Szef włoskiej mafii złapany po 20 latach. Namierzyły go… Mapy Google

0
198
Źródło: Google Maps

Szef włoskiej mafii, który uciekał przez prawie dwie dekady, został niedawno aresztowany po tym, jak przypadkowo zauważono go w Mapach Google, w małym hiszpańskim miasteczku.

Gioacchino Gammino, skazany za morderstwa, był najbardziej poszukiwanym włoskim gangsterem. Żył na wolności przez prawie 20 lat, kiedy w zeszłym miesiącu został aresztowany w Galapagar, miasteczku niedaleko Madrytu.

Po raz pierwszy mężczyznę aresztowano w 1984 roku, a następnie w 1998 roku. Wówczas skazano go na dożywocie między innymi za udział w kilku morderstwach.

Wyrok odsiadywał w rzymskim więzieniu Rebibbia, z którego udało mu się uciec w 2002 roku. Europejski nakaz aresztowania został wydany w 2014 roku, a władzom udało się namierzyć Gammino w Hiszpanii dzięki zrzutowi ekranu Map Google, na którym widać dwóch mężczyzn rozmawiających przed sklepem z owocami i warzywami.

Czytaj: Mapparium – trójwymiarowa mapa Ziemi

To właśnie ten sklep pomógł policji potwierdzić dokładną lokalizację i dokonać aresztowania.

„Fotogram pomógł nam potwierdzić śledztwo, które prowadziliśmy w tradycyjny sposób”, powiedziała Nicola Altiero, zastępczyni dyrektora włoskiej jednostki policji antymafijnej (DIA).

Nie jest jasne, w jaki sposób władzom udało się dostrzec dokładny kadr Gammino przed sklepem El Huerto de Manu na Galapagar, ale prokurator Francesco Lo Voi potwierdził, że „nie jest tak, jakbyśmy spędzali dni na przedzieraniu się przez Google Maps w poszukiwaniu zbiegów”.

Mogli zostać przez kogoś powiadomieni, co znowu jest trochę dziwne, ponieważ szef włoskiej mafii bardzo uważał, aby nie zostać odkrytym.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Kiedy Gammino został aresztowany 17 grudnia, pierwszą rzeczą, o którą zapytał policję, było „Jak mnie znaleźliście? Od 10 lat nawet nie dzwoniłem do rodziny!”.

Zmienił nazwisko i pracował jako szef kuchni w lokalnej restauracji La Cocina de Manu, gdzie gotował włoskie jedzenie, w tym danie o nazwie Cena Siciliana.

Czytaj: W Poznaniu będą kręcić film. Produkcja szuka statystów!

Po zauważeniu Gioacchino Gammino na Mapach Google prokuratorzy starali się potwierdzić jego tożsamość i udało im się to zrobić, sprawdzając stronę La Cocina de Manu na Facebooku. Gammino, który udawał szefa kuchni, został rozpoznany przez bliznę po lewej stronie podbródka.

Gioacchino Gammino był poszukiwany za morderstwo i kilka innych przestępstw związanych z mafią. Należał do klanu mafijnego w Agrigento na Sycylii i został aresztowany i skazany w 1998 roku. Cztery lata później udało mu się uciec z więzienia Rebibbia w Rzymie, gdzie odbywał dożywocie.

Altiero powiedziała agencji Reutera, że 61-letni mafioso jest obecnie przetrzymywany w Hiszpanii, ale podejmowane są starania, by został przekazany włoskiemu wymiarowi sprawiedliwości do końca lutego.

To nie pierwszy raz, kiedy Mapy Google trafiają na nagłówki wiadomości z powodu przypadkowego odkrycia jakiejś osoby. W 2018 roku peruwiański mężczyzna rozwiódł się z żoną po tym, jak odkrył jej niewierność, rozglądając się od niechcenia w Google Street View.

wad

Brak postów do wyświetlenia