Tak przez ostatnie 100 lat zmieniał się Gabinet Owalny

0
642

Gabinet Owalny stał się centralnym miejscem każdego amerykańskiego prezydenta od początku XX wieku. Tradycyjnie każdy nowy prezydent zmienia wystrój Gabinetu Owalnego, od tapicerki po tapety.

Proces ten ma na celu odzwierciedlenie indywidualnej osobowości i intencji prezydenta na stanowisku, a także odciśnięcie jego własnego piętna na najbardziej znamienitym pokoju na świecie.

Odzwierciedla również to, jak prezydent widzi i reprezentuje swój kraj oraz jak pokazuje suwerenność Stanów Zjednoczonych dygnitarzom z innych krajów, ponieważ sala służy do ich spotkań i dzielenia się ważnymi wiadomościami z obywatelami. Gabinet Owalny jest nie tylko na pokaz. Jak każde inne biuro, prezesi wykorzystują go również do codziennej pracy i spotkań z pracownikami.

W ramach obchodów 50-lecia firma American Home Shield postanowiła spojrzeć wstecz na ewolucję Gabinetu Owalnego od 1909 do 2021 roku.

W 1909 roku William Howard Taft postanowił przenieść swoje biuro z Pokoju Roosevelta do prawdopodobnie najbardziej kultowej siedziby władzy na świecie.

Więcej informacji: ahs.com | Facebook | twitter.com

William Howard Taft (1909-1913)

American Home Shield

Taft podjął decyzję o przeniesieniu biura wykonawczego z Pokoju Roosevelta do pokoju sekretarza prezydenta (obecnie znanego jako szef sztabu) podczas rozbudowy zachodniego skrzydła. Wcześniej biuro było zaokrąglone tylko z jednej strony, ale Taft kazał je przebudować na bardziej demokratyczny owalny kształt.

Czytaj: To najstarsze znane zdjęcie z inauguracji prezydenta USA

Woodrow Wilson (1913-1921)

American Home Shield

Po okresie odnowienia w Zachodnim Skrzydle, bezpośredni następcy Tafta dokonali tylko niewielkich zmian w nowym Gabinecie Owalnym. Prezydent Wilson wolał pracować w Pokoju Traktatowym (który później stał się „ludzką jaskinią” Obamy), pomijając elementy Gabinetu Owalnego, takie jak jedwabne aksamitne zasłony i drewniana podłoga mahagua.

Czytaj: Pechowe zejście z Giewontu. Turysta udostępnił wideo ku przestrodze

Warren Harding (1921-1923)

American Home Shield

Harding zmarł dwa lata po rozpoczęciu swojej administracji. Przejmujące zdjęcie Gabinetu Owalnego z sierpnia 1923 roku przedstawia skórzane krzesło.

Calvin Coolidge (1923-1929)

American Home Shield

Gabinet Owalny Coolidge’a nadal odzwierciedla pracę, którą projektant Nathan C. Wyeth wykonał dla Williama Tafta. Marmurowy kominek w stylu neoklasycystycznym dodaje scenie powagi i autorytetu, a oprawy wykonała słynna firma oświetleniowa i metalurgiczna E. F. Caldwell & Co.

Herbert Hoover (1929-1933)

American Home Shield

Owalne Biuro Wyetha i Tafta zostało zniszczone przez pożar Białego Domu w Wigilię Bożego Narodzenia w 1929 r. Prezydent Hoover naprawił i rozbudował biuro w stylu kolonialnym, ze ścianami wyłożonymi drewnem butternut.

Franklin D. Roosevelt (1933-1945)

American Home Shield

Pomimo remontu przeprowadzonego przez Hoovera, Roosevelt wkrótce przeniósł Gabinet Owalny do południowo-wschodniego narożnika zachodniego skrzydła, gdzie było lepsze naturalne światło. Rozszerzył go również o ponad 60 cm. Zachował jednak 17-częściowy zestaw Hoovera, za pomocą którego Stowarzyszenie Producentów Mebli Grand Rapids wyremontowało stary Owalny Gabinet. Zawierał biurko, krzesło klubowe, dwa duże i jedno mniejsze fotele skrzydłowe, dwa stoły, obrotowe krzesło biurowe, dwa fotele, dwa regały, mały stolik i trzy paleniska w dwóch rozmiarach”.

Harry S. Truman (1945-1953)

American Home Shield

Truman jako pierwszy miał dywanik z Pieczęcią Prezydenta. Był to ciągły niebiesko-zielony kolor, z grzebieniem wynikającym z przycięcia stosu na różne długości. Dywan został wymieniony dopiero w dniu zamachu na JFK. (To był zbieg okoliczności; Jacqueline Kennedy planowała odnowić biuro podczas ich nieobecności w Teksasie).

Dwight D. Eisenhower (1953-1961)

American Home Shield

Eisenhower jest jednym z zaledwie dwóch prezydentów, którzy nie dokonali znaczących zmian w wystroju Gabinetu Owalnego. Jednak podobno zniszczył podłogę kolcami golfowymi, których nie zdjął, wracając z putting greenu.

John F. Kennedy (1961-1963)

American Home Shield

Pierwsza Dama Jacqueline Kennedy zaprosiła francuskiego projektanta wnętrz Stéphane’a Boudina do wyremontowania i odnowienia Białego Domu. Boudin wprowadził nowy czerwony dywan, białe sofy i blade zasłony.

Lyndon B. Johnson (1963-1969)

American Home Shield

Johnson zakrył kolczaste odciski Eisenhowera. Wprowadził także Gabinet Owalny w epokę mediów, instalując szafkę na telegrafię i bankiet z trzema telewizorami. Johnson miał nawet własnego pilota do telewizora z monogramem LBJ – więc nie było walki o to, kto kontroluje kanały!

Richard Nixon (1969-1974)

American Home Shield

Nixon wybrał odważną kombinację błękitu i złota do swojego Gabinetu Owalnego – być może przewidując, że wśród gości znajdzie się Elvis Presley. Nixon przyniósł również biurko Wilsona (obecnie używane przez prezydenta Bidena) do biura, błędnie wierząc, że należało do jego idola, Woodrowa Wilsona.

Gerald Ford (1974-1977)

American Home Shield

Ford wybrał złoty i królewski błękit Nixona do jasnej, ale łagodnej kolorystyki – żółtego, błękitnego i terakoty. To Ford zainstalował zegar z dużą obudową Seymour, który do dziś pozostaje w Gabinecie Owalnym. Ten mahoniowy zegar został zbudowany około 1800 roku i jest uważany za „skarb” Białego Domu.

Jimmy Carter (1977-1981)

 American Home Shield

Carter zachował wystrój Forda, ale dodał trochę rzeczy osobistych. Przywiózł również słynne biurko Resolute, które po raz pierwszy było używane przez JFK i preferowane przez każdego prezydenta od czasów Cartera, z wyjątkiem Bushów.

Ronald Reagan (1981-1989)

American Home Shield

prezydent Stanów Zjednoczonych czekał na swoją drugą kadencję przed remontem. Na uwagę zasługuje nowy dywan z wzorem promieni słonecznych na nowej podłodze z orzecha i ćwiartowanego białego dębu. Reagan dodał również 2-calową podstawę do biurka Resolute, aby zapobiec waleniu kolanami w szuflady.

George H. W. Bush (1989-1993)

American Home Shield

Pierwszy prezydent Bush zmodernizował Gabinet Owalny, nadając mu stalowo-niebieską i kremową kolorystykę. Pokazywał też liczne fotografie rodzinne. Bush Senior jest jedynym prezydentem, który korzystał z biurka C&O w swoim Gabinecie Owalnym – polubił go, pełniąc funkcję wiceprezesa Reagana.

Bill Clinton (1993-2001)

American Home Shield

Kaki Hockersmith udekorował biuro Billa Clintona w stylu, który nie może nie wspomnieć o czasach Nixona. Przyciągający wzrok dywanik firmy Hockersmith w niebieskim kolorze został niedawno sprowadzony z powrotem do Gabinetu Owalnego administracji Biden.

George W. Bush (2001-2009)

American Home Shield

Bush Junior powtórzył Ronalda Reagana, wybierając dywan z motywem promieni słonecznych, który projektant Ken Blasingame połączył z zasłonami w kolorze antycznego złota. Sam dywan został zaprojektowany przez Pierwszą Damę Laurę Bush i miał przywoływać optymizm wschodu słońca.

Barack Obama (2009-2017)

American Home Shield

Prezydent Obama jako pierwszy wybrał wzorzyste ściany, wybierając tapetę w złote brązowe i jasnobeżowe paski. Aksamitne sofy w chłodnym, płowym kolorze i neutralne odcienie odzwierciedlały fakt, że Obama naprawdę wykorzystywał biuro do siedzenia i pracy. „Ktoś powiedział, że Gabinet Owalny Busha wyglądał jak pokój, w którym można było napić się herbaty, i że był bardzo elegancki, ale Gabinet Owalny Obamy wyglądał jak miejsce, w którym można wypić szybkie espresso i zabrać się do pracy” – twierdzi projektant Obamy Michael S. Smith.

Donald Trump (2017-2021)

American Home Shield

Wybór zasłon Trumpa okazał się nieco ironiczny. Złote zasłony, które znalazł w magazynie, zostały pierwotnie wybrane przez Pierwszą Damę Hillary Clinton na Gabinet Owalny męża Billa. Trump zastąpił również tapetę Obamy, wybierając motyw morskich zwojów, liści i kwiatowych medalionów, aby przywołać poczucie historii budynku.

Joe Biden (2021-)

American Home Shield

Prezydent Biden zdecydował się zachować zasłony Clintona w oknach i przywiózł także granatowy dywan Clintona. Nowe dodatki obejmują księżycową skałę sprzed 3,9 miliarda lat.

Wystrój Gabinetu Owalnego jest wyrazem osobistego gustu i intencji. To także szansa dla prezydenta, architekta wnętrz, na wypowiedzenie się i zrobienie czegoś historycznego.

johannesfloe.com – Art to remember