Śnieg? Nie, tak wyglądają pajęczyny na drzewach

0
1694
Pająki ratowały się przed powodzią. Zobacz efekt.

Natura lubi nas zaskakiwać. Szczególnie imponujące są rozwiązania, które znajduje w sytuacjach ekstremalnych. W dotkniętym powodzią Pakistanie pająki znalazły sposób na przetrwanie budując swoje pajęczyny na drzewach.

Powodzie zniszczyły stare siedziska pająków, w związku z tym były one zmuszone do stworzenia nowych siedlisk. Pająki, które chciały przeżyć i uniknąć zatopienia podczas powodzi zgromadziły się na drzewach i tam dalej sobie żyły. Efekt? Drzewa owinięte pajęczynami.

Pająki przeniosły się na drzewa wystające ponad poziom wody. W czasie powodzi najczęściej oznacza to nowe siedliska w koronach drzew. Migracja pająków jest wtedy tak wielka, że drzewa zaczynają wyglądać, jakby ktoś je owinął watą, albo były całe w śniegu. Wraz z podnoszeniem się poziomu wody, drzewa pokrywała coraz większa ilość pajęczych kokonów.

Czytaj: 8 skutecznych sposobów na odstraszenie pająków w domu.

Jednak jak doniósł brytyjski Departament ds. Rozwoju Międzynarodowego pojawienie się pająków w obszarze objętym powodzią wpłynęło na ograniczenie rozprzestrzeniania się populacji komarów. Było to o tyle korzystne, że wzrastająca ich liczba mogła zagrozić epidemią malarii – groźnej choroby pasożytniczej przenoszonej przez te insekty, szybko rozprzestrzeniającej się na obszarach o wysokiej wilgotności powietrza.

Malaria to najczęstsza na świecie choroba zakaźna, na którą co roku zapada ponad 220 mln osób, a umiera 1-3 mln, której ofiarami są głównie dzieci poniżej 5 roku życia z Czarnej Afryki.

Podobna sytuacja miała miejsce w Australii. Mieszkańcy w prowincji Nowa Południowa Walia żyli jak w horrorze: wszystkie drzewa, wszystkie krzaki, a nawet cała ziemia były pokryte grubymi pajęczynami, które plotły nie tysiące, ale miliony pająków o różnych rozmiarach i kolorach.

Nie przepadam za pająkami, ale to też są stworzenia, które chcą żyć.
Jest coś niesamowitego i pięknego w tych zdjęciach.
Nadałabym tym zdjęciom tytuł – SIŁA PRZETRWANIA.

Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

Czytaj: Na tych osiedlach nie chcą mieszkać mieszkańcy Wrocławia