Sudan zakazuje okaleczania żeńskich narządów płciowych

0
447
Sudan uznaje za przestępstwo okaleczanie żeńskich narządów płciowych. Zdjęcie: GETTY IMAGES

Teraz, kto dopuści się tego czynu, będzie odbywał karę do 3 lat więzienia. Wreszcie to duży krok dla konserwatywnego społeczeństwa.

Sudan uchwalił przepisy zakazujące okaleczania żeńskich narządów płciowych i pozwalające nie-muzułmanom spożywać alkohol.

Ten ruch wydaje się być odwróceniem prawie czterech dekad twardej islamistycznej polityki, która ograniczała wolność kobiet.

Oprócz zakazu okaleczania żeńskich narządów płciowych, Sudańska Rada Suwerenna zmieniła prawo, które wcześniej wymagało od kobiet posiadania pozwolenia na podróżowanie z dziećmi od członka rodziny płci męskiej.

Premier Abdulla Hamdock uznał te zmiany za „ważny krok w reformowaniu wymiaru sprawiedliwości”.

Podczas gdy obrońcy praw kobiet świętowali długo oczekiwaną decyzję, ostrzegali jednocześnie, że praktyka okaleczania żeńskich narządów płciowych jest nadal mocno zakorzeniona kulturowo w Sudanie. Badanie z 2014 roku, wspierane przez ONZ wykazało, że 87% sudańskich kobiet i dziewcząt w wieku od 15 do 49 lat zostało poddanych procedurze.

Istnieje ogólnoświatowy trend w kierunku zakazu tej praktyki.

Jednak według raportu UNICEF przeprowadzonego w 29 krajach w Afryce i na Bliskim Wschodzie praktyka ta jest nadal szeroko stosowana, mimo że co najmniej 24 z tych krajów posiada ustawodawstwo lub jakąś formę dekretów przeciwko okaleczaniu żeńskich narządów płciowych.

Okaleczanie żeńskich narządów płciowych było już nielegalne w niektórych stanach Sudanu, ale zakazy te zostały powszechnie zignorowane.

Czytaj: Dwa światy na jednym zdjęciu. Te fotografie głośno krzyczą prawdę o dzisiejszym świecie!

Youssria Awad bawi się z córkami w ich domu, w Chartumie w Sudanie, 14 czerwca 2020 r. Kobieta odmówiła wykonywania na nich okaleczania żeńskich narządów płciowych.
Zdjęcie: voanews.com

Analityk BBC, Sudan Mohaned Hashim zauważa, że ​​w całym kraju podejmowano wcześniejsze próby wprowadzenia zakazu okaleczania żeńskich narządów płciowych, ale parlament pod przewodnictwem długoletniego przywódcy Omara al-Bashira odrzucił te zalecenia.

Kobiety były na czele ruchu, który obalił Bashira w kwietniu 2019 roku.

Działaczki oskarżyły poprzedni rząd o dyskryminowanie kobiet na różne sposoby – w tym uniemożliwianie kobietom noszenia spodni.

W listopadzie Sudan uchylił restrykcyjne prawo porządku publicznego, które kontrolowało sposób, w jaki kobiety zachowywały się i ubierały publicznie.

Nowelizacja prawa karnego okaleczania żeńskich narządów została zatwierdzona 22 kwietnia 2020 roku, podała agencja Reuters.

Niektórzy krytycy, w tym obrońcy praw kobiet, zwrócili uwagę na moment podjęcia decyzji, stwierdzając, że gdy kraj walczy z nową pandemią koronawirusa i ciągłymi niedoborami paliwa, będzie miał niewiele zasobów, aby rozpowszechniać wiedzę o nowych przepisach.

Zgodnie z nowelizacją, każdy, kto dopuści się okaleczenia żeńskich narządów płciowych w placówce medycznej lub w innym miejscu, zostanie uznany za winnego wykonania tej procedury, zostanie skazany na trzy lata pozbawienia wolności i grzywna. Ponadto, każdą klinikę lub miejsce, w którym wykonywane są te praktyki, zamknie się na zawsze.

Określono również zagrożenia zdrowotne, na jakie narażone są kobiety podczas wykonywania tego „rytualnego” aktu, w którym według ONZ dziewięć na dziesięć kobiet traci życie.

Wszystko to spowodowane jest upadkiem reżimu Omara el Beshiego w kwietniu 2019 r., pod presją wywołaną przez ludową rewoltę, w której sudańskie kobiety odegrały wiodącą rolę w tych petycjach.

inspiringlife.pt

Zatwierdzając tę ​​serię ustaw, obywatele kraju również zaczęli mieć możliwość spożywania zakazanych od 1983 r. napojów alkoholowych.

Wcześniej wszyscy, którzy spożywali napoje alkoholowe, byli skazywani na śmierć.

Czytaj: Wielkie pęknięcie jest dowodem na to, że Afryka Wschodnia dzieli się na dwie części.

johannesfloe.com – Art to remember