Szwecja buduje pierwszą na świecie zelektryfikowaną autostradę, która będzie ładowała pojazdy elektryczne podczas jazdy

0
243
Autostrady A4 i A2 będą bezpłatne. (zdjęcie: Pixabay)

Szwecja buduje pierwszą na świecie autostradę elektryczną, która pozwoli samochodom i ciężarówkom naładować akumulatory podczas jazdy.

„E-autostrada” zostanie zbudowana wzdłuż 20 km europejskiej trasy E20, która łączy Hallsberg i Örebro, położone między trzema głównymi miastami Szwecji: Sztokholmem, Göteborgiem i Malmö.

Dzieje się to po tym, jak Unia Europejska przyjęła w zeszłym miesiącu ustawę wymagającą, aby wszystkie nowe sprzedawane samochody miały zerową emisję CO2 od 2035 roku.

CZYTAJ: W Szczecinie zjesz jedną z najlepszych pizz neapolitańskich na świecie!

Dyrektor ds. rozwoju strategicznego szwedzkiej administracji transportowej, Jan Pettersson, z zadowoleniem przyjął tę ustawę i powiedział, że elektryfikacja autostrad jest niezbędna do „dekarbonizacji sektora transportu”.

W 2018 roku Szwecja przetestowała pierwszą na świecie szynę do ładowania pojazdów elektrycznych na 1,6-kilometrowym odcinku drogi między lotniskiem Arlanda, Sztokholmem i Rosersbergiem.

Projekt jest na etapie zamówienia i według Euronews ma zostać zbudowany do 2025 roku.

Metoda ładowania na autostradzie nie została jeszcze ustalona, ale istnieją trzy rodzaje metod ładowania: system sieci trakcyjnej, system indukcyjny i system przewodzący.

Sieć trakcyjna może być używana tylko w pojazdach ciężarowych, ponieważ wykorzystuje przewody napowietrzne do dostarczania energii elektrycznej do specjalnego rodzaju autobusu lub tramwaju.

Ładowanie przewodowe działa jak bezprzewodowa ładowarka do smartfonów z pojazdami elektrycznymi pobierającymi energię z podkładki lub płyty na drodze.

Tymczasem system ładowania indukcyjnego wykorzystuje sprzęt zakopany pod drogą, który wysyła energię elektryczną do cewki w pojeździe elektrycznym.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Karim Benzema poluje na Roberta Lewandowskiego

Szwecja ma 500 000 km dróg, ale wystarczyłoby zelektryfikować autostrady, ponieważ samochody nigdy nie muszą pokonywać więcej niż 45 km, aby do nich dotrzeć.

Kraj planuje zelektryfikować kolejne 3057 km dróg do 2045 roku i nawiązał współpracę z Niemcami i Francją w celu wymiany doświadczeń w ramach współpracy badawczej.

Szwecja i Niemcy od kilku lat dysponują obiektami demonstracyjnymi na drogach publicznych, a Francja planuje zakup odcinka pilotażowego z drogą elektryczną.