Szerokodziób obrożny to mały ptak o niesamowitych kolorach

0
387

Ptaki są prawdopodobnie najbardziej imponującymi, różnorodnymi i kolorowymi stworzeniami w królestwie zwierząt, ponieważ występują we wszystkich kształtach, kolorach i rozmiarach.

Mjanma, czyli Birma, jest domem dla ponad 1114 gatunków ptaków, z których jednym jest szerokodziób obrożny (Eurylaimus ochromalus), niezwykle atrakcyjny ptak, który z pewnością zachwyci Cię swoim pięknem.

Ostatnie badania odkryły w Birmie 20 wcześniej nieudokumentowanych gatunków.

Odkrycia te zostały dokonane w latach 2010-2014 przez obserwatorów ptaków z Uniwersytetu publicznego w Myeik, Birmańskie Stowarzyszenie Ptaków i Przyrody (MBNS), Towarzystwo Ochrony Przyrody, Rezerwat dzikiej przyrody (Putao) oraz Florę i Faunę Międzynarodową.

Jak donosi Daw Thiri Dae We Aung z MBNS, 49 z 1114 gatunków to gatunki zagrożone na całym świecie.

Czarno-żółty szerokodziób obrożny to maleńki ptak, który żyje w subtropikalnych lub tropikalnych wilgotnych lasach nizinnych i subtropikalnych lub tropikalnych wilgotnych lasach w Brunei, Indonezji, Malezji, Birmie, Singapurze i Tajlandii.

Niestety temu zapierającemu dech w piersi ptakowi grozi utrata siedlisk.

Czytaj: Cyberbudka we Wrocławiu – podglądaj życie ptaków 24 godziny na dobę

Uroczy ptak ma różowe ciało, czarno-żółte skrzydła, jasnożółte oczy i błękitny dziób.

W górnej części ciała dominuje kolor czarny, z żółtą wstawką na skrzydłach i białymi plamami na czubku ogona. Dolna część ptaka jest różowa z czarną wstążką w górnej części klatki piersiowej.

Czytaj: Ta firma stworzyła dachówki, które pełnią funkcję domków dla ptaków

Chociaż ten ptak ma tylko około 15 cm, jego głos był przenikliwy i łatwo rozpoznawalny, choć przypomina odgłos deszczu w dżungli.

Różnica polega na tym, że szerokodziób obrożny nie zaczyna swojego ćwierkania wstępnym gwizdkiem ani głosem, który powoli zanika.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Te wyjątkowe ptaki tworzą duże gniazda w kształcie gruszek i torebek, które zwisają z konarów drzew, zwykle ze szkieletów mchu i liści, i mogą być wyłożone korzeniami i liśćmi.

Są one wymienione jako „bliskie zagrożenia” na Czerwonej Liście IUCN.