Szwedzka firma szkoli wrony w zbieraniu śmieci w zamian za jedzenie

0
184
Zdjęcie: Christian Günther-Hanssen/Corvid Cleaning

Corvid Cleaning, szwedzki startup specjalizujący się w szkoleniu wron w zbieraniu śmieci w zamian za jedzenie, twierdzi, że jego program może zaoszczędzić społeczności fortunę na kosztach sprzątania.

Według fundacji Keep Sweden Tidy każdego roku na szwedzkich ulicach pozostaje ponad miliard niedopałków papierosów, co stanowi około 62 procent wszystkich śmieci. Uczenie ludzi, by nie rzucali niedopałkami papierosów na ulicę, jak dotąd okazało się niemożliwe, ale szwedzki startup twierdzi, że może nauczyć wrony, jak łapać śmierci, co pozwoli rocznie zaoszczędzić miliony koron szwedzkich, ponieważ nie trzeba będzie opłacać firm sprzątających.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Corvid Cleaning uczy dzikie wrony wykonywania brudnej roboty poprzez proces uczenia się krok po kroku, który obejmuje nagradzanie ptaków jedzeniem za każdy zebrany niedopałek.

„Łatwiej je uczyć i jest też większa szansa, że uczą się od siebie nawzajem. Jednocześnie istnieje mniejsze ryzyko, że przez pomyłkę zjedzą jakiekolwiek śmieci” – powiedział założyciel firmy, Christian Günther-Hanssen. „To dzikie ptaki biorące udział dobrowolnie”.

Günther-Hanssen nie przedstawił szczegółów na temat procesu nauczania krok po kroku. Można założyć, że ptaki są najpierw szkolone, aby kojarzyć niedopałki papierosów z jedzeniem, a następnie wkracza do akcji dozownik żywności, który upuszcza jedzenie tylko po przybyciu ptaka.

Czytaj: Hiszpania wprowadziła zakaz palenia papierosów na plażach

Zdjęcie: Meg Jerrard/Unsplash

Następnie, odbierając nagrody w postaci jedzenia, trenerzy zachęcają, aby wrony zaczęły dziobać maszynę, w końcu uderzając w przycisk, który powoduje upuszczenie jedzenia. To otwiera drogę do czwartego kroku, w którym ptaki odkrywają, że nagroda spada dopiero wtedy, gdy włożą niedopałki papierosów do przypisanego pojemnika.

Brzmi to skomplikowanie, ale wrony są jednymi z najmądrzejszych ptaków na Ziemi, a takie programy szkoleniowe kilkakrotnie okazały się skuteczne w ostatnich latach. W rzeczywistości firma Corvid Cleaning jest tak pewna, że może to zrobić, że wyraziła zainteresowanie testowaniem jej na większą skalę w mieście Södertälje.

Czytaj: Ten niesamowity most zamienia się w tunel i łączy Danię i Szwecję

Christian Günther-Hanssen uważa, że inicjatywa może zaoszczędzić gminie co najmniej 75% kosztów związanych ze zbieraniem niedopałków papierosów, w zależności od tego, jak ciężko pracują wrony. Corvid Cleaning ma nadzieję, że jeśli się powiedzie, zapewni trwałe rozwiązanie do czyszczenia, które będzie można wdrożyć w innych częściach kraju, a docelowo w całym kraju.

Nowatorskie podejście do sprzątania śmieci spotkało się z pozytywnymi opiniami w Internecie, ale są tacy, którzy zastanawiają się nad etycznymi implikacjami tego projektu. Sam fakt, że możemy nauczyć wrony podnosić niedopałki papierosów, ale nie możemy sprawić, by ludzie ich nie wyrzucali, jest trudny do zaakceptowania. Dodatkowo, istnieją konsekwencje zdrowotne ciągłego narażania ptaków na toksyny w niedopałkach papierosów oraz ryzyko uzależnienia ich od dozowników żywności.

Czytaj: Koniec z petami na ulicach? Francja chce z tym walczyć

wad

Brak postów do wyświetlenia