Świetna akcja w szpitalu w Poznaniu – seniorzy będą tulić noworodki

0
593
Seniorzy pomogą w opiece nad noworodkami. Innowacyjny pomysł poznańskiego szpitala. Zdjęcie: pixabay.com

Już jesienią w jednym ze szpitali w Poznaniu ruszy bardzo ciekawa akcja „Senior maluszka tuli”. Na czym dokładnie będzie polegała ta akcja?

Niebawem w poznańskim szpitalu im. Raszei rozpocznie się akcja „Senior maluszka tuli”. Wolontariusze powyżej 60. roku życia będą tulić noworodki, przy których nie będzie rodziców.

Akcja ma wniesie wiele korzyści, m.in.:

? odciąży personel
? zmniejszy poziom stresu u noworodków
? seniorzy będą się czuli potrzebni

Na stronie poznan.pl możemy poznać powody, dla których przy noworodkach nie ma rodziców. Jest ich wiele: „choroba rodziców, brak możliwości codziennego dojeżdżania do malucha czy nawet porzucenie noworodka. Efektem może być wzrastający stres i poziom lęku dziecka oraz obniżenie sprawności jego układu odpornościowego. Możliwe są także konsekwencje długofalowe, odbijające się negatywnie na rozwoju psychicznym dziecka”.

Aby noworodki czuły się komfortowo, bezpiecznie i dobrze oraz żeby prawidłowo się rozwijały Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Poznania, Centrum Inicjatyw Senioralnych i pracownicy Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei połączyli swoje siły i stworzyli projekt „Senior maluszka tuli”. Akcję realizuje Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Odział w Poznaniu.

Nabór wolontariuszy powyżej 60. roku życia rozpoczął się w maju. Chętnych jest bardzo dużo. W akcji chce wziąć udział około 130 tysięcy seniorów.

Zdjęcie: pixabay.com

Zainteresowanie było ogromne, ok. 130 tysięcy osób chciało wziąć udział w projekcie. Dzwonili do nas także ludzie młodzi, nie tylko z Poznania, ale z całej Polski” – mówi koordynatorka wolontariuszy akcyjnych i PR Hospicjum Palium Barbara Grochal.

Poznańscy seniorzy przeszli wiele szkoleń. Muszą znać topografię szpitala, zasady BHP i epidemiologiczne, muszą wiedzieć jak zorganizowana jest praca na oddziale i jak opiekować się maluszkami, jak je tulić i jak karmić. Seniorzy mają już za sobą zajęcia z psychologiem i praktyki szpitalne. Przed rozpoczęciem wolontariatu każdy senior przejdzie badania lekarskie.

A jesienią, prawdopodobnie we wrześniu lub październiku seniorzy, którzy mają w sobie olbrzymie pokłady miłości i ciepła będą tulić noworodki, które od urodzenia potrzebują bliskości (oczywiście za zgodą rodziców i lekarzy).

Skąd pomysł na tulenie?

Wpadli na to mieszkańcy Poznania. Po tym, jak w mediach pojawiły się artykuły informujące o połączeniu w Kanadzie domu dziecka z domem spokojnej starości (my także o tym pisaliśmy: Genialna idea prosto z Kanady), mieszkańcy Poznania wysyłali wiadomości Pani Barbarze Grochal z zapytaniem „dlaczego w Polsce tego nie ma, dlaczego w Poznaniu tego nie ma”?

Personel poznańskiego szpitala bardzo entuzjastycznie podchodzi do tej akcji i już nie może się doczekać jej rozpoczęcia. Może projekt okaże się na tyle interesujący, że rozprzestrzeni się na całą Polskę? Przekonamy się niebawem. Jedno jest pewne, pomysł jest świetny!

Źródło: poznan.pl

Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie zerknij do 
f7krakow.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zerknij do 
f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie zerknij do 
f7warszawa.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie zerknij do 
f7lodz.pl
Jesteś z innego miasta? Koniecznie zerknij do 
f7city.pl