Ta roślina doniczkowa oczyszcza powietrze w mieszkaniu

0
520
Zielistka jest uważana za jedną z najbardziej elastycznych i najłatwiejszych w uprawie roślin oczyszczających powietrze. Zdjęcie: Twitter

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) jest uważana za jedną z najlepiej przystosowanych roślin doniczkowych i najłatwiejszą w uprawie.

Wyglądem przypomina dorodną kępę intensywnie zielonej trawy lub pająki.

Roślina ta może rosnąć w różnych warunkach i boryka się z kilkoma problemami, poza brązowymi końcówkami.

Zielistka jest tak nazwana ze względu na jej pająkopodobne rośliny lub kwiaty, które zwisają z rośliny macierzystej jak pająki w sieci. Dostępne w zielonych odmianach, często zaczynają się od małych białych kwiatów.

Zielistka Sternberga oczyszcza powietrze, jest przyjazna domowym zwierzętom i bardzo łatwo można z niej tworzyć nowe sadzonki.

Twitter

Porady ogrodnicze dla zielistki i ogólna pielęgnacja tej rośliny

Opieka nad tą rośliną jest łatwa. Te mało wymagające rośliny tolerują wiele nadużyć, co czyni je doskonałymi kandydatami dla początkujących ogrodników lub tych, którzy nie mają dobrej ręki do kwiatów.

Zapewnij jej dobrze przepuszczalną glebę i jasne, pośrednie światło, a rozkwitnie. Dobrze ją podlewaj, ale nie pozwól, aby roślina przemokła, co może prowadzić do gnicia korzeni. W rzeczywistości zielistka woli wysychać między podlewaniami.

Pielęgnując zielistkę, należy również wziąć pod uwagę, że cieszy się ona niższymi temperaturami — około 13-18°C. Pamiętajmy, by nie stawiać rośliny koło kaloryfera, bo suche powietrze uszkodzi jej listki. Zielistka dobrze również zareaguje z okazjonalnego przycinania, przycinając ją z powrotem do podstawy.

Ponieważ zielistka woli środowisko w połowie doniczkowe, przesadzaj ją tylko wtedy, gdy jej duże, mięsiste korzenie są dobrze widoczne, a podlewanie jest trudne. Zielistkę można łatwo rozmnażać poprzez podział rośliny matecznej.

Wraz ze wzrostem światła dziennego na wiosnę, zielistka powinna zacząć produkować kwiaty. Jednak nie zawsze tak się dzieje, ponieważ tylko dojrzałe rośliny z wystarczającą ilością zmagazynowanej energii będą produkować kwiaty.

W miejscu tych kwiatów powstają młode roślinki, zwane rozmnóżkami, które można rozsadzić do doniczek.

Zielistka może być ukorzeniona w wodzie lub glebie, ale na ogół daje korzystniejsze rezultaty i silniejszy system korzeniowy, gdy sadzi się ją w ziemi.

Czytaj: Zaliczysz się do grona szczęśliwców, jeśli w Twoim ogrodzie wyrośnie ta roślina!

Twitter

Rozmnażanie

Rozmnóżkę należy oderwać od łodygi, jeśli nie posiada jeszcze korzeni najpierw trzeba ukorzenić ją w wodzie i włożyć do pojemnika napełnionego ziemią. Podłoże w doniczkach musi być tylko lekko wilgotne, gdyż młode sadzonki są bardzo podatne na gnicie korzeni.

Starsze, dobrze ukorzenione egzemplarze bez przeszkód można rozmnażać poprzez podział bryły korzeniowej. W tym celu roślinę należy ostrożnie wyjąć z donicy, delikatnie oczyścić z ziemi, a następnie dłońmi podzielić bryłę na części. U każdej sadzonki należy skrócić liście i włożyć ją do skrzynki z ziemią.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Twitter

Brązowienie liści zielistki

Jeśli zaczniesz zauważać brązowienie liści zielistki, nie musisz się martwić. Brązowienie końcówek liści jest całkiem normalne i nie zaszkodzi roślinie. Często jest to wynikiem fluoru znajdującego się w wodzie, który powoduje gromadzenie się soli w glebie.

Zwykle pomaga okresowe wypłukiwanie roślin poprzez dokładne podlewanie, aby wypłukać nadmiar soli. Upewnij się, że woda spłynie i powtórz w razie potrzeby.

Pomocne może być również użycie wody destylowanej lub nawet deszczówki na rośliny zamiast tej z kuchni lub z kranu na zewnątrz.

Czytaj: Welwitschia – najbardziej odporna roślina na świecie

Twitter

Zalety zielistki

Zielistka znacząco poprawia jakość powietrza w domu. Roślina ta pochłania dwutlenek węgla oraz formaldehydy, a także odświeża i nawilża powietrze. Dlatego warto ją mieć w sypialni, bo ułatwi nocny wypoczynek.

Zielistka także zmniejsza szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne, dlatego zaleca się postawić tę roślinę w pomieszczeniu, gdzie znajduje się telewizor lub komputer.

Roślina nie jest szkodliwa dla zwierząt, bowiem nie posiada substancji toksycznych, które mogłyby zaszkodzić czworonożnym przyjaciołom.