Tak prezentowało się 7 zamków w Europie zanim stały się ruinami

0
885

W czasie kwarantanny nie możemy podróżować, ale nikt nie zabronił nam wirtualnie spacerować do ciekawych miejscach, prawda? Dziś zabierzemy Cię w podróż do najwspanialszych zamków w Europie, które w swoich ruinach przechowują wieki niezwykle bogatej historii.

Większość zamków popadła w ruinę po latach wojny, więc teraz pozostały nam tylko sylwetki ich dawnej świetności.

Budget Direct współpracował z projektantami i architektami, aby odbudować siedem największych opuszczonych zamków w Europie do ich dawnego potężnego piękna za pomocą tych cyfrowych renderingów architektonicznych i animacji rekonstrukcji.

„W miarę jak władze krajów starają się powstrzymać skutki kryzysu COVID-19, miliony ludzi na całym świecie tkwią w domu. Ten projekt oferuje odrobinę eskapizmu”- powiedział przedstawiciel Budget Direct.

Więcej informacji: budgetdirect.com.au

Zamek Samobor, Samobor, Chorwacja

Zdjęcie: budgetdirect
Zdjęcie: budgetdirect

Królestwo Czech było średniowieczną monarchią, która rządziła częściami współczesnych Czech i Niemiec od końca XII wieku do pierwszej wojny światowej. Czeski władca Ottokar zbudował zamek Samobar w połowie XIII wieku, podczas wojny o sporne Księstwo Styrii, ale szybko go stracił.

Dziś można podziwiać tylko mury i pozostałości fosy. To tylko 10 minut spacerem od miasta. Jedynym zachowanym oryginalnym elementem jest wieża strażnicza. Znaczna część pozostałości, w tym gotycka kaplica św. Anny, pochodzi z XVI-wiecznych modyfikacji.

Zdjęcie: budgetdirect

Zamek Château Gaillard, Les Andelys, Francja

Zdjęcie: budgetdirect

Zamek Château Gaillard jest przykładem zastosowania koncentrycznych fortyfikacji i machikolacji w projektach zamkowych. Machikolacja odnosi się do otworów w podłogach w blankach, przez które obrońcy mogą zrzucić na atakującego wrzący olej lub skały. Ta koncentryczna fortyfikacja została utworzona z trzech murów obronnych, jeden wewnątrz drugiego i każdy oddzielony suchą fosą.

Ryszard I Lwie Serce zbudował zamek Château Gaillard bardzo szybko w latach 1196–1198, aby bronić się przed Filipem II. W zamku działo się wiele walk, zanim ostatecznie został opuszczony w XVI wieku, a później zburzony przez Henryka IV z Francji. Pozostały jednak elementy zamku zewnętrznego i nadal można podziwiać wyjątkowe ściany wewnętrznego muru.

Zdjęcie: budgetdirect

Zamek Dunnottar, Stonehaven, Szkocja

Zdjęcie: budgetdirect
Zdjęcie: budgetdirect

Dunnottar to zamek w północno-wschodniej Szkocji, nad Morzem Północnym w pobliżu Stonehaven. Zamek odegrał kluczową rolę w napięciach między Anglikami a Szkotami na przestrzeni lat. Najsłynniejsze jest to, że William Wallace oblegał zamek i odebrał go Anglikom w 1297 roku.

Zamek został później oblegany przez Olivera Cromwella. Szkockie klejnoty koronne przemycono w bezpieczne miejsce. Jednym z najbardziej dominujących pozostałości na 1,4-hektarowym terenie jest XIV-wieczny Dom Wieży. Ta wyjątkowa szkocka cecha była rodzajem ufortyfikowanej rezydencji, która kiedyś miała trzy kondygnacje.

Zdjęcie: budgetdirect

Zamek Menlo, miasto Galway, Irlandia

Zdjęcie: budgetdirect
Zdjęcie: budgetdirect

Zamek Menlo był w większości własnością rodziny Blake i został zniszczony przez pożar w 1910 roku. Woźnica rodziny, James Kirwan, uciekł przed płomieniami, schodząc z okna na winorośli bluszczu. Próbował uratować pozostałych mieszkańców, ale młoda Eleanor Blake zginęła w ogniu, podobnie jak pokojówka, która skoczyła z okna i zginęła na miejscu. Od dnia, w którym zamek został zniszczony przez ogień, ten sam zielony bluszcz obrósł cały budynek.

Zwiedzanie zamka Menlo to bajkowa przygoda, ponieważ winorośle bluszczu kamuflują budynek w naturalnym krajobrazie okolicznych lasów i pól. Nie wiadomo, kiedy zamek został zbudowany po raz pierwszy, ale był on stworzony przede wszystkim do użytku domowego, a nie wojskowego. Duże okrągłe wieże i miejsce na armatę zapewniały bezpieczeństwo mieszkańcom.

Zdjęcie: budgetdirect

Zamek w Olsztynie, Olsztyn, Polska

Zdjęcie: budgetdirect
Zdjęcie: budgetdirect

Zamek w Olsztynie położony jest na dramatycznie wyboistym wzgórzu wśród wapiennych skał, z widokiem na Łynę w północno-wschodniej Polsce. Zamek został zbudowany około 1306 roku. Został rozbudowany przez Kazimierza Wielkiego w latach 1349-59 w celu obrony przed Czechami. Zamek w Olsztynie później zyskał garnizon wojskowy i został odnowiony w stylu renesansowym w XVI wieku.

Został zbudowany na trzech poziomach z wejściami do mostu zwodzonego i fosą. Jednak w następnych latach Habsburgowie, a następnie Szwedzi spowodowali znaczne szkody, a zamek przestał być używany. Dziś zwiedzający nadal mogą zobaczyć oryginalną gotycką wieżę i odkryć genialny sposób, w jaki zbudowane elementy łączą skały i jaskinie krasowe.

Zdjęcie: budgetdirect

Zamek Spiski, Spiskie Podgrodzie, Słowacja

Zdjęcie: budgetdirect
Zdjęcie: budgetdirect

Zamek Spiski o powierzchni czterech hektarów jest jednym z największych kompleksów zamkowych na świecie. Jego wielkość służyła celowi twierdzy granicznej w feudalnym królestwie węgierskim. Później zamek kilkakrotnie zmieniał właścicieli między imperiami a arystokratycznymi rodzinami, które wykorzystywały go jako dwór. Był własnością rodziny Csáków i podupadał, kiedy pożar ostatecznie zniszczył budynek w 1780 r., być może w wyniku uderzenia pioruna.

Dziś Zamek Spiski znajduje się na liście UNESCO. Jego rozległość i położenie geograficzne sprawiają, że idealnie nadaje się do spacerów i fotografowania. Konserwatyści rozpoczęli pracę kilkadziesiąt lat temu, aby chronić średniowieczny budynek.

Czytaj: 8 nowych geoparków UNESCO, które zapierają dech w piersiach

Zdjęcie: budgetdirect

Zamek Poenari (Twierdza Poenari), Wołoszczyzna, Rumunia

Zdjęcie: budgetdirect
Zdjęcie: budgetdirect

Legendarny zamek Poenari jest tak ozdobiony inspirującymi detalami, że wydaje się, że pochodzi z bajki. Kiedyś należał do Włada Palownika, wojewody (księcia) Wołoszczyzny. Wspinaczka po 1480 betonowych schodach do zamku na szczycie klifu stwarza niespokojne poczucie izolacji. Na takiej wysokości można mieć miękkie kolana, zwłaszcza gdy wiemy, że ruiny częściowo się osunęły w dół do rzeki 400 metrów poniżej.

Ale zamek Poenari nie musi być miejscem, w którym odwiedzający spotykają się z przeznaczeniem. Sam Wład uciekł tajnym przejściem do Karpat. Sama forteca została pierwotnie wbudowana w skałę i ufortyfikowana ziemią lub wapnem, a Wład przebudował ją na dodatkowe wieże obronne. Jako ostatni przerażający szczegół zamek jest obecnie zamknięty z powodu lokalnych niedźwiedzi – ale wkrótce zostanie ponownie otwarty, być może wraz z tramwajem Crémaillère, aby zgarnąć odwiedzających z doliny.

Zdjęcie: budgetdirect

Czytaj: LISTOPADOWE, DARMOWE ZWIEDZANIE ZAMKU KRÓLEWSKIEGO NA WAWELU!