Stresujesz się na myśl, że Twoje dziecko rozpoczęło szkołę? 63% mam czuje to samo

0
608
To normalne, że pierwszy dzień w szkole dziecka przeżywają także rodzice. Zdjęcie: Getty Images.

Początek nowego roku szkolnego może być źródłem stresu zarówno dla rodziców, jak i dzieci.

Koniec sierpnia i początek września to często początek zwiększonego niepokoju u niektórych rodziców. Jeśli jesteś mamą, która odczuwa dodatkowy stres na początku nowego roku szkolnego, nie jesteś sama. W rzeczywistości taki lęki stres, który Ty odczuwasz, odczuwają także inne mamy na całym świecie.

W nowej ankiecie z Kiddie Academy, stwierdzono, że aż 63% ankietowanych rodziców stwierdziło, że przeżywa pierwszy dzień w szkole swojego dziecka.

Nie jest to wcale zaskakujące, zdaniem Michele Levin, terapeutki rodzinnej i współwłaścicielki Blueprint Mental Health.

„To normalne, że rodzice mają trudności z rozdzieleniem od dziecka, kiedy rozpoczyna ono przedszkole. W przypadku wielu rodzin, rodzice, a zwłaszcza matki czują, że pierwszy raz tracą kontrolę” – powiedziała Michele Levin dla Healthline.

Chociaż dla niektórych rodziców jest to normalne, że się stresują podczas pierwszego dnia szkoły, Levin twierdzi, że niektórzy rodzice mogą potrzebować większego wsparcia niż inni, przystosowujący się do zmiany i rozłąki z dzieckiem.

Wskazuje również, że rodzice mogą radzić sobie ze stresem na początku nowego roku szkolnego na wiele sposobów.

Praktyka czyni mistrza

Rzeczniczka American Academy of Pediatrics (AAP) dr Sara Bode, która jest również pediatrą podstawowej opieki zdrowotnej i dyrektorem medycznym Nationwide Children’s Hospital’s Care Connection School-Based Health sugeruje, że matki, które bardzo przeżywają pierwsze dni w szkole swojego dziecka powinny skontaktować się z nauczycielem w celu przedyskutowania jakichkolwiek wątpliwości – powiedziała Sara Bode.

Rozpoczęcie szkoły powinno być zaplanowane już kilka dni przed pójściem do szkoły. W końcu praktyka czyni mistrza.

Warto już stworzyć nowe nawyki w dniach poprzedzających początek roku szkolnego. Zadanie, takie jak poranne budzenie dziecka, wybranie ubrań, które dziecko ubierze do szkoły, zjedzenie śniadania w określonych porach może pomóc w ułatwieniu przestawienia się, gdy nadejdzie pierwszy dzień szkoły.

„Jeśli znajdziesz sposób, aby sprawnie i dobrze rozpocząć poranek z dzieckiem przed pójściem do szkoły, będzie Ci łatwiej. Warto rozpocząć poranek od pozytywnych działań, zmniejszy to także Twój niepokój podczas budowania codziennej rutyny” – powiedziała Bode.

Dla wielu rodziców duża część stresu wynika z martwienia się doświadczeniem, jakie będą miały ich dzieci, gdy rozpoczną szkołę, oraz lękiem, jaki mogą odczuwać w nieznanym miejscu.

Ale Levin twierdzi, że ważne jest, aby rodzice pamiętali, że nie mogą kontrolować tego doświadczenia u swoich dzieci. „Możesz kontrolować tylko sposób, w jaki Ty na to reagujesz” – powiedziała.

Levin prosi, aby rodzice pamiętali, że to nie od nich zależy, czy dziecko nie będzie się w ogóle stresować rozpoczęciem roku szkolnego. Nie tylko od rodzica zależy odczuwanie dyskomfortu u dziecka.

Zamiast skupianiu się na tym, żeby dziecko jak najmniej się stresowało, lepiej skupić się na pomaganiu dziecku w zrozumieniu ich uczuć, omówieniu tego i nauczeniu, jak radzić sobie z tym, co się dzieje nowego wokół dziecka.

„Przewidywanie tego i świadomość, że jest to naprawdę trudne i stresujące przeżycie dla dziecka, jest najlepszym, co może zrobić rodzic. To pomoże rodzicom również lepiej sobie z tym radzić” – wyjaśnia Levin.

W rzeczywistości rodzice, którzy stresują się niepokojem dziecka przed rozpoczęciem szkoły, mogą utrudniać dziecku to nowe doświadczenie, ponieważ dziecko ma tendencję do przejmowania stresu rodziców. Stres rodzica przechodzi na dziecko i wtedy jest wielka tragedia.

„Rodzice muszą się uspokoić i przestać wątpić w swoje dziecko. Jeśli wykazują dużo nerwów, niepokoju lub zastanawiają się ciągle jak ich dziecko sobie poradzi w szkole, ich dziecko to zauważy” – powiedziała Bode.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zadanie domowe 8-latka przerosło rodziców. Nikt nie wie, która odpowiedź jej poprawna.

Pomaganie dzieciom w radzeniu sobie

Nie tylko rodzice mogą odczuwać zwiększony niepokój na początku nowego roku szkolnego. Dzieci też często to czują, a rodzice mogą odgrywać integralną rolę w pomaganiu im w radzeniu sobie z tymi emocjami.

„Wszystko, co możesz zrobić, aby zminimalizować stres u dziecka to dacie poczucie dziecku, że zawsze może na Ciebie liczyć. Warto także zaplanować wcześniej wizytę w szkole, porozmawiać z dzieckiem o wszystkim: czego powinno się spodziewać, a nawet ćwiczenie, jak może wyglądać pierwszy dzień w szkole. Wszystko to może pomóc i zmniejszyć stres u dziecka” – mówi Bode.

Takie zachowanie pomoże dziecku się uspokoić, ponieważ dzieci lubią rutynę.

Radzenie sobie pierwszego dnia jak mistrz

Kiedy pierwszy dzień szkoły w końcu nastaje, ważne jest, aby rodzice, którzy się niepokoją tym, jak ich dziecko sobie poradzi w szkole, nie przedłużali swojego pożegnania. Rodzice powinni trzymać się zaplanowanej rutynie, a nie pokazywać swoich uczuć, a tym bardziej nie płakać przy dziecku.

„Mówimy rodzicom, że przedłużenie tego momentu separacji zazwyczaj nie uspokaja dziecka. Zwykle pogarsza tylko sytuację” – powiedziała Bode.

„U dziecka, które nie ma zdiagnozowanego zaburzenia lękowego, które może utrudniać przebywanie w szkole, zwykle najlepiej jest upewnić się, że dziecko wie, co nadchodzi, co go czeka, a następnie należy postępować zgodnie z ustalonym rytmem dnia” – wyjaśniła Bode.

Zamiast ociągać się, Bode sugeruje rodzicom, aby zapewnili swoje dziecko, że wszystko będzie dobrze i że będzie miało wspaniały dzień. Następnie dziecko należy oddać w ręce nauczycielki, która bardzo dobrze wiem, jak pomóc dziecku w przystosowaniu się do nowych warunków.

„Dziecko czuje się dobrze najczęściej w ciągu 10 minut po odejściu rodziców. Ci rodzice, którzy zostają dłużej i zaczynają histeryzować przy dziecku robią dużą krzywdę swojemu dziecku” – mówi Bode.

Levin zachęca rodziców do zachowania spokoju podczas tego pożegnania, chociaż może to nie być łatwe.

„Kiedy dziecko płacze, panikuje lub krzyczy:„ Nie chcę tam iść, nie zmuszaj mnie do chodzenia do szkoły”, to naturalne, że w rodzicach w środku emocje aż buzują i wywołuje to w ciągu sekundy zdenerwowanie, zmartwienie lub frustrację” – mówi Levin.

W tych chwilach Levin zachęca rodziców do zapamiętania jednego z jej ulubionych cytatów: „Podziel się swoim spokojem. Nie dołączajcie do chaosu swoich dzieci”.

„Warto wtedy zostawić dziecko, uśmiechać się cały czas, wyjść za róg i wtedy się rozpłakać, jeśli jest taka potrzeba. Nie wolno się rozpłakać przy swoim dziecku – powiedziała Levin.

Należy przypomnieć dziecku o planie dnia, powiedzieć mu, że je kochasz i że teraz powinno zaufać nauczycielowi, który świetnie sobie poradzi z resztą dnia.

Chociaż może to nie wydawać się łatwe, ostatecznie jest to najlepsze dla Twojego malucha – i dla Ciebie.

Jesteś z Krakowa? Koniecznie zerknij do f7krakow.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zerknij do 
f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie zerknij do 
f7warszawa.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie zerknij do 
f7lodz.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl
Jesteś z innego miasta? Koniecznie zerknij do 
f7city.pl