Starożytne miasto Hegra zostało otwarte po 2000 latach

0
425
Zdjęcie: : Stock Photos from Cube And Live/Shutterstock

Starożytne saudyjskie miasto Hegra zostało otwarte dla publiczności po 2000 latach.

Jeśli szukasz naprawdę wyjątkowego miejsca turystycznego, to starożytne pustynne miasto Cię zachwyci!

Hegra, lub Mada’in Salih, to miasto w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej. Po raz pierwszy od prawie 2000 lat to niesamowite miasto otwiera się dla zwiedzających.

David Graf, archeolog starożytnego Bliskiego Wschodu i profesor na Uniwersytecie w Miami, wyjaśnia, jak to jest odwiedzać Hegrę i dzieli się swoimi nadziejami na doświadczenia odwiedzających: „Te pytania powinny się pojawić w głowie każdego turysty z jakąkolwiek intelektualną ciekawością: kto wyprodukował te grobowce? Kim są ludzie, którzy stworzyli Hegrę? Skąd oni przyszli? Jak długo tu byli? Bardzo ważne jest, aby znać kontekst Hegry”. Jednak odpowiedzi na te pytania nie są tak łatwe.

Zdjęcie:  Stock Photos from RCU2019/Shutterstock

Nabatejczycy, często zapomniana cywilizacja, wykorzystywali Hegrę jako ważny ośrodek handlu międzynarodowego. Często turyści interesujący się Hegrą, interesują się też Petrą, miastem w Jordanii.

Archeolog Laila Nehmé, współdyrektorka Projektu Archeologicznego Hegra – francusko-saudyjskiego partnerstwa pracującego nad bezpiecznymi wykopaliskami – wyjaśnia, dlaczego Nabatejczycy pozostają taką tajemnicą pomimo ich wpływów.

„Powodem, dla którego niewiele o nich wiemy, jest to, że nie mamy napisanych przez nich książek ani źródeł, które mówią nam o tym, jak żyli, umierali i czcili swoich bogów” – mówi Nehmé. „Mamy źródła zewnętrzne, są ludzie, którzy o nich mówią. Nabatejczycy nie pozostawili żadnych obszernych mitologicznych tekstów, takich jak te, które mamy dla Gilgamesza i Mezopotamii. Nie mamy ich mitologii”.

Czytaj: Now vs then. Jak teraz wyglądały starożytne rzymskie obiekty?

Te zewnętrzne dokumenty dotyczą relacji Greków, Egipcjan i Rzymian, którzy handlowali i wchodzili w interakcje z Nabatejczykami.

Niektórym brak informacji potęguje tajemnicę i ekscytację związaną z odkrywaniem tego stosunkowo nietkniętego miejsca. Wiemy, że Nabatejczycy byli pierwotnie nomadami, którzy przejęli wpływy w swoim regionie na szlakach handlowych kadzideł i przypraw.

Wiemy, że byli aktywni od IV wieku p.n.e. do I wieku n.e., a ich ziemia znajduje się obecnie w Jordanii, na Półwyspie Synaj, Arabii Saudyjskiej, Izraelu i Syrii.

Podobnie jak turyści w Petrze, odwiedzający Hegrę zauważą, że niewiele jest śladu po tętniącym życiem mieście kupieckim, jakie sobie wyobrażamy. Zamiast tego piękno można znaleźć w 111 skomplikowanych grobowcach rozsianych po pustynnym mieście. Ozdoby i architektura są wyraźnie pod wpływem kultury greckiej, rzymskiej i egipskiej z symboliką znajdującą się w ich mitologii.

Czytaj: 10 zwrotów starożytnych myślicieli. Zobaczcie, co ludzie wiedzieli o życiu 2000 lat temu

Zdjęcie: Stock Photos from Sainuddeen Alanthi/Shutterstock

Nowa okazja dla turystów do zobaczenia tych prac jest częściowo związana z Saudi Vision 2030, planem dla Arabii Saudyjskiej wydanym w 2016 r., aby pomóc krajowi w rozwoju turystyki i handlu.

Pomoże to krajowi odejść od obecnego uzależnienia od ropy i pomoże zdywersyfikować jego zasoby gospodarcze. Nowatorskie doświadczenie otwarte dla turystów zainteresowanych Hegrą jest jednym z pierwszych kroków w realizacji tych planów. Przewodnicy są starannie dobierani i szkoleni, aby wprowadzić osoby z zewnątrz w historię i majestat naprawdę wyjątkowego starożytnego miasta.

johannesfloe.com – Art to remember

Starożytne miasto Hegra było niezakłócone od prawie 2000 lat, ale teraz po raz pierwszy jest otwarte dla publiczności.

Zdjęcie: Stock Photos from Hyserb/Shutterstock

Nabatejczycy, zapomniana cywilizacja, wykorzystywali Hegrę jako ważny ośrodek handlu międzynarodowego.

Zdjęcie: Stock Photos from Sainuddeen Alanthi/Shutterstock

111 skomplikowanych grobowców z wyraźnymi wpływami greckiej, rzymskiej i egipskiej architektury i mitologii jest rozrzuconych po całym pustynnym mieście.

Zdjęcie: Stock Photos from RCU2019/Shutterstock

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org