Ta pionowa farma zarządzana przez sztuczną inteligencję zajmuje 99% mniej ziemi

0
355

Już za 30 lat prawie 70% światowej populacji będzie mieszkać w miastach. W jaki sposób będziemy produkować żywność, która będzie służyć rosnącej populacji, która coraz częściej żyje w aglomeracjach miejskich?

Uprawa wertykalna wydaje się być krytycznym narzędziem do karmienia tych gęstych obszarów – i to bez ogromnego śladu węglowego, który towarzyszy wysyłaniu żywności z odległych farm.

San Francisco’s Plenty to startup technologiczny będący liderem w dziedzinie technologii rolnictwa wertykalnego. Gospodarstwo firmy dostarcza wystarczającą ilość plonów, aby wypełnić 720 akrów typowych gruntów rolnych, ale robią to przy zaledwie dwóch akrach upraw wertykalnych.

San Francisco’s Plenty twierdzi, że ich gospodarstwo produkuje około 400 razy więcej żywności na akr niż tradycyjne gospodarstwo. Oprócz imponującej produkcji żywności zarządzają również produkcją za pomocą robotów i sztucznej inteligencji.

Co więc sztuczna inteligencja może zrobić dla rolnictwa? Plenty wykorzystuje tę technologię do monitorowania zużycia wody, światła i temperatury otoczenia, w którym rosną rośliny. Kontynuując pracę, sztuczna inteligencja uczy się, jak szybciej i lepszej jakości uprawiać rośliny, porównując skutki tych zmiennych.

Chociaż jest to świetne dla jakości żywności, pomaga również chronić zasoby. Wiele szacunków wskazuje, że to połączenie technologii pozwoliło im na wykorzystanie 99% mniej ziemi i 95% mniej wody.

Czytaj: Na tej farmie dzieci i zwierzęta wzajemnie sobie pomagają

Technologia oznacza również, że oprócz wyraźnie zwiększonej produkcji żywności, roślinność można uprawiać bez użycia pestycydów i bez ryzyka wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych.

Rośliny poza sezonem można uprawiać blisko domu bez dodawania śladu węglowego związanego z transportem. Czynniki zewnętrzne, które stoją przed tradycyjnym rolnictwem, albo nie są już istotne, albo nie są już tak szkodliwe dla produkcji żywności. To może być najlepsze z obu światów: żywność lepszej jakości przy mniejszym zużyciu zasobów.

Nate Storey, współzałożyciel i dyrektor naukowy Plenty, uważa, że rolnictwo wertykalne i technologia testowana przez jego firmę przynoszą światu istotne korzyści.

„Jeśli jesteś narodem na tym świecie, który ma ograniczone bezpieczeństwo żywnościowe, musisz importować wszystko, wartość Twojej żywności jest zupełnie inna niż w Stanach Zjednoczonych” – wyjaśnia Storey. „Co oznacza, że to, za co jesteś gotów zapłacić, jest zupełnie inne. A to, co jesteście gotowi zapłacić za tę niezależność i tę kontrolę, jest zupełnie inne”.

Plenty wkrótce dostarczy produkty do 430 sklepów w Kalifornii i ma nadzieję stworzyć więcej pionowych farm zarówno w kraju, jak i za granicą.

Niedawna inwestycja firmy o wartości 400 milionów dolarów od wielkich marek, takich jak Jeff Bezos z Amazon, Eric Schmidt z Google i SoftBank, oznacza, że w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się większej liczby pionowych farm.

Czytaj: Poznań jako pierwsze miasto dofinansuje in vitro

Zakład Plenty produkuje wystarczającą ilość plonów, aby wypełnić 720 akrów typowej ziemi rolnej, ale robią to przy zaledwie dwóch akrach uprawy wertykalnej.

Plenty zarządza produkcją za pomocą robotów i sztucznej inteligencji, aby uprawiać lepsze plony.

Plenty: Strona internetowa Facebook | Instagram | YouTube

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org