Skąd wiemy, że klimat się zmienia?

0
425
Czym jest zmiana klimatu? Zdjęcie: pl.freepik.com

Naukowcy obserwują Ziemię od dawna. Używają satelitów NASA i innych instrumentów do zbierania wielu rodzajów informacji o ziemi, atmosferze, oceanie i lodzie. Te informacje mówią nam, że klimat Ziemi się ociepla.

Dlaczego Ziemia się ociepla?

swansdiscord.fandom.com

Dodatkowe gazy cieplarniane w naszej atmosferze są głównym powodem ocieplenia Ziemi. Gazy cieplarniane, takie jak dwutlenek węgla (CO2) i metan, zatrzymują ciepło słoneczne w atmosferze ziemskiej.

To normalne, że w naszej atmosferze znajdują się gazy cieplarniane. Pomagają utrzymać wystarczające ciepło na Ziemi, aby na niej żyć. Ale zbyt wiele gazów cieplarnianych może spowodować zbyt duże ocieplenie.

Spalanie paliw kopalnych, takich jak węgiel i ropa, zwiększa ilość CO2 w naszym powietrzu. Dzieje się tak, ponieważ proces spalania łączy węgiel z tlenem w powietrzu, tworząc CO2.

Ważne jest, abyśmy monitorowali poziom CO2, ponieważ zbyt duża ilość CO2 może spowodować zbyt duże ocieplenie na Ziemi. Kilka misji NASA posiada instrumenty badające CO2 w atmosferze.

Dlaczego ma znaczenie, że klimat Ziemi się zmienia?

Przez miliony lat klimat Ziemi wielokrotnie się ocieplał i ochładzał. Jednak obecnie planeta ociepla się znacznie szybciej w całej historii ludzkości.

Globalne temperatury powietrza w pobliżu powierzchni Ziemi wzrosły w ciągu ostatniego stulecia o około 2 stopnie Fahrenheita. W rzeczywistości ostatnie pięć lat to najcieplejsze pięć lat od wieków.

Wzrost o kilka stopni może nie wydawać się dużym zagrożeniem. Jednak ta zmiana może mieć duży wpływ na zdrowie roślin i zwierząt na Ziemi.

Czytaj: Styczeń 2020 r. był najcieplejszym zimowym miesiącem w historii

Skąd wiemy, jaki klimat panował na Ziemi dawno temu?

Wiemy, jaki był klimat na Ziemi w przeszłości, badając rzeczy, które istniały od dawna. Na przykład naukowcy mogą zbadać klimat Ziemi, jaki był setki lat temu, badając wnętrza drzew, które żyją od tamtego czasu.

Ale jeśli naukowcy chcą wiedzieć, jaki klimat panował na Ziemi setki tysięcy do milionów lat temu, badają rdzenie osadów i rdzenie lodowe. Rdzenia osadowe pochodzą z dna jezior lub dna oceanu. Rdzenie lodowe wierci się z głębokich pod powierzchnią lodu w miejscach, takich jak Antarktyda.

Warstwy w rdzeniu lodowym są zamarznięte. Te warstwy lodu dają wskazówki dotyczące każdego roku historii Ziemi, sięgającej czasów, gdy powstała najgłębsza warstwa. Lód zawiera bąbelki powietrza z każdego roku. Naukowcy analizują bąbelki w każdej warstwie, aby sprawdzić, ile zawierają CO2.

Naukowcy mogą również korzystać z rdzeni lodowych, aby dowiedzieć się o temperaturach w każdym roku. Gdy śnieg gromadzi się na rosnącym lodowcu, temperatura powietrza odciska się na cząsteczkach wody w lodzie.

Naukowcy, którzy używają drzew, rdzeni lodowych oraz osadów jeziornych i oceanicznych do badania klimatu Ziemi, nazywani są paleoklimatologami. Przeglądają wszystkie te źródła informacji i porównują swoje ustalenia, aby sprawdzić, czy pasują do siebie. Jeśli tak, to ich ustalenia są uznawane za najbardziej prawdopodobne. Jeśli ustalenia się nie zgadzają, naukowcy przeprowadzają więcej badań i zbierają więcej informacji.

W przypadku historii klimatu na Ziemi zgadzają się wyniki wielu różnych badań.

Jak tak małe ocieplenie może powodować tak duże topnienie?

Do podgrzania wody potrzeba dużo energii. Jednak oceany pochłaniają ciepło i robią się cieplejsze. Ta cieplejsza woda powoduje, że lód morski w Arktyce zaczyna topnieć.

Informacje z satelitów Ziemi NASA pokazują nam, że każdego lata część lodu arktycznego topi się i kurczy, do września. Potem, gdy nadchodzi zima, lód znowu rośnie. Ale od 1979 r. wrześniowy lód stawał się coraz mniejszy i cieńszy. Tak więc niewielka ilość ocieplenia może mieć ogromny wpływ na naszą planetę.

Czytaj: Lodowce topnieją szybciej niż przewidywano.

Co poziom morza mówi nam o zmianach klimatu?

Coraz więcej lodowców wtapia się w ocean, a globalny poziom mórz podnosi się. Wzrost poziomu mórz to kolejna wskazówka, która mówi nam, że klimat na Ziemi się ociepla.

Jednak topnienie lodu nie jest jedyną przyczyną podnoszenia się poziomu mórz. Gdy ocean się ociepla, woda faktycznie się rozszerza! Naukowcy zaobserwowali, że poziom morza podniósł się o niecałe 18 cm w ciągu ostatnich 100 lat.

johannesfloe.com – Art to remember