Słynne „drzewo życia” mogło pełnić zupełnie inną rolę

0
326

W centrum kanionu Chaco w Nowym Meksyku wzniesiono wysokie, ciężkie drzewo, znane jako „Drzewo Plaza”, które niegdyś było symbolem życia i centrum świata dla starożytnego miasta pueblo. Jednak nowe badania sugerują, że mogła to być po prostu gigantyczna kłoda, którą nikt nie ruszył przez 800 lat i może nie miała większego znaczenia.

„Drzewo Plaza Pueblo Bonito” było uważane za żywe „drzewo świata” dla przodków Puebloans. Zdjęcie: archaeology-world.com

„Myślę, że drzewo było martwe, kiedy zostało przetransportowane do kanionu” – powiedział główny badacz Chris Guiterman, asystent naukowca, który bada starożytne drzewa na Uniwersytecie Arizony w Tucson.

Przez ponad sto lat ludzie uważali, że drzewo ma duże znaczenie; było uważane za „drzewo życia”, według jednego z badaczy lub „drzewo świata”. Kiedyś uważano, że samotne drzewo reprezentuje żyjące „centrum świata” dla mieszkańców osady Pueblo Bonito, największego z „wielkich domów” kanionu Chaco, który był zamieszkiwany między 850 a 1150 rokiem n.e.

Niektóre spekulacje umieszczały drzewo w centrum kultu religijnego, a ilustracja rosnącego „Drzewa Plaza Pueblo Bonito” pojawia się w broszurze National Park Service.

Guiterman i jego koledzy odkryli, że Drzewo Plaza prawdopodobnie nie rosło w kanionie Chaco, ale w odległości ponad 80 kilometrów i po prostu zostało przetransportowane do kanionu. Nie znaleźli również dowodów na to, że drzewo pełniło rolę religijną – mógł to być słup, belka do domu lub drewno na opał.

„Właściwie nie mam pojęcia, czy drzewo miało, ma, czy kiedykolwiek miało znaczenie religijne” – powiedział Guiterman w e-mailu dla Live Science. „Nie wiem, do czego było używane ani dlaczego znajdowało się na placu, na którym zostało znalezione”.

Czytaj: Starożytne autostrady: masywne podziemne tunele liczące 12000 lat od Szkocji do Turcji

Pueblo Bonito to największy z glinianych „wielkich domów” w kanionie Chaco. Był zamieszkany między 850 a 1158 rokiem n.e. i jest uważany za centrum świata Chaco.
Zdjęcie: archaeology-world.com

„Drzewo życia”

Naukowcy zbadali trzy aspekty Drzewa Plaza: dokumenty o odkryciu jego pnia o długości 6 metrów w Pueblo Bonito w 1924 roku; poziomy izotopów pierwiastka chemicznego strontu w próbkach drewna, na podstawie których można zidentyfikować jego pochodzenie; i szerokość słojów, które mogą wykazywać sezonowy wzrost.

Idealnie byłoby, gdyby słoje drzew były porównywane do słojów drzew w tym samym wieku, napisali naukowcy w badaniu, opublikowanym 13 marca w czasopiśmie American Antiquity – ale to nie było możliwe, więc wykorzystali słoje we współczesnych drzewach do określenia charakterystycznych wzorców wzrostu w oparciu o klimat poszczególnych obszarów.

Naukowcy odkryli, że szerokość słojów drzew i izotopy strontu w Drzewie Plaza nie pasowały do tych z sosny ponderosa, która rosła wokół kanionu Chaco – zamiast tego szerokość słojów ściśle pasowała do drzew rosnących w Górach Chuskich, około 80 kilometrów na zachód.

Region Gór Chuska „jest również głównym źródłem drewna architektonicznego używanego do budowy Pueblo Bonito i innych wielkich domów Chaco” – powiedział Guiterman.

Naukowcy ustalili, że archeolog Neil Judd ze Smithsonian Institution, który prowadził wykopaliska Pueblo Bonito w latach dwudziestych XX wieku, nie znalazł żadnych śladów głębokich korzeni drzewa na placu, na którym zostało znalezione, i początkowo odrzucił pomysł, że tam rosło.

Wydaje się jednak, że ten fakt został przeoczony w jego następującej interpretacji w latach pięćdziesiątych, kiedy Judd opisał Drzewo Plaza jako ostatnią żyjącą pozostałość starożytnego lasu, która kiedyś istniała w kanionie Chaco.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Naukowcy zbadali szerokość słojów starożytnych drzew i ich poziomy izotopów strontu w drewnie Drzewa Plaza, aby określić, ile miało lat i skąd się wzięło.
Zdjęcie: archaeology-world.com

Starożytne pueblo

Niedawne badania wykazały, że kłody często ciągnięto na dziesiątki mil, aby zbudować pueblo w kanionie Chaco, powiedział Guiterman: „Do budowy wielkich konstrukcji domów wykorzystano setki tysięcy drewna”.

Drzewo Plaza to jedna z zaledwie dwóch kłód znalezionych w rodowej konstrukcji Puebloan, która nie była częścią budynków. Druga to kłoda jodły białej o długości 10 m na klifie Kiet Siel w Arizonie, odkryta w latach 90 XIX wieku. To nieoczekiwane znalezisko mogło skłonić Judda do bardziej wyszukanej interpretacji Drzewa Plaza, powiedział Guiterman.

„To było zagadkowe odkrycie – naprawdę jedyne w swoim rodzaju” – powiedział. „Posłużyło to jako dowód na wczesne przekonanie, że kanion Chaco był mocno zalesiony przed zbudowaniem wielkich domów, a setki tysięcy belek pochodziło z tego lokalnego lasu”.

Naukowcy ponownie przyjrzeli się kilku teoriom o Drzewie Plaza, w tym, że służyło ono jako gnomon – pion, który rzuca cień – starożytnego zegara słonecznego. „Chociaż nie możemy potwierdzić, że Drzewo Plaza było rzeczywiście wystarczająco długie, aby być gnomonem, jest to z pewnością możliwe” – napisali.

Drzewo mogło również służyć jako pionowy słup podczas ceremonii i festiwali, takich jak wspinaczka na tyczce, która występowała na niektórych festiwalach rdzennych Amerykanów i która mogła pochodzić ze starożytnej Mezoameryki – napisali naukowcy. Gałęzie i kłody sosny są dziś używane podczas niektórych ceremonii w Pueblo.

Słynne „drzewo życia” w Chaco Canyon mogło być po prostu drewnem na opał lub ławką.

Czytaj: Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie odbędą się w Poznaniu. Wszystko obejrzysz online!