Słynne chińskie „dziwne zbocze” wydaje się przeciwstawiać grawitacji

0
245
views

Strange Slope (Dziwne Zbocze) to naturalna atrakcja turystyczna w chińskiej prowincji Liaoning, gdzie dziwne zjawisko powoduje, że rzeczy toczą się pod górę i zapobiegają staczaniu się w dół.

Położony u podnóża góry Maoshan, w pobliżu miasta Shenyang, malowniczy obszar Dziwnego Zbocza jest uważany za jeden z ośmiu cudów natury prowincji Liaoning. Został odkryty w 1990 roku, kiedy, jak mówią lokalne historie, policjant zatrzymał swój samochód w okolicy i zdejmując nogę z hamulca zauważył, że jego pojazd powoli toczył się pod górę, aż do samego szczytu.

Wieść o dziwacznym zjawisku rozeszła się lotem błyskawicy i wkrótce ludzie z całego kraju, a nawet z zagranicy, przybyli osobiście zobaczyć przeczące grawitacji zbocze. Władze wysprzątały to miejsce, stworzyły osobne pasy dla rowerów i samochodów, a Dziwne Zbocze stało się jednym z najpopularniejszych widokowych miejsc w Liaoning.

Czytaj: Ten dołek w podłodze to tylko iluzja optyczna!

Urok Dziwnego Zbocza polega na pozornym sprzeciwie wobec siły grawitacji. Pojazdy, które wydają się znajdować na szczycie zbocza, nie zjeżdżają ani nie stoczą się w dół, a te na dole w cudowny sposób zaczynają toczyć się w kierunku szczytu. To samo z rowerzystami, którzy muszą mocno pedałować, aby zjechać w dół i bez trudu wspinają się na szczyt stoku.

Oprócz turystów, z których większość podziwia to dziwaczne zjawisko, Dziwne Zbocze Liaoning przyciąga również badaczy i naukowców. Przez lata wiele teorii próbowało wyjaśnić niezwykłe zachowanie obiektów na Dziwnym Zboczu, z których najpopularniejsze to obecność pól magnetycznych, które powodują nienormalne zachowanie obiektów, oraz proste złudzenie optyczne.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Ponieważ nigdy nie wykryto pola magnetycznego w malowniczym obszarze Dziwnego Zbocza lub wokół niego, teoria złudzenia optycznego pozostaje najbardziej prawdopodobna. Mówiąc najprościej, Twoje oczy Cię oszukują. Stok pod górę jest w rzeczywistości zjazdem i na odwrót. W rzeczywistości Dziwne Zbocze to tylko jedna z wielu takich osobliwości na świecie i jedna z co najmniej 10 w samych Chinach. Tak się składa, że Dziwne Zbocze jest jedną z najpopularniejszych atrakcji.

Czytaj: Rollercoaster Restaurant – jedzenie dostarczane jest w szalony i widowiskowy sposób!

Aby lepiej zrozumieć, jak działa tego rodzaju złudzenie optyczne, musisz zrozumieć, że obszar wokół Dziwnego Zbocza to jeden gigantyczny stok zjazdowy, ale sama atrakcja jest w rzeczywistości pod górę. Ponieważ jest mały w stosunku do otoczenia – 80 metrów długości i 15 metrów szerokości – Twoje oczy nie mogą rozróżnić nachylenia i postrzegać go jako część zjazdu.

Ponieważ Dziwne Zbocze stanowi ogromną część przemysłu turystycznego w Shenyang, oficjalnie jego tajemnica pozostaje nierozwiązana, a naukowcy wciąż starają się zrozumieć, co się dzieje.