Sprawdź, czy należysz do 90% czy 10% społeczeństwa. Sprawdź, czy masz dobrą pamięć!

0
655

Dobra pamięć ułatwia nam funkcjonowanie. Z wiekiem nasza pamięć się troszkę pogarsza, możliwości zapamiętywania są mniejsze. Nie umiesz określić, czy masz dobrą pamięć? A może jesteś przekonany, że masz znakomitą pamięć i nigdy Cię ona nie zawodzi? Kevin Trudeau w książce „Superpamięć” zaleca trening, po którym nie będziesz mieć żadnych wątpliwości, czy Twoja pamięć jest fenomenalna.

Aby sprawdzić, czy Twoja pamięć jest dobra warto wykonać mały test. Podam Ci listę słów, przeczytaj je, a następnie odtwórz z pamięci jak najwięcej słów przy zachowaniu takiej samej kolejności.

Wydaje się łatwe i wykonalne? To się zaraz okaże. Kiedy zapoznasz się ze słowami z listy, nie wracaj do nich drugi raz i spróbuj zapisać wszystkie zapamiętane słowa. Nie przejmuj się, jeśli nie uda Ci się zapamiętać wszystkich słów. Za 15 minut sprawność Twojej pamięci zwiększy się zadziwiająco. Sam zdziwisz się tempem tych zmian.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wystarczy 20-minutowy kontakt z naturą, aby obniżyć poziom stresu

Weź kartkę papieru i długopis. Usiądź wygodnie, odpręż się. Tylko raz przeczytaj listę z wyrazami, która jest poniżej. Postaraj się zapamiętać jak największą liczbę wyrazów. Kolejność jest ważna.

Po przeczytaniu wszystkich wyrazów nie patrz już na listę. Po lewej stronie kartki papieru ponumeruj wiersze kolejno od 1 do 10 i spróbuj odtworzyć listę słów z zachowaniem takiej samej kolejności, w jakiej znajduje się poniżej.

Niech zapisywanie słów na kartce nie trwa dłużej niż 5 minut. Na koniec porównaj listy.

Oto wyrazy, które musisz zapamiętać:

zdjęcie: pl.freepik.com
 1. drzewo
 2. włącznik światła
 3. taboret
 4. samochód
 5. rękawiczka
 6. pistolet
 7. kostka
 8. łyżwa
 9. kot
 10. kula
 11. słupek
 12. jajka
 13. czarownica
 14. pierścień
 15. przelew
 16. cukierek
 17. herbata
 18. urna
 19. pole golfowe
 20. papierosy
zdjęcie: pl.freepik.com

Teraz nie wracając wzrokiem na listę, zapisz wszystkie zapamiętane słowa w poprawnej kolejności.

Porównaj to, co zapisałeś z listą powyżej. Zaznacz każdą poprawną odpowiedź. Pamiętaj, że słowa muszą znajdować się w takiej samej kolejności. Jeśli masz „cukierek” w wierszu czternastym, nie możesz uznać tego za poprawną odpowiedź.

Zaznacz wszystkie poprawne odpowiedzi i policz je. Otrzymany rezultat zapisz w górnej części kartki z wyrazami. Zdecydowana większość ludzi, czyli około 90% społeczeństwa zapamiętuje nie więcej niż 5 wyrazów. Jeśli Twój wynik jest podobny, jesteś w większości.

Jeśli udało Ci się zapamiętać więcej niż 5 wyrazów, bądź z siebie dumny. To znak, że masz bardzo dobrą pamięć i należysz do mniejszości, do grupy 10% ludzi, którzy potrafią wykorzystać lepiej od innych swoją pamięć.

Jaki by nie był Twój wynik, warto ćwiczyć swoją pamięć. Aby nasza pamięć nas nie zawodziła i sprawnie funkcjonowała, wręcz musimy ją ćwiczyć.

Artykuł stanowi fragment książki “Superpamięć. Trening z Kevinem Trudeau”.

Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl