Śpiesz się powoli, czyli o szkodach które powoduje życie w pośpiechu

0
795
źródło: pixabay.com

Pośpiech to jeden z największych wrogów współczesności. Czy może zabijać? Rzadko bezpośrednio, częściej pośrednio. Ale z całą pewnością może się przyczynić do wielu niechcianych przez nikogo chorób. I właśnie dlatego jeżeli już musimy się śpieszyć, powinniśmy to robić POWOLI.

Choroby wynikające z częstego pośpiechu

Nerwice, problemy z oddychaniem i krążeniem, problemy żołądkowe, bóle głowy, migreny…wymieniać można by bez końca. Niestety ale życie w ciągłym stresie i pośpiechu bardzo niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. O ile nasz organizm potrafi sobie poradzić z krótkotrwałym stresem, to ten długotrwały jest dla nas ogromnym zagrożeniem.

źródło: pixabay.com

Ale z pośpiechu wynikają nie tylko oczywiste choroby jak zawały serca, nerwice, czy depresje. Pośrednio może się on przyczyniać do każdej innej, nawet zwykłego przeziębienia, czy grypy. Jeżeli ciągle się śpieszymy, nasz organizm jest przeciążony. Gdy przez dłuższy czas nie zafundujemy mu relaksacji i odprężenia, obniża się odporność organizmu, który zamiast walczyć z wirusami, walczy z pośpiechem. To dlatego tak często zdarza się nam chorować, właśnie wtedy kiedy absolutnie nie możemy sobie na to pozwolić, przed ważną konferencją, wystąpieniem, wyjazdem, egzaminem. Organizm zbyt męczy się nieustannym pośpiechem i odmawia posłuszeństwa, zarażając się pierwszą lepszą chorobą. Tak w uproszczeniu.

Jak walczyć z pośpiechem?

Prawda jest taka, że z pośpiechem wcale nie będziemy musieli walczyć, jeżeli najpierw nie wprowadzimy go do swojego życia. Ale niezależnie od tego czy już nam towarzyszy, czy jesteśmy od niego o krok, kilka zasad dobrej organizacji czasu znacznie pomoże nam uniknąć wdania się w szpony nieustannego pospiechu. Oto kilka  nich.

  1. Dobrze zaplanuj swoje obowiązki

Nie wstydź się kartki, czy godzinowej rozpiski w exelu. Naprawdę bardzo wiele daje, jeżeli przed oczami widzimy jakie obowiązki nas czekają i ile mniej więcej mamy czasu by im sprostać. Bez planu organizacyjnego dnia często poświęcamy zbyt dużo czasu czynności, która w ogóle nie powinna go pochłaniać. Albo zajmujemy się czymś mało istotnym, pod sam wieczór przypominając sobie o ważnych rzeczach do zrobienia.

źródło: pixabay.com

2. Najpierw rzeczy najważniejsze

To zasada prowadząca nas do sukcesu. Nie zaczynamy dnia od czytania plotkarskich artykułów i oglądania nowych kreacji gwiazd, ale zostawiamy to na wieczór, jeżeli odrobimy się z ważnymi obowiązkami. Zaczynamy do tego co do zrobienia jest na dziś i nie może czekać ani chwili dłużej. Także dobrze zacząć od rzeczy, które zajmą nam godzinę, dwie, a nie cały dzień. Gdy zaczniemy od tych bardziej czasochłonnych, może po ich wykonaniu zabraknąć nam siły na rzeczy ważne, ale krótkotrwałe.

3. Odpuść coś sobie

Oczywiście nie znaczy to by leżeć na kanapie i nie robić nic. Ale z drugiej strony wcale nie musisz też robić wszystkiego. Być może są obecne w Twoim życiu jakieś błahe, a czasochłonne rzeczy z których mógł byś zrezygnować? O wiele lepiej coś odpuścić, niż żyjąc w nieustannym pośpiechu niszczyć sobie zdrowie, a oprócz tego pozostałe rzeczy wykonywać niedokładnie.

Dowiedz się również dlaczego bycie fit nie musi być zdrowe.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się  tutaj.