Starsi ludzie stali się młodsi: ich życie uległo znaczącej poprawie w ciągu 30 lat

0
418
Starsi ludzie stali się młodsi: funkcje fizyczne i poznawcze uległy znaczącej poprawie w ciągu 30 lat. Zdjęcie: goodnewsnetwork.org

Fińskie badania wykazały, że zdolność funkcjonalna osób starszych jest dziś znacznie lepsza w porównaniu z osobami w tym samym wieku trzy dekady temu.

To odkrycie zaobserwowano w badaniu przeprowadzonym na Wydziale Nauk o Sporcie i Zdrowiu Uniwersytetu w Jyväskylä.

W badaniu porównano współczesne wyniki fizyczne i poznawcze Finów w wieku od 75 do 80 lat z osobami w tym samym wieku z 1990 roku.

„Pomiary oparte na wynikach opisują, w jaki sposób osoby starsze radzą sobie w życiu codziennym, a jednocześnie pomiary odzwierciedlają ich wiek funkcjonalny” – mówi główny badacz badania, profesor Taina Rantanen, w oświadczeniu.

Wśród mężczyzn i kobiet w wieku od 75 do 80 lat siła mięśni, szybkość chodzenia, szybkość reakcji, płynność werbalna, rozumowanie i pamięć operacyjna są obecnie znacznie lepsze niż u osób w tym samym wieku urodzonych wcześniej. W testach czynności płuc nie zaobserwowano jednak różnic między badanymi.

„Wyższa aktywność fizyczna i zwiększony rozmiar ciała wyjaśniają lepszą prędkość chodzenia i siłę mięśni u ludzi urodzonych później”, mówi doktorant Kaisa Koivunen, „podczas gdy najważniejszym czynnikiem leżącym u podstaw różnic badanych w zakresie zdolności poznawczych była dłuższa edukacja”.

Czytaj: Las przedłuża życie. W Finlandii leśne spacery przepisuje się na receptę

Matti Munukka, badacz z tytułem doktora, kontynuuje: „Grupa 75- i 80-latków urodzonych później dorastała i żyła w innym świecie niż ich koledzy urodzeni trzy dekady temu. Nastąpiło wiele korzystnych zmian.

„Zmiany obejmują lepsze odżywianie i higienę, poprawę opieki zdrowotnej i systemu szkolnego, lepszy dostęp do edukacji i poprawę życia zawodowego”.

Wyniki sugerują, że zwiększonej oczekiwanej długości życia towarzyszy zwiększona liczba lat przeżywanych z dobrą zdolnością funkcjonalną w późniejszym życiu. Obserwację można wytłumaczyć wolniejszym tempem zmian wraz z wiekiem, wyższym maksimum wydolności fizycznej w ciągu życia lub połączeniem tych dwóch.

„To badanie jest wyjątkowe, ponieważ istnieje tylko kilka badań na świecie, w których porównano maksymalne miary oparte na wynikach między osobami w tym samym wieku w różnych czasach historycznych” – mówi Rantanen.

„Wyniki sugerują, że nasze rozumienie starszego wieku jest staromodne. Z punktu widzenia starzejącego się naukowca więcej lat dodaje się do wieku średniego, a nie do końca życia. To dobra wiadomość dla nas wszystkich.

Czytaj: Poznań: Telefon Serdeczności dla seniorów, którym doskwiera izolacja!

johannesfloe.com – Art to remember

wad

Brak postów do wyświetlenia