Ta kampania podkreśla toksyczne męskie stereotypy

0
672

Renaissance Youth Leaders Forum (RYLF) to społeczno-obywatelska organizacja z Uniwersytetu Silliman na Filipinach, której celem jest niwelowanie podziałów społecznych, kulturowych, ekonomicznych i politycznych oraz tworzenie pozytywnych zmian w społeczności.

21 listopada organizacja udostępniła w mediach społecznościowych kampanię przeciwko toksycznej męskości pod hashtagami #FightTheStigma i #UNMUTE.

„Zarówno mężczyźni, jak i kobiety cierpią z powodu toksycznej męskości” – głosi przesłanie kampanii. „Dzieje się to codziennie, zarówno w trybie online, jak i offline”.

Aby zilustrować swój punkt widzenia, organizacja RYLF udostępniła serię plakatów. Od ubierania się na różowo po płacz, organizacja zajęła się sposobem, w jaki według niej społeczeństwo wywiera presję na mężczyzn, zniekształcając ich relacje z sobą i otaczającym ich światem.

1.Mężczyźni płaczą i to jest okay.

Zdjęcie:  Maud Fernhout (kampania w mediach społecznościowych nie miała pozwolenia na wykorzystanie tego zdjęcia)

2. Mężczyźni mogą nosić różowe ubrania.

Źródło: Renaissance Youth Leaders Forum

Mówiąc prościej, toksyczna męskość to tłumienie emocji lub maskowanie cierpienia. Utrzymuje pozór surowości i postrzeganie przemocy jako wskaźnika siły. To wynik nauczania chłopców, że nie potrafią otwarcie wyrażać emocji, że muszą być cały czas „twardzi” i że wszystko inne czyni ich „kobiecymi” – słabymi.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA), te lekcje kulturowe były powiązane z „agresją i przemocą”, pozostawiając chłopców i mężczyzn w „nieproporcjonalnym ryzyku dla dyscypliny szkolnej, wyzwań akademickich i dysproporcji zdrowotnych”, w tym problemów sercowo-naczyniowych i nadużywania substancji.

„Mężczyźni są nad reprezentowani w więzieniach, częściej niż kobiety popełniają brutalne przestępstwa i są najbardziej narażeni na bycie ofiarą przemocy” – napisało Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA).

„Ta cyfrowa kampania przeciwko toksycznej męskości to trzecia iteracja w serii UNMUTE” – powiedział rzecznik RYLF.

„Celem UNMUTE jest rzucenie światła na problemy, które są powszechne / istotne, ale rzadko dyskutowane, oraz„ odblokowanie ”ciszy, którą tworzą. Chcieliśmy, aby ludzie rozmawiali, zaczęli rozmawiać o tych sprawach, a jednocześnie przedstawiali fakty, zwłaszcza dla tych, którzy nie są odpowiednio poinformowani lub nie mają łatwego dostępu do takich informacji. Wielu z nas w RYLF doświadczyło piętna z pierwszej ręki i czuliśmy, że musimy coś z tym zrobić, ponieważ uważamy, że uznanie problemu jest pierwszym krokiem do jego rozwiązania”.

Czytaj: W Poznaniu rusza akcja “Zgotujmy razem trochę dobra”

3. Chłopcy mogą się uczyć szacunku i odpowiedzialności za swoje czyny.

Źródło: Renaissance Youth Leaders Forum

Rzecznik powiedział, że kampania spotkała się z mieszanymi uczuciami. „Otrzymaliśmy wiele pozytywnych i negatywnych opinii na temat kampanii. I to jest normalne dla kursu. Celem było podniesienie świadomości i skłonienie ludzi do mówienia o tym problemie i możemy powiedzieć, że właśnie to zrobiliśmy. Informować, uczyć i zachęcać ludzi do mówienia o tym. Aby wyłączyć wyciszenie”.

Czytaj: Mocne reklamy społecznościowe, które zmuszą Cię do przemyślenia

4. Chłopcy mogą się bać i jest to normalne.

Źródło:  Renaissance Youth Leaders Forum

5. Mężczyźni powinni prosić o pomoc.

Źródło: Renaissance Youth Leaders Forum

6. Mężczyzna może być feministą.

Źródło: Renaissance Youth Leaders Forum

Naciski społeczne, oczekiwania ze strony rodziny, przyjaciół i partnerów, a nawet oczekiwania wobec tożsamości religijnej mogą być uciążliwe dla mężczyzny poszukującego swojej męskiej tożsamości.

Podczas gdy niektóre grupy społeczne, polityczne lub religijne mogą dostarczyć zestaw wskazówek dotyczących zdrowej formy męskości, eksperci twierdzą, że lepiej jest trzymać się własnej definicji, o ile nie szkodzi to sobie ani innym.

Nowa definicja tego, co to znaczy być mężczyzną, może obejmować ogólne doświadczenia ludzkie, takie jak: otwarte przeżywanie szerokiego zakresu emocji, współzależność, wrażliwość, współpraca, życzliwość, miękkie serce. Nie oznacza to porzucenia wszystkich tradycyjnie męskich cech. Uwzględnienie niektórych tradycyjnie męskich cech, takich jak siła i przygoda, może pomóc niektórym osobom zdefiniować własną męskość. Nie oznacza to, że odpowiedzią jest porzucenie wszystkich tradycyjnie męskich cech. Ludzie powinni definiować męskość na własnych warunkach.

Co myślicie o tej kampanii?

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org