Ta kobieta od 37 lat pomaga niewidomym i słabowidzącym widzieć świat

0
391

Ta cudowna kobieta 37 lat temu zaczęła tworzyć książki dla dzieci w alfabecie Braille’a, aby obniżyć koszty o 90% i podarować je dzieciom na całym świecie.

Według National Federation of the Blind, mniej niż 10 procent z 1,3 miliona osób prawnie niewidomych w Stanach Zjednoczonych to osoby czytające alfabetem Braille’a – ale jedna kobieta dokonała niesamowitej zmiany w ich życiu.

35 lat temu Jared urodził się niewidomy. Na szczęście dzięki organizacji Seedlings Braille Books for Children, która zmieniła jego życie chłopak skończył studia i ma dobrą pracę.

Organizacja została założona przez Debrę Bonde i chociaż w 1984 roku kobieta nie planowała założyć organizacji non-profit, teraz pomaga niewidomym dzieciom na całym świecie.

Nieśmiała kobieta, po prostu chciała znaleźć pracę jako wolontariusz, którą mogłaby wykonywać bez konieczności rozmowy z nikim. Zapisała się więc na zajęcia z transkrypcji alfabetu Braille’a, mając nadzieję na przetłumaczenie książek na alfabet Braille’a w piwnicy jej domu w Detroit.

Debra zaczęła przepisywać popularne książki dla dzieci, takie jak „Oh, The Thinks You Can Think!„, drukować je na drukarce brajlowskiej, którą wyprodukował jej ojciec, i sprzedawać je tylko za cenę papieru, który wykorzystała.

Źródło: goodnewsnetwork.org

Wieść rozeszła się wśród rodziców i nauczycieli niewidomych dzieci i wzrosło zapotrzebowanie na kolejne jej książki. Przyjaciele pomogli jej założyć organizację non-profit, dzięki czemu mogła zacząć otrzymywać dotacje i darowizny na pokrycie kosztów produkcji. Organizację nazwała Seedlings Braille Books for Children.

Debra wierzy, że jeśli dasz dziecku książkę, miłość do czytania wzrośnie. W pierwszym roku wydrukowała 221 książek.

Czytaj: Ten niewidomy i głuchy szczeniak pokazuje dzieciom, jak radzić sobie z różnicami

Od swoich skromnych początków 37 lat temu firma Seedlings wyprodukowała i rozprowadziła ponad 600 000 książek na całym świecie. Połowę swoich książek oddają za darmo. Druga połowa jest sprzedawana po średniej cenie zaledwie 10 dolarów za sztukę, czyli około połowy kosztów ich produkcji. Na swojej stronie internetowej sprzedają także ozdoby, koszule i prezenty z napisem Braille’a.

Jako matka doceniałam, że organizacja Seedlings dostarczała Jaredowi „typowych” doświadczeń w szkole. Firma Seedlings dostarczała książki w alfabecie Braille’a do bibliotek szkół, do których uczęszczał Jared, aby mógł się z nich uczyć, tak jak jego widzący koledzy z klasy. Ponieważ książki z Seedlings były niedrogie, można było mieć bibliotekę domową. Oprócz kupowania książek Jared często otrzymywał darmowe książki od Seedlings w ramach jednego z wielu programów rozdawania nagród.

Dziś Jared jest inżynierem oprogramowania, jest żonaty i ma dwoje dzieci w wieku 1 i 3 lat.

„Bez umiejętności czytania i pisania – umiejętności niemożliwych do nauczenia się przez samo słuchanie mowy – nigdy nie byłbym w stanie ukończyć Uniwersytetu Stanowego Michigan z dyplomem z telekomunikacji”.

„Bez umiejętności czytania i pisania w dzieciństwie, które dostałem od Seedlings, nie miałbym pracy na współczesnym rynku, której umiejętność czytania i pisania wymaga większości pracy”.

Dziś Jared używa książek Seedling, aby czytać swoim widzącym dzieciom.

Czytaj: Kto jest prawdziwym autorem szekspirowskich dramatów?

Źródło: goodnewsnetwork.org

„Wraz z narodzinami mojej córki Harper i mojego syna Logana, Seedlings zatoczyło teraz pełne koło w moim życiu, powiedział GNN. „Czytałem im książki z obrazkami Seedlings, które zawierają zarówno druk, jak i alfabet Braille’a”.

Od 2012 roku Jared zasiada w radzie dyrektorów Seedlings’ – robiąc znaczącą zmianę w życiu dzieci, tak jak zrobił to Seedlings dla niego.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org