Tankowiec napędzany sztuczną inteligencją przepłynął Atlantyk

0
240
Zdjęcie: Fredrik Filix/Unsplash

Tankowiec napędzany sztuczną inteligencją staje się pierwszym statkiem, który półautonomicznie przepłynie Atlantyk.

Prism Courage, komercyjny tankowiec ważący 134 000 ton, wypłynął niedawno z Zatoki Meksykańskiej do Korei Południowej, kontrolowany głównie przez system sztucznej inteligencji o nazwie HiNAS 2.0.

Avikus, spółka zależna południowokoreańskiego giganta technologicznego Hyundai, ogłosiła niedawno, że Prism Courage, tankowiec przeznaczony do transportu gazu ziemnego, stał się pierwszym dużym statkiem, który autonomicznie przepłynął ocean o długości ponad 10 000 km.

Kluczem do tego niesamowitego osiągnięcia był HiNAS 2.0, oparty na sztucznej inteligencji system zdolny do analizowania różnego rodzaju odczytów czujników w czasie rzeczywistym i reagowania na nie szybko, sprawnie i, co najważniejsze, zgodnie z przepisami prawa morskiego.

Podobnie jak samoloty, statki mają bardzo zaawansowane autopiloty zdolne do utrzymywania ich na stałym kursie, reagowania na punkty nawigacyjne i prądy GPS, a nawet zdolne do sprowadzania ich do portu w przypadku, gdy załoga ludzka nie jest już obecna na pokładzie lub nie jest w stanie to zrobić. Jednak samodzielne przepłynięcie dziesiątek tysięcy kilometrów przez Atlantyk jest dużo bardziej skomplikowane niż włączenie autopilota.

Oprócz sterowania cysterną w czasie rzeczywistym, system HiNAS 2.0 firmy Avikus jest w stanie wybrać optymalne trasy i najlepsze prędkości, aby dotrzeć do miejsca docelowego, analizując dane zebrane przez zaawansowane czujniki. Może kompensować pogodę i wysokość fal oraz zapobiega zbliżaniu się do innych statków, aby uniknąć kolizji.

Czytaj: Pierwszy na świecie statek autonomiczny zakończył swój pierwszy kurs w Japonii

Tankowiec Prism Courage opuścił Freeport w Teksasie 1 maja 2022 roku i przepłynął przez Kanał Panamski do Pacyfiku. Następnie popłynął 33 dni, aby dotrzeć do terminalu LNG Boryeong w Korei Południowej. Druga część rejsu była obsługiwana przez system HiNAS 2.0 AI, a jego działanie było monitorowane i oceniane zarówno przez amerykańskie, jak i południowokoreańskie władze żeglarskie.

Dane pokazały, że system sztucznej inteligencji zapewnił wzrost wydajności paliwowej o 7 proc. oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych o 5 proc. Co więcej, system dokładnie rozpoznał położenie pobliskich statków i wykonał manewry, aby uniknąć kolizji około 100 razy.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

„Technologia autonomicznej nawigacji firmy Avikus była bardzo pomocna w tym teście pokonywania oceanów, zwłaszcza w utrzymywaniu tras nawigacji, autonomicznej zmianie kierunków i unikaniu pobliskich statków, co zwiększało wygodę pracy załóg statków” – powiedział kapitan Young-hoon Koh tankowca Prism Courage.

Czytaj: Pierwsza w pełni elektryczna, wolna od emisji łódź pasażerska zbudowana w Stanach Zjednoczonych!

Założona w 2020 roku firma Avikus była w stanie wyprodukować sprawny autonomiczny system żeglarski w ciągu zaledwie 2 lat. Ich najnowsza wersja HiNAS została zaprezentowana na początku tego roku na targach technologicznych CES 2022. Po tym ostatnim sukcesie firma ogłosiła plany komercjalizacji systemu HiNAS 2.0 „w ciągu tego roku”, po otrzymaniu certyfikatu od American Bureau of Shipping.

wad

Brak postów do wyświetlenia