Sparaliżowany mężczyzna z przeciętym kręgosłupem chodzi dzięki implantowi

0
230

Sparaliżowany mężczyzna z odciętym rdzeniem kręgowym mógł znowu chodzić dzięki implantowi opracowanemu przez zespół szwajcarskich naukowców.

Po raz pierwszy ktoś, kto ma przecięty całkowicie rdzeń kręgowy, może swobodnie chodzić.

Ta sama technologia poprawiła zdrowie innego sparaliżowanego pacjenta do tego stopnia, że mógł zostać ojcem.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Medicine.

Michel Roccati został sparaliżowany po wypadku motocyklowym pięć lat temu. Jego rdzeń kręgowy został całkowicie odcięty – i nie ma czucia w nogach.

Ale teraz może chodzić – dzięki elektrycznemu implantowi, który został chirurgicznie przymocowany do jego kręgosłupa. Bezprzewodowy tablet przekazuje sygnały do rozrusznika w jego brzuchu, pozwalając mu wstać.

„Pierwsze kilka kroków było niesamowitych – to jak spełnienie marzeń! W ciągu ostatnich kilku miesięcy przeszedłem dość intensywne treningi i wyznaczyłem sobie szereg celów. Na przykład mogę teraz wchodzić i schodzić po schodach i mam nadzieję, że tego lata uda mi się przejść kilometr” – powiedział Michel.

Twitter

Ktoś tak ranny w wypadku nigdy wcześniej nie był w stanie tak chodzić.

Naukowcy podkreślają, że nie jest to lekarstwo na uraz kręgosłupa i że technologia jest wciąż zbyt skomplikowana, aby można ją było stosować w życiu codziennym, ale mimo wszystko chwalą ją jako ważny krok w kierunku poprawy jakości życia.

Poznałem Michela w laboratorium, w którym powstał implant. Powiedział mi, że technologia jest dla niego darem.

„Wstaję, chodzę gdzie chcę, mogę chodzić po schodach – to prawie normalne życie” – powiedział Michel.

To nie sama technologia spowodowała powrót do zdrowia Michela. Młody Włoch ma twardą determinację. Powiedział, że od chwili wypadku był zdeterminowany, by zrobić jak najwięcej postępów.

„Kiedyś boksowałem, biegałem i trenowałem fitness na siłowni. Ale po wypadku nie mogłem robić rzeczy, które kochałem, ale nie pozwalałem sobie na gorszy nastrój. Nigdy nie przerwałem rehabilitacji. Chciałem jak najszybciej rozwiązać ten problem.”

Czytaj: 10 codziennych nawyków, dzięki którym kręgosłup jest zdrowszy

Twitter

Szybkość powrotu do zdrowia Michela zadziwiła neurochirurga, który wszczepił implant i umiejętnie przymocował elektrody do poszczególnych włókien nerwowych.

„Byłem bardzo zaskoczony” – powiedział neurochirurg Jocelyne Bloch. „Michel jest absolutnie niesamowity. Być w stanie wykorzystać tę technologię do postępu i być coraz lepszym”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Badania zostały poparte przez dr Ram Hariharana, konsultanta w Northern General Hospital w Sheffield, który jest niezależny od zespołu badawczego, a także wypowiada się w Stowarzyszeniu Urazów Kręgosłupa.

„Zrobili coś, czego wcześniej nie zrobiono.”

„Nie słyszałem o żadnym badaniu, w którym wszczepili implant [pacjentowi z całkowitym przecięciem rdzenia kręgowego] i wykazali ruchy mięśni i poprawę równowagi, wystarczającą do stania i chodzenia”.

Dodał jednak, że trzeba przeprowadzić więcej badań klinicznych, zanim będzie mógł być przekonany, że jest to skuteczna terapia.

„Potrzebujemy większej liczby pacjentów, aby pokazać, że jest to przede wszystkim bezpieczne i że znacznie poprawia ich życie. Tylko wtedy można to zrobić”.

Nerwy w rdzeniu kręgowym wysyłają sygnały z mózgu do nóg. Niektórzy ludzie są sparaliżowani, gdy nerwy są uszkodzone w wyniku urazu.

W przypadku Michela nie ma żadnego sygnału do jego nóg, ponieważ rdzeń kręgowy jest całkowicie odcięty. Ale implant wysyła sygnały bezpośrednio do jego nóg, umożliwiając mu chodzenie, ale tylko wtedy, gdy implant jest włączony.

Czytaj: Nowa atrakcja w Centrum Szyfrów Enigma!

Do tej pory dziewięć osób otrzymało implant i odzyskało zdolność chodzenia. Żaden z nich nie używa go, aby pomóc im chodzić w codziennym życiu – ponieważ na tym etapie jest to zbyt skomplikowane. Zamiast tego używają go do ćwiczeń chodzenia, które ćwiczą mięśnie, poprawiają ich zdrowie i często przywracają trochę ruchu.

David M’zee był jednym z pierwszych pacjentów, którzy otrzymali implant. Podobnie jak Michel, mógł chodzić z implantem podczas korzystania z chodzika. Zdrowie Davida poprawiło się do tego stopnia, że mógł mieć córeczkę ze swoją partnerką Janine, co nie było możliwe po jego wypadku w 2010 roku.

Czytaj: To 20 sekundowe ćwiczenie uratuje zdrowie Twojego kręgosłupa na długie lata

David M’zee może znowu chodzić dzięki nowej technologii implantu rdzenia kręgowego. Źródło: Twitter

Jego córka Zoe ma teraz rok. Dziewczynka ścigała się ze swoim tatą na chodziku i z wielką przyjemnością go pokonywała.

„To jest naprawdę piękne!” mówił David z ojcowską dumą.

„To świetna zabawa. Pierwszy raz chodzę z nią w ten sposób – ona chodzikiem, ja chodzikiem.”

Posiadanie rodziny sprawiło Davidowi ogromną radość. A implant pomógł mu w subtelny, ale ważny sposób.

„Pomaga na niedociśnienie. Miałem je tak długo. Na początku nie zdawałem sobie sprawy, że je mam. Od czasu do czasu byłem tak zmęczony.”

„Kiedy dowiedzieliśmy się, że implant może zwiększać ciśnienie krwi, pomyślałem: „Wow, tak może wyglądać życie!”

„To te małe rzeczy, które robią wielką różnicę”

Według prof. Grégoire Courtine, który kierował zespołem, który opracował technologię w École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL), jeszcze długa droga do tego, zanim ta technologia będzie mogła być rutynowo wykorzystywana do pomagania sparaliżowanym osobom w chodzeniu.

„To nie jest lekarstwo na uraz rdzenia kręgowego, ale jest to kluczowy krok w celu poprawy jakości życia ludzi. Zamierzamy wzmocnić ludzi. Damy im zdolność do stania, podejmowania pewnych kroków. Wystarczy, ale jest to znacząca poprawa”.

Wyleczenie wymagałoby regeneracji rdzenia kręgowego, być może za pomocą terapii komórkami macierzystymi, które są wciąż na bardzo wczesnym etapie badań. Prof. Courtine uważa, że jego technologia implantów może być stosowana w połączeniu z zabiegami regeneracji nerwów, gdy tylko będą gotowe.

wad

Brak postów do wyświetlenia