Styczeń 2020 r. był najcieplejszym zimowym miesiącem w historii

0
528
Styczeń 2020 roku był najcieplejszym styczniem w historii pomiarów. Zdjęcie: pixabay.com

Powołując się na 141 lat historii, National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), nazwał styczeń 2020 roku najgorętszym miesiącem w historii. Dziesięć najcieplejszych temperatur w styczniu miało miejsce w tym stuleciu, od 2002 roku, podkreślając problem z kryzysem klimatycznym.

Zazwyczaj pierwszy miesiąc rozpoczynający Nowy Rok jest najchłodniejszy. Jednak najnowsze nagrania ujawniają znacznie wyższe średnie temperatury. Jak donosi NOAA, „styczeń 2020 r. był 44. kolejnym styczniem i 421. kolejnym miesiącem z temperaturami powyżej średniej z XX wieku”.

NOAA odkryła również, że „styczniowa globalna temperatura powierzchni lądu i oceanu była najwyższa w historii i wyniosła 2,05 stopnia F (1,14 stopnia C) powyżej średniej XX wieku. To przekroczyło rekord ustanowiony w styczniu 2016 r. o 0,04 stopnia F (0,02 stopnia C).”

W grudniu 2019 roku zarejestrowano 2,70 stopnia F powyżej średniej na półkuli północnej, podczas gdy na półkuli południowej zarejestrowano 1,40 stopnia F powyżej średniej. Było to ściśle związane ze znacznym brakiem pokrywy śnieżnej na półkuli północnej. Kolejny niepokojący trend polega na tym, że zarówno arktyczny, jak i antarktyczny zasięg lodu morskiego został znacznie zmniejszony.

Czytaj: Fotograf uchwycił znikające piękno gór lodowych Grenlandii

Według NASA 97% naukowców zajmujących się klimatem uznaje działalność człowieka za winowajcę alarmującego wzrostu globalnych temperatur – w szczególności spalania paliw kopalnych (stężenie CO2 w atmosferze jest obecnie na najwyższym poziomie od co najmniej 800 000 lat), niewłaściwego użytkowania ziemi przez pozyskiwanie drewna i hodowli zwierząt dla przemysłu mięsnego – z których wszystkie zwiększają koncentrację dwutlenku węgla i innych emisji gazów cieplarnianych.

Te niekontrolowane globalne temperatury mają daleko idące konsekwencje, takie jak tworzenie ekstremów klimatycznych, nieprzewidywalne opady, cofające się lodowce, podnoszenie się poziomu mórz, nierównowaga ekosystemów i zagrożenie dla wielu gatunków flory i fauny.

Jeśli nic się nie zmieni kryzys klimatyczny zacznie negatywnie wpływać na ludzi poprzez zakłócanie dostaw żywności, powodowanie szkód materialnych, obciążanie gospodarek, zachęcanie do przesiedlania ludności i zwiększanie skali problemów zdrowia publicznego.

Źródło: inhabitat.com

Czytaj: LODOWCE TOPNIEJĄ SZYBCIEJ NIŻ PRZEWIDYWANO.