Ta papużka ma zupełnie inne kolory po obu stronach ciała

0
369
Dzieje się tak gdy dwa zapłodnione zarodki łączą się na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Źródło: Facebook

Dziś przyjrzymy się papużce falistej półbocznej, która ma zupełnie inne kolory po obu stronach ciała.

Natura jest pełna niespodzianek. Dzięki szerokiej palecie pięknych kolorów, wspaniałym ptakom, które je noszą, i wszystkim innym zwierzętom na tej ziemi, które mają unikalny wzór do ich egzystencji, natura jeszcze nas nie rozczarowała swoją sztuką. Jeden z bardziej olśniewających pokazów kolorów występuje na ptakach.

Papużka falista półboczna (half-sider budgerigar) jest niezwykłą odmianą papużek falistych, która ma jeden kolor po jednej stronie ciała i inny kolor po drugiej stronie, podzieloną dwustronnie w dół przez środek. 

Źródło: Facebook

Jest to wynik chimery tetragametycznej, w której dwa zapłodnione embriony łączą się na bardzo wczesnych etapach rozwoju, zasadniczo łącząc dwie papużki faliste razem, tworząc jedną autonomiczną jednostkę. Czyli są w rzeczywistości dwoma genetycznie odrębnymi osobnikami – bliźniakami – połączonymi w jedną istotę. Wszystko dzieje się w okresie zapłodnienia.

Czytaj: Bardzo rzadki ptak-obojniak znaleziony w Pensylwanii

Chociaż zjawisko to jest rzadkie, pojawia się na tyle często wśród ptaków żyjących w niewoli, że awikulturyści nadali tym dziwnym ptakom własną nazwę: „półboczne”.

Te „półboczne” ptaki to technicznie dwa pojedyncze braterskie bliźniaki, które zostały połączone podczas bardzo wczesnego rozwoju. W tym połączeniu stają się jednym odrębnym embrionem, który ostatecznie wykluwa się jako te unikalne i fascynujące połączenie samca i samicy lub samca i samca lub samicy i samicy.

Czytaj: Kulinarny festiwal „Europa na widelcu” powraca do Wrocławia!

Często samiczki i samce różnią się kolorem. Kiedy pojawia się to zdarzenie „półstrony”, łatwo jest określić stronę czerwoną męską i zielono-brązową żeńską.

W ptasim świecie może się to przydarzyć każdemu ptakowi. Niestety ptaki tego rodzaju nie są dobrze przyjmowane na wolności ani w klatkach. Ale pomimo dziwności tego zjawiska, te ptaki w niewoli są niezwykle piękne.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Efekt półboczny zaobserwowano głównie u papug, a także u kur, kardynałów i zięb. Ten efekt chimery jest tak uderzający, że nie sposób nie zachwycać się kolorowym podziałem ciała.

Tak, natura jest pełna pięknych niespodzianek. A jednym z nich jest ptak półboczny.