Tajemnicza Ukraina: Jezioro Berestuvate to bezdenny zbiornik, który nigdy nie zamarza

0
480

Jezioro Berestuvate, zwane też „Czarnym Jeziorem”, znajduje się w rejonie Kirowogradu i jest jednym z najbardziej niezwykłych i tajemniczych miejsc na Ukrainie.

Uderzające jest już to, że mchy torfowe, skrzypy, paprocie i różnorodna roślinność koncentrują się na terenie bagien, co jest typowe nie dla środkowej Ukrainy, ale dla Polesia. Jezioro Berestuvate otacza torfowisko Chornyi Lis, najbardziej wysunięte na południe torfowisko na Ukrainie.

Jednak to nie jest największy sekret tego jeziora. Do dziś nikt nie zna głębokości jeziora. Mówi się, że nie ma dna! Liczne próby pomiaru zakończyły się niepowodzeniem.

Istnieje wersja podwójnego dna, z których pierwsze tworzą gałęzie i opadłe liście.

Czytaj: Istnieje 6 miejsc na świecie, w które nie uwierzysz

Woda w jeziorze jest bardzo zimna i ma prawie taką samą temperaturę o każdej porze roku. Latem jezioro jest bardzo zimne, a zimą nie zamarza. Maksymalne, do jakiego są zdolne letnie upały, to ogrzanie jeziora do głębokości nie większej niż jeden metr.

W jeziorze żyje tylko jeden gatunek ryb – karaś. W większości przypadków ma złoty kolor, ale są też osobniki w kolorze czarnym.

Jednak tajemnica jeziora na tym się nie kończy, ponieważ wraz z innymi anomaliami w jeziorze znajdują się pływające wyspy z roślinnością i drzewami. Zjawisko to zrodziło wiele mitów i obaw miejscowej ludności. Zdarzały się przypadki, gdy ludzie zatrzymywali się na noc nad brzegiem jeziora i budzili się na jego środku.

Cóż, jak na takie miejsce przystało, krążą plotki o zatopionych skarbach czekających na odnalezienie.

Źródło: inlviv.in.ua

Czytaj: Zdjęcia ukazujące nieziemskie piękno najstarszego i najgłębszego jeziora świata

Blue link: https://www.tbgtechco.com