Szybka moda: UE planuje w Europie rozprawić się z szybką modą

0
294
Nowy raport potwierdza: „szybka moda” niszczy planetę. Zdjęcie: Pixabay

Europa ma rozprawić się z tak zwaną szybką modą, proponując, aby wytwarzana i noszona tam odzież była trwalsza, nadawała się do wielokrotnego użytku, naprawiała i nadawała się do recyklingu.

Ubrania oferowane przez najbardziej znane – i najbardziej krytykowane – sieci fast fashion wciąż są po prostu tańsze niż większość second handów.

Strategia dotycząca zrównoważonych tekstyliów, która zostanie zaprezentowana w środę, będzie ukierunkowana na ubrania na każdym etapie użytkowania, w tym projektowanie, naprawę i recykling.

Inicjatywa ma na celu pobudzenie rynku odzieży wykonanej w sposób zrównoważony.

Producenci będą musieli zadbać o to, aby ich ubrania były przyjazne dla środowiska i wytrzymałe.

Czytaj: Pierwszy cyrkularny butik we Wrocławiu

A konsumenci otrzymają więcej informacji o tym, jak ponownie używać, naprawiać i przetwarzać swoje ubrania.

Iona Popescu z organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną środowiska, Koalicji Środowiskowej ds. Standardów, powiedziała, że zasady, które zostaną ogłoszone przez Komisję Europejską, mają na celu wprowadzenie trwalszych produktów, które mogą być używane wielokrotnie, a nie kilkakrotnie noszone, a następnie wyrzucane.

Komisja stara się położyć kres szybkiej modzie, wprowadzając przepisy dotyczące tekstyliów, które mają być używane na rynku europejskim” – powiedziała.

Szacuje się, że światowy przemysł modowy wyprodukował w 2018 roku około 2,1 miliarda ton gazów cieplarnianych.

Czytaj: Co roku na pustynię Atakama trafia 40 tysięcy ton niesprzedanej odzieży

Pixabay

Dodała, że ​​podobne zasady będą obowiązywać w przypadku elektroniki, takiej jak smartfony i meble, w ramach inicjatywy znanej jako Inicjatywa na rzecz zrównoważonych produktów (SPI).

Szacuje się, że mniej niż 1% całej odzieży na świecie podlega recyklingowi.

Według Europejskiej Agencji Środowiska używanie odzieży w Europie ma średnio czwarty największy wpływ na środowisko i klimat, ustępując jedynie żywności, mieszkaniom i transportowi.

Na każdą osobę w UE zużycie tekstyliów wymaga 9 metrów sześciennych wody, 400 metrów kwadratowych ziemi, 391 kg surowców i powoduje około 270 kg śladu węglowego.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W Wielkiej Brytanii politycy wezwali rząd do zmiany prawa, aby wymagać od sprzedawców mody przestrzegania norm środowiskowych.

Rząd odrzucił większość zaleceń Komisji ds. Audytu Środowiskowego w 2019 roku, w tym zmuszenie producentów odzieży do płacenia za lepszą zbiórkę i recykling odzieży, ale priorytetowo potraktował odpady tekstylne.

Tamara Cincik z Fashion Roundtable, powiedziała, że ​​strategia tekstylna może nadać ton przyszłemu prawodawstwu poza UE.

„Jeśli oczekiwania marek w Wielkiej Brytanii w porównaniu z UE będą rozbieżne, miejmy nadzieję, że zachęci to do silniejszych oczekiwań przyszłego ustawodawstwa Wielkiej Brytanii” – powiedziała.

„Dlatego tak ważne jest, aby zarówno brytyjskie marki, jak i rząd zwracały uwagę na tę strategię, ponieważ UE pozostaje naszym największym, a nawet najbliższym partnerem handlowym w branży tekstylnej i modowej”.