
W wieku zaledwie 15 lat Autumn Peltier dokonała już zmiany na świecie. Wygłosiła przemówienie w ONZ, spotkała się z premierem Kanady i protestowała na ulicach. Jej celem jest ochrona zasobów wodnych planety, a teraz jej praca została nominowana do Międzynarodowej Pokojowej Nagrody dla Dzieci.
Autumn Peltier to członkini kanadyjskiego plemienia Anishinaabe, walczy o czystą wodę pitną od 8 roku życia, podążając śladami ciotki Josephine Mandamin, która w 2016 r. została uhonorowana Nagrodą Dziedzictwa Gubernatora porucznika Ontario.
Jej ciocia, Josephine Mandamin również pracowała nad ochroną kanadyjskiej wody. Mandamin wędrowała wzdłuż brzegów Wielkich Jezior, aby głosić i podnosić świadomość na temat ochrony wód.
Peltier jest członkiem Pierwszego Narodu Wikwemikong w północnym Ontario. Mieszka nad jeziorem Huron, jednym z największych jezior Ameryki Północnej – największej grupy jezior słodkowodnych na Ziemi.
Międzynarodowa Pokojowa Nagroda dla Dzieci została ustanowiona w 2005 roku i jest przyznawana corocznie dzieciom, które walczą o poprawę życia innych dzieci na całym świecie.
Czytaj: Planeta czy Plastik? Szokująca seria zdjęć National Geographic
Poniżej możecie zobaczyć jak Autumn Peltier przemawia w ONZ:
Autumn Peltier przemawiała w ONZ:
„Kanada nie jest krajem trzeciego świata, ale tutaj, w moim kraju, rdzenni mieszkańcy żyją w warunkach trzeciego świata”.
Autumn Peltier, to jedna z wielu młodych aktywistek, które nie boją się głośno przeciwstawiać kryzysowi klimatycznemu, budząc wiele kontrowersji. Rzeczywiście jesteśmy świadkami masowego, młodzieżowego ruchu przeciw zmianom klimatu. Młodzi ludzie jednoczą się we wspólnej sprawie. I wymagają naszej uwagi.
Walczą o sprawiedliwość ekologiczną. Aby rządy zajęły stanowisko wobec zmian klimatu. A co najważniejsze, dla dobra ich przyszłości. Na pierwszej linii tej bitwy znajduje się Autumn Peltier, międzynarodowa orędowniczka czystej wody.
Dorastając, Peltier zawsze miała dostęp do czystej wody, ale dziewczyna wie, że inni nie mają tyle szczęścia.
„Wciąż widzimy i słyszymy, że są społeczności Pierwszego Narodu, które nie mogą pić wody, bo ta jest zanieczyszczona lub są zerwane rurociągi”, powiedziała Peltier reporterowi z CBC. „Pewnego dnia naprawdę to na mnie wpłynęło i bardzo płakałam z tego powodu, a miałam wtedy 8 lat. Postanowiłam działać”.
Peltier w szczególności opowiada się za bezpiecznymi drogami wodnymi i wodą pitną dla rdzennej ludności w Kanadzie i poza nią.
„Woda jest jednym z najświętszych elementów w naszej kulturze” – powiedziała.
Czytaj: 12 niecodziennych wież z całego świata. Jest jedna z Polski