Szczęśliwe nowiny z fokarium w Helu – wszystkie foki za kilka miesięcy będą mamami!

0
1062
Badanie USG Ewy, zdjęcie: facebook.com

Fokarium w Helu jest częścią Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Fokarium powstało w celu odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Ostatnio pracownicy fokarium zauważyli, że samice mają coraz większy apetyt. Gdy przeprowadzono im badanie USG okazało się, że wszystkie foki spodziewają się potomstwa. To bardzo radosna wiadomość, zwłaszcza dlatego, że w mijającym roku zginęło wiele foczych dzieci. 

Odwiedzenie fok szarych, symbolu Helu, jest obowiązkowym punktem wycieczki podczas pobytu na Półwyspie Helskim.

Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego nie jest ogrodem zoologicznym ani cyrkiem z tresowanymi zwierzętami! Celem jego powstania było stworzenie miejsca wspomagania ochrony gatunku i upowszechniania o nim wiedzy. Placówka prowadzi działalność naukową, której celem jest odtworzenie kolonii foki szarej w akwenie południowego Bałtyku. Opłaty za wstęp służą wyłącznie do pokrycia kosztów utrzymania infrastruktury ośrodka oraz realizacji celu jego działalności.

„Ośrodek istnieje od 1999 roku, jednak działalność na rzecz badań i ochrony fok podjęto znacznie wcześniej. Inspiracją była udana próba wyleczenia, pierwszej dostarczonej na rehabilitację do helskiej placówki foki o imieniu Balbin.

Ranne zwierzę podjęto z plaży w Juracie 31 marca 1992 roku. Od tego dnia, rozwijając badania biologiczne, weterynaryjne i hodowlane nad fokami, helski ośrodek w sposób praktyczny wspomaga międzynarodową akcję odtwarzania i ochrony zasobów tych zwierząt na Bałtyku. Wyleczone tu foki, podobnie jak uzyskany z hodowli przychówek wypuszcza się na wolność” – można przeczytać na fokarium.com

PRZECZYTAJ TAKŻE: NAUKOWCY ALARMUJĄ – NIEŚWIADOMIE JEMY MNÓSTWO MIKRO PLASTIKÓW. ŚMIECI TRAFIŁY NA NASZE STOŁY! – f7dobry.com

Pracownicy Stacji Morskiej na Helu mają powody do świętowania. Ich trzy foki – Ewa, Ania i Unda Marina spodziewają się potomstwa.Tatą jest prawie na pewno dominujący samiec w stadzie – 31-letni Bubas.

Badania USG potwierdziły nasze przypuszczenia – komentuje Michał Bała, pracownik fokarium.

Badanie USG Ani

Publisert av fokarium Tirsdag 6. november 2018

U wszystkich samic ekran monitora USG ukazał zarys małych, rozwijających się focząt. Na świat mają przyjść na przełomie lutego i marca.

Publisert av fokarium Tirsdag 6. november 2018

Przyszłe mamy będą teraz objęte dodatkową opieką, będą szczególnie doglądane i dokarmiane. U fok ciąże mnogie występują niezwykle rzadko, więc prawie na pewno urodzą się trzy szczenięta.

Potrójny szczęście nowych focząt dodaje otuchy, po tym jak w mijającym roku, w naturze zginęło wiele foczych dzieci. Na polskim wybrzeżu znaleziono ponad 250 martwych fok – w tym kilka zabitych przez człowieka (w tej sprawie prokuratura prowadzi postępowanie). Wini się za to rybaków.

Foka Ania, zdjęcie: facebook.com

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

Koniecznie odwiedź naszą stronę f7city.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: 10 ROŚLIN DONICZKOWYCH, KTÓRE OCZYSZCZAJĄ POWIETRZE I OCHRONIĄ PRZED SMOGIEM! – f7dobry.com