Słoń stracił nogę, ale dzięki protezie znów może chodzić!

0
877

Kiedy Twój piesek lub kotek dozna poważnych obrażeń, jest to straszne przeżycie. A jeśli dowiadujesz się, że weterynarz musi zwierzęciu amputować nogę, Twoje serce po prostu pęka na pół.

W Internecie można znaleźć wiele filmików, na których widzimy trójnożnego szczeniaka goniącego za piłką lub trójnożnego kotka, który wskakuje na kolana swojej pani i wygląda na bardzo szczęśliwego. Po kontuzji wymagającej amputacji zwierzę nadal ma szansę na przeżyci wielu wspaniałych chwil w swoim życiu.

Amputacja nie zdarza się tylko małym zwierzętom. Np. słoń waży o wiele więcej i brakująca kończyna może znacznie wpłynąć na chodzenie, na regenerację i ogólny stan zdrowia.

Czytaj: Słonie w Tajlandii zostały wypuszczone na wolność z powodu braku turystów

Mosha, słonica azjatycka, miała zaledwie 2 lata, kiedy nadepnęła na minę w pobliżu granicy tajlandzko-birmańskiej. Była malutka i weterynarze byli w stanie uratować jej życie, ale niestety nie mogli uratować jej nogi. W rezultacie zdecydowano, że nie będzie mogła zostać wypuszczona z powrotem na wolność. Nie było mowy, żeby przeżyła sama z taką fizyczną niedogodnością. Została więc zabrana do Fundacji Przyjaciół Azjatyckiego Słonia w Lampang w Tajlandii.

To chirurg ortopeda Therdchai Jivacate był z Moshą od samego początku i z zadowoleniem przyjął wyzwanie zaprojektowania jedynej w swoim rodzaju protezy dla słonia.

Dr Therdchai wykonał tysiące protez dla ponad 20 000 ludzi i małych zwierząt, ale zrobienie protezy dla słonia nie było dla niego normą. Niezależnie od tego było jasne, że zwierzę potrzebuje pomocy. „Sposób, w jaki chodziła, był niezdrowy dla jej kręgosłupa” – powiedział dr Therdchai Reuters. „Umarłaby”.

Lekarz znał wagę Moshy, jej rozmiar i inne parametry witalne przed opracowaniem wstępnego projektu. Mosha była młodziutka, kiedy po raz pierwszy została wyposażona w protezę, więc dr Therdchai musiał wziąć pod uwagę, że zwierzę będzie rosło.

Po założeniu pierwszej protezy Mosha uczyła się chodzić z nową nogą 12 godzin. Było to dla niej niezręczne, niewygodne i obce. Kiedy zrozumiała, że ma jej to pomóc, dostosowała się i do dnia dzisiejszego prowadzi całkiem normalne życie, biorąc pod uwagę wszystkie problemy, z którymi musi się zmagać.

W ciągu pierwszych kilku lat wzrosła z 1300 funtów do 4000, co daje około dziewięć nowych kończyć w ciągu 15 lat. Co kilka lat lekarz musi dokonywać korekt dostosowujących się do jej nowego rozmiaru. Dr Therdchai komentuje ten proces: „To także jest dla mnie wyzwanie za każdym razem, gdy poprawiamy protezę. Za każdym razem jest bardziej wytrzymała, silniejsza”.

Mosha okazuje wdzięczność życzliwemu lekarzowi, podnosząc nogę w powietrze za każdym razem, gdy wchodzi do szpitala dla zwierząt, prawie jak salut. Dr Therdchai i jego zespół wywarli ogromny wpływ na jakość życia Mosha, stając się jednocześnie pionierami w leczeniu protetycznym dużych zwierząt.

Poniżej możesz zobaczyć jak wygląda Mosha z nową nogą.

Czytaj: ZAKAZ JAZDY NA SŁONIACH W KAMBODŻY W ANGKOR WAT OD 2020 ROKU

wad

Brak postów do wyświetlenia