Słabe trawienie? Mamy na to 11 skutecznych sposobów!

0
373
Cały proces trawienia od momentu, gdy trafi do ust, aż do momentu, gdy opuści organizm, trwa od 16 do 30 godzin. Zdjęcie: pl.freepik.com

Twój styl życia i wybór jedzenia mogą wpływać na sposób, w jaki Twoje ciało trawi to, co jesz. Oto, jak sprawić, by wszystko działało płynnie.

Twój układ trawienny rozkłada pokarmy, które spożywasz, na składniki odżywcze, których potrzebuje Twój organizm. Jeśli zaniedbasz swoje zdrowie trawienne, Twoje ciało może napotkać problemy z wchłanianiem tych niezbędnych składników odżywczych.

Żywność, którą spożywasz i styl życia, jaki prowadzisz, mają bezpośredni wpływ na zdrowie Twojego układu pokarmowego. Podejmowanie kroków w celu poprawy zdrowia układu trawiennego może pomóc w wydajniejszym funkcjonowaniu układu trawiennego oraz poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie.

Nie wiesz, od czego zacząć? Spróbuj włączyć te strategie do swojego codziennego życia, aby wszystko działało płynnie:

1. Zacznij od diety bogatej w błonnik.

Spożywanie diety bogatej w błonnik, która jest bogata w produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce i rośliny strączkowe, może poprawić trawienie zdrowie.

Dieta bogata w błonnik pomaga utrzymać przepływ pokarmu przez przewód pokarmowy, zmniejszając ryzyko zaparć. Dodatkowo dieta bogata w błonnik może również pomóc w zapobieganiu lub leczeniu różnych schorzeń przewodu pokarmowego, takich jak uchyłkowatość, hemoroidy i zespół jelita drażliwego (IBS). Ponadto może pomóc w osiągnięciu lub utrzymaniu prawidłowej wagi.

pixabay.com

2. Spożywaj zarówno nierozpuszczalny, jak i rozpuszczalny błonnik.

Ważne jest, aby spożywać oba rodzaje błonnika, ponieważ pomagają one układowi trawiennemu na różne sposoby. .

Błonnik nierozpuszczalny nie może być trawiony przez organizm i dlatego pomaga zwiększyć objętość stolca. Rozpuszczalny błonnik wciąga wodę i może pomóc w zapobieganiu zbyt wodnistym stolcom.

Dobrymi źródłami nierozpuszczalnego błonnika są otręby pszenne, warzywa i produkty pełnoziarniste; można uzyskać błonnik rozpuszczalny z otrębów owsianych, orzechów, nasion i roślin strączkowych.

3. Ogranicz żywność o wysokiej zawartości tłuszczu.

Ogólnie rzecz biorąc, tłuste pokarmy spowalniają proces trawienia, co czyni Cię bardziej podatnym na zaparcia, ale ponieważ ważne jest, aby w diecie znajdowało się trochę zdrowego tłuszczu, lekarze zalecają łączenie tłustych potraw z pokarmami bogatymi w błonnik, aby wszystko przebiegało sprawniej.

4. Wybieraj chude mięsa.

Białko jest istotną częścią zdrowej diety, ale tłuste kawałki mięsa mogą prowadzić do dyskomfortu trawiennego. Kiedy jesz mięso, wybieraj chude kawałki, takie drób lub indyk bez skóry, i ogranicz wielkość porcji, wypełniając większą część talerza bogatymi w błonnik produktami pełnoziarnistymi, owocami i warzywami.

Czytaj: Co jeść, aby przyspieszyć metabolizm i spalić tłuszcz?

pixabay.com

5. Włącz do swojej diety probiotyki i prebiotyki.

Probiotyki to ten sam rodzaj zdrowych bakterii i drożdży, które naturalnie występują w przewodzie pokarmowym. Pomagają zachować zdrowie organizmu, zwalczając skutki złej diety, antybiotyków i stresu.

Ponadto probiotyki mogą zwiększać wchłanianie składników odżywczych, pomagać w rozkładaniu laktozy, wzmacniać układ odpornościowy, a nawet pomagać w leczeniu zespołu jelita drażliwego (IBS). Zaleca się, aby ludzie codziennie spożywali dobre źródła probiotyków, takie jak niskotłuszczowy jogurt lub kefir.

Oprócz probiotyków, prebiotyki mogą również pomóc w trawieniu. Według Akademii Żywienia i Dietetyki prebiotyki działają jak pokarm dla probiotyków, pomagając im wspierać zdrowe bakterie w jelitach. Prebiotyki znajdują się w różnych surowych owocach, warzywach i produktach pełnoziarnistych, w tym w bananach, owsie, cebuli i roślinach strączkowych.

Czytaj: 5 naturalnych ziół poprawiających zdrowie jelit

6. Jeśli masz problemy z trawieniem, wypróbuj dietę low FODMAP.

Żywność fermentująca oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole (FODMAP), które są rodzajem węglowodanów, może być dla niektórych osób trudna do strawienia.

Jeśli wiesz, że masz zespół jelita drażliwego (IBS), lub po prostu masz do czynienia z objawami, takimi jak skurcze brzucha, gazy, wzdęcia i biegunka – dieta low FODMAP może przynieść pewną ulgę.

Ta dieta ma być przestrzegana przez krótki czas, aby określić, których pokarmów wyzwalających należy unikać, aby ułatwić trawienie. Pracuj z dietetykiem, który specjalizuje się w tej dziedzinie, aby upewnić się, że Twoja dieta jest zdrowa, a jednocześnie zastanawiajcie się, które produkty należy wyeliminować z diety na stałe.

pixabay.com

7. Jedz zgodnie z harmonogramem.

Regularne spożywanie posiłków i zdrowych przekąsek może pomóc w utrzymaniu układu trawiennego w doskonałej kondycji. Staraj się spokojnie jeść śniadanie, obiad, kolację i przekąski o tej samej porze każdego dnia.

Czytaj: 7 bezpiecznych sposobów na oczyszczenie jelita grubego i zachowanie młodości

8. Pozostań nawodniony

Picie dużej ilości wody jest dobre dla zdrowia układu pokarmowego. Włókno wciąga wodę do okrężnicy, tworząc bardziej miękkie, bardziej masywne stolce, ułatwiając im przejście.

9. Pomiń złe nawyki: palenie, nadmierną kofeinę i alkohol.

Alkohol, papierosy i zbyt dużo kawy lub innych napojów zawierających kofeinę mogą zakłócać funkcjonowanie układu pokarmowego i prowadzić do problemów, takich jak wrzody żołądka i zgaga.

10. Ćwicz regularnie

Regularne ćwiczenia pomagają utrzymać pokarm w przewodzie pokarmowym, zmniejszając zaparcia. Aktywność fizyczna może również pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi, co jest dobre dla zdrowia układu trawiennego. Postaraj się wprowadzić regularne ćwiczenia w swoim tygodniowym harmonogramie.

Czytaj: 13. PKO Poznań Półmaraton jeszcze w 2021 roku!

pixabay.com

11. Redukuj stres

Jednym z psychogennych czynników zakłócających pracę układu pokarmowego jest stres. Praca układu pokarmowego regulowana jest przez układ nerwowy i odwrotnie.

W jelitach znajduje się drugie co do wielkości, zaraz po mózgu, skupisko komórek nerwowych w ciele człowieka. Jest ich ponad 100 milionów. Z tego powodu jelita bywają nazywane „drugim mózgiem”. 

Znajdź czynności redukujące stres, które lubisz i wykonuj je regularnie. Może to być układanie puzzli, spacerowanie, słuchanie muzyki, czytanie książki czy kolorowanie. Jest wiele sposobów i każdy znajdzie swój sposób na redukcję stresu.

johannesfloe.com – Art to remember