoju i zapominanie, dlaczego tu jestem” lub „po prostu trudności z doborem słów.”

„Często mówię o symfonii hormonalnej, w której wszystkie nasze hormony muszą dobrze ze sobą współgrać, aby tworzyć piękną muzykę. Chodzi o harmonię między estrogenem, progesteronem i testosteronem, ale także o glukozę i insulinę, zdrowie jelit, tarczycę i kortyzol” – dodała.

Kortyzol jest hormonem stresu, podczas gdy estrogen pomaga chronić nasz mózg.

Kiedy przechodzimy menopauzę, wszystkie te hormony zmieniają się i ta symfonia hormonalna zostaje zakłócona. „Kortyzol, ten hormon stresu, kieruje się z powrotem do naszego mózgu i wpływa na jego funkcjonowanie” – powiedziała Arena.

Wpływa to na różne części naszego mózgu, takie jak hipokamp (ośrodek pamięci) i ciało migdałowate (ośrodek strachu i emocji). „Tak więc nasz mózg płonie i może to przedstawiać się jako mgła mózgowa na wiele różnych sposobów” – powiedziała Arena.

Jak menopauza wpływa na życie seksualne?

Menopauza może prowadzić do spadku libido z przyczyn fizjologicznych, takich jak bardziej bolesny seks z powodu suchości pochwy. Niektóre kobiety przechodzące menopauzę mogą być mniej zainteresowane seksem z powodu zmian nastroju i innych przyczyn psychologicznych.

Ale dobre zdrowie seksualne jest kluczem do płynnego przejścia w menopauzę, powiedziała Arena. „Wierzę, że jesteśmy zaprogramowani na intymność i połączenie. Kiedy uprawiamy seks i osiągamy orgazm, uwalnia się oksytocyna, która jest naszym hormonem szczęścia”.

Czytaj: Częste współżycie seksualne opóźnia menopauzę

Według lekarki, badania wykazały, że „kiedy uprawiamy seks, żyjemy zdrowiej i dłużej. Tak łatwo jest odłożyć to nasze zdrowie seksualne na drugi plan, ale zawsze wszystko jest trochę lepsze, gdy mamy tę intymność i więź, gdy nasze życie seksualne jest aktywne”.

Nie ma szybkiego rozwiązania ani pigułki na poprawę Twojego życia seksualnego i wymaga wielowarstwowego podejścia. Poprawa libido zaczyna się od zadania sobie następujących pytań, które zostały przedstawione przez Arenę:

  • Jak się czuję sama ze sobą? Czy czuję się dobrze w swojej skórze?
  • Co się dzieje z moją pochwą? Czy seks jest bolesny?
  • Jaki jest mój związek z moim partnerem?
  • Czy śpię wystarczająco dużo? „Sen jest wtedy, gdy odpoczywamy, trawimy, leczymy. Więc jeśli nie śpimy, wpływa to na naszą intymność i życie seksualne”.

Co jeść i robić, przed i podczas menopauzy

Mówiąc najprościej, „bądź tak zdrowa, jak tylko możesz” – powiedziała Arena. Oznacza to „dopasowanie filarów naszego zdrowia, co znacznie ułatwi przejście w menopauzę. Wszystko zależy od równowagi”.

Odżywianie

Musisz starać się jeść „tak zdrowo, jak to możliwe”, powiedziała Arena. Nie ma „idealnej” diety na menopauzę, ale zdrowe jedzenie, które można zauważyć w diecie śródziemnomorskiej, jest ważne.

Przetworzona żywność, cukier i węglowodany zaburzają nasze hormony i równowagę, więc „im mniej tego jemy, tym lepiej”.

Arena twierdzi, że badania sugerują, że soja może pomóc w przejściu menopauzy. Ale „wyzwanie polega na tym, że obecnie wiele soi [w różnych produktach spożywczych] nie jest czysta i jest genetycznie zmodyfikowana. Musisz więc uważać” – ostrzegła.

Ograniczenie alkohol

Nadmierne spożycie alkoholu może również utrudnić przejście. Alkohol zwiększa ryzyko uderzeń gorąca, nocnych potów, zaburzeń snu, a także raka piersi. „Nigdy nie mów nigdy co do alkoholu”, ale należy go spożywać w niewielkich ilościach – radzi Arena.

„Jeśli twoje ciało jest w dobrym, zdrowym stanie, a Twoja wątroba działa dobrze, jeden lub dwa drinki w tygodniu są w porządku” – wyjaśniła.

Aktywność fizyczna

„Musimy poruszać naszymi ciałami”, powiedziała Arena, a „z wiekiem musimy wykonywać więcej treningu siłowego i mniej cardio, aby chronić nasze mięśnie i kości”.

Ponieważ ciała kobiet tracą wyżej wymienione hormony zbliżając się i podczas menopauzy, narażają je na ryzyko utraty kości i osteoporozy. „Tak więc trening siłowy jest kluczem do pomocy mięśniom i kościom” – powiedziała Arena.

Higiena snu

Arena poradziła: „Musimy zoptymalizować nasz sen. Jesteśmy nagradzani w naszym społeczeństwie za minimalną ilość snu, ale to z czasem ma swoje żniwo, ponieważ sen ma fundamentalne znaczenie”.