Ta rasa kurczaków wygląda jak niedokończone szkice

0
328
Zdjęcie: Mark Robinson/Flickr

Sebrytka to popularna rasa ozdobnych kurczaków, których upierzenie sprawia, że białe okazy wyglądają jak żywe, oddychające szkice.

Nazwana na cześć swojego twórcy, Johna Saundersa Sebrighta, ta popularna rasa kurczaków jest prawdziwym miniaturowym ptakiem bez odpowiadającej mu dużej wersji – a także jednym z najstarszych brytyjskich kur i pierwszym drobiem, który ma swój własny fanklub.

Ich mały rozmiar oznacza, że nie są hodowane do produkcji mięsa, jak większość innych ras kurczaków, a także składają małe, białe jaja. Jest to rasa czysto ozdobna, której upierzenie łuskowate wyróżnia ją wśród entuzjastów.

Umiejętny i szanowany hodowca zwierząt, Saunders Sebright, postanowił stworzyć bardzo małego kurczaka o upierzeniu podobnym do bardzo wyrazistych polskich kur.

Nie jest jasne, w jaki sposób to robił, ale niektórzy eksperci uważają, że zrobił to, krzyżując trzy rodzaje kur.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Facebook

W Wielkiej Brytanii oficjalnie uznawane są tylko dwa warianty Sebrytek – złoty i srebrny – oba mają upierzenie splecione z czarnym na brzegach. Jednak najbardziej uderzający wizualnie jest wariant srebrny, ze względu na kontrast, który sprawia, że ptaki wyglądają jak żywe szkice, czekające na ukończenie.

Czytaj: Lech Poznań otworzył piłkarską sekcję kobiecą

Facebook

Sebrytki są jedną z najpopularniejszych ras ozdobnych w Wielkiej Brytanii, ale są również uważane za bardzo trudne do rozmnażania w porównaniu z innymi kurczakami. Według Wikipedii dziedziczenie pewnych unikalnych cech, które nosi rasa, zostało zbadane naukowo.

Facebook

Sprawdź też czarną jak smoła kurę Ayam Cemani i najpopularniejszą rasę kur ozdobnych – kury jedwabiste. Jeśli chodzi o rozmiar, żadna rasa nie może się równać z olbrzymami z Jersey.