Spożywanie wspólnych posiłków sprawia, że jesteśmy mniej zestresowani

0
111
Wspólne posiłki łączą rodzinę. Zdjęcie: pl.freepik.com

Badanie wykazało, że spożywanie kolacji w rodzinie sprawia, że 91% rodzin jest mniej zestresowanych.

Każdy wie, że rodzina może czasami przysporzyć nam bólu głowy, ale są też plusy – regularne rodzinne obiady mogą być kluczem do zmniejszenia poziomu stresu w gospodarstwie domowym. Wspólne posiłki łączą rodzinę i sprawiają, że jesteśmy mniej zestresowani.

Zostało to odkryte w ankiecie przeprowadzonej przez Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne (AHA), które bada przewlekły stres, który może zwiększać wskaźniki wszystkich niezakaźnych chorób serca.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Spośród 1000 dorosłych Amerykanów ankietowanych we wrześniu 2022 roku przez Badania Wakefield na zlecenie AHA, 91% respondentów stwierdziło, że rodzina jest mniej zestresowana podczas wspólnego spożywania posiłków.

84% osób twierdzi, że chciałoby częściej dzielić posiłek z bliskimi.

„Wspólne posiłki z innymi to świetny sposób na zmniejszenie stresu, podniesienie poczucia własnej wartości i poprawę więzi społecznych, szczególnie dla dzieci”, powiedziała Erin Michos, doktor nauk medycznych i wolontariuszka Amerykańskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego z Johns Hopkins.

„Przewlekły, ciągły stres może również zwiększać ryzyko chorób serca i udaru mózgu przez całe życie, dlatego ważne jest, aby ludzie jak najszybciej znaleźli sposoby na zmniejszenie i zarządzanie stresem” – dodała.

Czytaj: Dlaczego po zjedzeniu posiłku warto wybrać się na 10-minutowy spacer?

Łączenie się z przyjaciółmi, rodziną, współpracownikami i sąsiadami przynosi ludziom korzyści poza łagodzeniem stresu. W rzeczywistości badanie AHA wykazało, że 67% osób twierdzi, że wspólny posiłek przypomina im o znaczeniu łączenia się z innymi ludźmi, a 54% twierdzi, że przypomina im o spowolnieniu i zrobieniu sobie przerwy.

Badanie wykazało również, że większość (65%) dorosłych twierdzi, że jest przynajmniej w pewnym stopniu zestresowana, a ponad jedna czwarta (27%) jest bardzo zestresowana.

Prawie 7 na 10 ankietowanych zatrudnionych w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin stwierdziło, że czuliby się mniej zestresowani w pracy, gdyby mieli więcej czasu na zrobienie sobie przerwy i zjedzenie posiłku ze współpracownikiem.

Czytaj: Burger z Wrocławia wśród najlepszych. Trafi do menu w 11 krajach

Ankietowani twierdzą, że są bardziej skłonni (59%) do dokonywania zdrowszych wyborów żywieniowych podczas jedzenia z innymi ludźmi, ale mają trudności z dostosowaniem harmonogramów do swoich przyjaciół lub rodziny, zgodnie z badaniem. Ogólnie rzecz biorąc, respondenci twierdzili, że jedzą w samotności przez około połowę czasu.

„Wiemy, że zebranie ludzi podczas posiłku nie zawsze jest tak łatwe, jak się wydaje. Podobnie jak w przypadku innych zdrowych nawyków, daj sobie pozwolenie na rozpoczęcie od małego kroku i od tego momentu” – powiedziała Michos.

„Wyznacz sobie cel, aby co tydzień spotykać przyjaciół, rodzinę lub współpracowników i zjeść jeden dodatkowy wspólny posiłek. Jeśli nie możesz spotkać się osobiście, zastanów się, jak wspólnie zjeść posiłek łącząc się online”.

wad

Brak postów do wyświetlenia