Stres powoduje siwienie włosów, ale ten stan jest odwracalny

0
414
Cunaplus_M.Faba/iStock

Legenda głosi, że włosy Marii Antoniny stały się siwe przez noc tuż przed jej ścięciem w 1791 roku.

Chociaż legenda jest nieścisła — włosy, które już wyrosły z mieszka włosowego nie zmieniają koloru — nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons w końcu przedstawia dowody ilościowe łączące stres psychiczny z siwieniem włosów u ludzi po raz pierwszy w historii.

Ale nie martw się. Naukowcy odkryli również, że stan jest odwracalny.

I choć może wydawać się intuicyjne, że stres może przyspieszyć siwienie, naukowcy byli zaskoczeni odkryciem, że kolor włosów można przywrócić po wyeliminowaniu stresu, co kontrastuje z ostatnimi badaniami na myszach, które sugerowały, że wywołane stresem siwe włosy są trwałe.

Badanie, opublikowane 22 czerwca w eLife, ma szersze znaczenie niż potwierdzenie odwiecznych spekulacji na temat wpływu stresu na kolor włosów, mówi starszy autor badania, dr Martin Picard, profesor nadzwyczajny medycyny behawioralnej (w psychiatrii i neurologii) na Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons.

„Zrozumienie mechanizmów, które pozwalają „starym” siwym włosom na powrót do „młodego” stanu pigmentacji, może dostarczyć nowych wskazówek na temat ogólnej elastyczności starzenia się człowieka i tego, w jaki sposób wpływa na niego stres” – mówi Picard.

Czytaj: Siwe włosy wcale nie muszą wyglądać brzydko

„Nasze dane uzupełniają rosnącą liczbę dowodów wskazujących, że starzenie się człowieka nie jest liniowym, utrwalonym procesem biologicznym, ale może, przynajmniej częściowo, zostać zatrzymane lub nawet tymczasowo odwrócone”.

Aby śledzić wpływ stresu na mieszki włosowe, Picard i jego zespół musieli wymyślić nową metodę przechwytywania bardzo szczegółowych obrazów maleńkich kawałków ludzkich włosów. Każdy uchwycony przez nich kawałek, o szerokości około 1/20 milimetra, przedstawiał wzrost włosów.

Czytaj: Ławka z przebojami Wodeckiego pod Wawelem

Naukowcy śledzili 14 ochotników, którzy prowadzili dziennik stresu, w którym oceniali poziom stresu każdego tygodnia. Naukowcy byli nawet w stanie zmierzyć, w jaki sposób niektóre siwe włosy w naturalny sposób odzyskały swój pierwotny kolor, co nigdy wcześniej nie zostało udokumentowane ilościowo.

„Tak jak słoje w pniu drzewa zawierają informacje o ostatnich dziesięcioleciach życia drzewa, tak nasze włosy zawierają informacje o naszej biologicznej historii” – wyjaśnił Picard „Kiedy włosy nadal znajdują się pod skórą jako mieszki, podlegają wpływowi hormonów stresu i innych rzeczy dziejących się w naszym umyśle i ciele”.

Czytaj: Co siwe włosy mówią o Twoim zdrowiu

Naukowcy ujawnili również, że jednemu ochotnikowi udało się przywrócić pięć włosów do ciemnego koloru po prostu wyjeżdżając na wakacje. Cóż, włosy siwieją z powodu stresu, ale jest to odwracalne.

johannesfloe.com – Art to remember