Sukces transpłciowej pływaczki ożywia debatę o biologii w sporcie

0
371
Urodzony jako Will Thomas, był na 462 miejscu w światowych rankingach... Teraz nazywa się Lia, wskakuje na pierwsze miejsce we wszystkich kobiecych rankingach i krąży po damskich szatniach w poszukiwaniu dziewczyn, które jak, twierdzi, pociągają ją, bo jest lesbijką. Źródło: Twitter

Urodzony Will Thomas, pływak z Teksasu, zajmował 462 miejsce na świecie jako pływak płci męskiej. Teraz, odkąd zmienił imię na Lia i identyfikuje się jako kobieta, zajmuje 1. miejsce w rankingu.

Trans pływaczka Lia Thomas arogancko skomentowała, jak „łatwy” był jeden z jej wyścigów wśród kobiet.

Lia, która przed zmianą płci w 2019 roku była Willem Thomasem, trafiła na pierwsze strony gazet w zeszłym tygodniu po tym, jak pobiła wiele rekordów kobiet w USA na Uniwersytecie Pensylwanii.

W mediach społecznościowych spotkała się z dużą reakcją niezadowolonych fanów sportu, ale pozostała skromna, a nawet wyszła, aby spróbować wyjaśnić, dlaczego czuje, że może konkurować.

Teraz jej imię ponownie znalazło się w centrum uwagi, tym razem za chwalenie się wygrywaniem kobiecych konkursów.

W rozmowie z OutKick jedna z koleżanek Lia z drużyny pływackiej twierdziła, że ta powiedziała: „To było takie proste”.

Koleżanka z drużyny opisała również, jak często współzawodniczki były całe we łzach, gdy mierzyły się z Lią w basenie.

„Czują się tak zniechęcone, ponieważ bez względu na to, ile włożyły i włożą w to pracy, stracą” – powiedziała.

„Teraz, bez względu na wszystko, nie mają szans na wygraną. Myślę, że to naprawdę dołuje nas wszystkie”.

„Zazwyczaj wszyscy klaszczą, wszyscy krzyczą i wiwatują, gdy ktoś wygrywa wyścig. Lia dotknęła ściany i po prostu było tam cicho.”

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W innym wywiadzie dla OutKick, inna koleżanka z zespołu UPenn wystąpiła i powiedziała, ilu pływaczek rywalizuje z Lią.

„Prawie każda z osobna rozmawiała z naszymi trenerami, że to się nie podoba. Nasz trener [Mike Schnur] po prostu naprawdę lubi wygrywać. Jest jak większość trenerów. Myślę, że potajemnie każdy po prostu wie, że to niewłaściwa rzecz”, powiedziała anonimowa pływaczka.

„Kiedy cała drużyna jest razem, musimy mówić: „O mój Boże, Lia, to świetne, jesteś niesamowita”. To bardzo fałszywe.

Thomas znalazła się jako gorący temat wśród fanów sportu na całym świecie, więc niedawno wyjaśniła, dlaczego uważa, że rywalizacja z kobietami jest uczciwa.

„Myślę, że wytyczne, które przedstawili, są bardzo dobre i wykonuję bardzo dobrą robotę w promowaniu inkluzywności przy jednoczesnym utrzymaniu integralności rywalizacji” – powiedziała Lia.

„Każdy sport zasadniczo musi wymyślić kryteria kwalifikacyjne określające, co stanowi nieuczciwą przewagę w tym sporcie.”

„Każdy jest w stanie rywalizować w kategorii, w której czuje się najbardziej komfortowo, chyba że ma udowodnioną nieuczciwą przewagę”.

Czytaj: Floryda zakazuje sportowcom transpłciowym uprawiania sportów kobiecych

Rodzice pływaczek są przeciwni

Grupa rozzłoszczonych rodziców zażądała, aby transpłciowa pływaczka Lia Thomas miała zakaz brania udziału w zawodach dla kobiet. Rodzice twierdzą, że w tej sytuacji ich dzieci są ofiarami.

Według The Daily Mail, wielu rodziców pływaczek z UPenn zgłosiło się i wyraziło swoje obawy po tym, jak Thomas niedawno pobiła rekordy wielu amerykańskich kobiet w basenie.

Kiedy rozeszły się wieści o rekordowych występach Thomasa, rozpoczęła się wielka debata, czy powinna ona kwalifikować się do pływania przeciwko kobietom.

Niektórzy z rodziców wysłali list z żądaniem do amerykańskiego National Collegiate Athletic Association (NCAA), wzywając ich do zmiany zasad.

„Stawką jest tu uczciwość kobiecego sportu” – napisali rodzice w liście.

„Ustanowiony precedens – taki, w którym kobiety nie mają chronionej i sprawiedliwej przestrzeni do rywalizacji – jest bezpośrednim zagrożeniem dla zawodniczek w każdym sporcie.”

„Jakie są granice? Jak to się ma do zobowiązania NCAA do zapewnienia sprawiedliwego środowiska dla studentów-sportowców?”

Zgodnie z obowiązującymi przepisami sportowcy trans, tacy jak Thomas – która przez całe życie rywalizowała z mężczyznami przed zmianą płci w 2019 r. – może ścigać się z dziewczynami w jej wieku.

Jeden z rodziców powiedział The Daily Mail: „Pływaczki mają mieszane uczucia. Wiele z nich chce się odezwać, ale tego nie robią, ponieważ wierzą, że zostaną wykluczone.”

„Wszyscy się boją. Rodzice również boją się, że dzieci zostaną skrzywdzone. Za tę szkołę płacimy 80 000 dolarów. Wpłynie to na ich i nasze życie”.

Inny rodzic dodał: „Myślę, że osoby transpłciowe mają prawo konkurować, ale muszą mieć własną ligę. Bycie uczciwym wobec jednej grupy ludzi nie powinno odbierać praw innej grupie i to właśnie się dzieje.”

„Najwyraźniej NCAA nie zastanawiało się zbytnio nad ustalonymi zasadami. To niesprawiedliwe wobec kobiet w zespole i nie jest to w porządku wobec Lii. Przeszła zmianę płci i podziwiam jej odwagę. Ale rekordy, które teraz ustanawia nie są cenionymi kobiecymi rekordami”.

To straszne, że jako biologiczny facet, Will Thomas w rankingu pływaków w ogóle się nie liczył, a po zmianie imienia na Lia i zmianie płci na kobietę nagle wygrywa wszystkie konkursy i dominuje konkurentki. Żyjemy w głupim i zdezorientowanym świecie.

Ivy League i NCAA ogłosili, że pływaczka Lia Thomas – urodzona jako mężczyzna o imieniu Will Thomas – będzie mogła wziąć udział w nadchodzącej lidze pływackiej kobiet i mistrzostwach krajowych.

Czytaj: Muzeum Historii Zoo i Lwa w Poznaniu już otwarte!

wad

Brak postów do wyświetlenia