Tasmania jest teraz w 100% zasilana energią odnawialną

0
359
Farma wiatrowa Musselroe na Tasmanii. Zdjęcie: reneweconomy.com.au

Od 1895 roku Tasmania korzysta z odnawialnej energii elektrycznej.

Rząd Tasmanii oświadczył, że Tasmania stała się pierwszym stanem Australii i jedną z nielicznych jurysdykcji na świecie, które są całkowicie zasilane energią odnawialną.

W wydanym w piątek oświadczeniu minister energetyki Tasmanii Guy Barnett powiedział, że państwo stało się w rzeczywistości całkowicie samowystarczalne w zakresie dostaw energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, dostarczanej przez stanowe projekty energii wiatrowej i wodnej.

W Launceston w 1895 roku otwarto elektrownię Duck Reach, która stała się pierwszą publiczną elektrownią wodną na półkuli południowej. Z biegiem lat zasoby hydroelektryczne Tasmanii rosły, aby zapewnić większość jej mocy i uczynić ten stan jednym z najbardziej zielonych w Australii.

Dzięki dodaniu farm wiatrowych Tasmania jest teraz w 100% zasilana energią odnawialną. Na całym świecie istnieje tylko kilka jurysdykcji, które mogą to powiedzieć!

Guy Barnett powiedział:

Osiągnęliśmy 100% dzięki naszemu zaangażowaniu w wykorzystanie potencjału energii odnawialnej Tasmanii poprzez naszą wiodącą w kraju politykę energetyczną i uczynienie Tasmanii atrakcyjną dla inwestycji przemysłowych, co z kolei tworzy miejsca pracy w całym stanie, szczególnie w naszych regionach.

Tasmania od dawna ma jedne z najbardziej ekologicznych źródeł energii elektrycznej w Australii, przy czym znaczące zasoby hydroelektryczne tego stanu zapewniają większość energii w tym stanie. Historia elektrowni wodnych Tasmanii sięga 1895 roku, kiedy to elektrownia Duck Reach w Launceston stała się pierwszą publiczną elektrownią wodną na półkuli południowej.

Czytaj: Energia odnawialna pomimo COVID-19 osiągnie rekordowy wzrost w 2020 roku

Tasmania była uzależniona od dodatkowych dostaw gazu, a także dostaw importowanych z ciężkiej węglem Wiktorii. Jednak wraz ze wzrostem energetyki wiatrowej w stanie Tasmania zmniejszyła swoją zależność od dodatkowych dostaw energii elektrycznej z paliw kopalnych i może teraz zaspokoić wszystkie swoje potrzeby za pomocą źródeł odnawialnych.

Barnett powiedział, że Tasmania osiągnęła próg 100% energii odnawialnej wraz z uruchomieniem jednej z ostatnich turbin wiatrowych na farmie wiatrowej Granville Harbour, która powstaje na zachodnim wybrzeżu stanu.

– Kiedy ostatnie dwie turbiny zostaną oddane do użytku w porcie Granville, Tasmania będzie miała dostęp do 10 741 GWh odnawialnych mocy wytwórczych – znacznie powyżej naszego średniego rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną wynoszącego 10500 GWh.

Dyrektor projektu farmy wiatrowej w Granville, Lyndon Frearson, powiedział, że to ekscytujący moment, aby zobaczyć, jak łączą się końcowe komponenty farmy wiatrowej i że ostatecznie projekt odegra rolę w rządowym celu osiągnięcia 200% odnawialnych źródeł energii.

Farma wiatrowa już udowadnia swoją wartość jako generator w sieci i jest kluczowym elementem rozwoju nowych odnawialnych źródeł energii w stanie, aby osiągnąć cel, jakim jest 200% odnawialnych źródeł energii do 2040 r.” – powiedział Frearson. „Fakt, że farma wiatrowa Granville Harbour będzie rzeczywistym katalizatorem dla Tasmanii, osiągnięcie celu w zakresie 100% energii odnawialnej na dwa lata przed terminem to niezwykły wynik, z którego wszyscy zaangażowani w jej rozwój powinni być bardzo dumni”.

Czytaj: 18 krajów ograniczyło emisję dwutlenku węgla. To naprawdę przynosi efekty.

Tasmania dołącza do ACT, jako jedyna australijska jurysdykcja pozyskująca całą swoją energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii, i umieszcza Tasmanię obok krajów takich jak Szkocja, Islandia i Kostaryka, które również przeszły na 100% odnawialną energię elektryczną.

Dyrektor generalny Rady ds. Czystej Energii, Kane Thornton, powiedział, że kamień milowy został osiągnięty dzięki jasnemu i znaczącemu kierunkowi polityki rządu stanu Tasmanii, który umożliwił deweloperom opracowanie nowych projektów.

Tasmania jest liderem, jeśli chodzi o zmianę koszyka energetycznego Australii, a dzisiejszy kamień milowy znacznie wyprzedza pierwotny harmonogram z 2022 r. To znaczące osiągnięcie podkreśla przywództwo polityczne rządu Tasmanii w zakresie energii odnawialnej, które jest kontynuowane wraz z uchwaleniem wizjonerskiego celu 200% energii odnawialnej do 2040 r. – powiedział Thornton.

„Branża czystej energii odpowiedziała w naturze inwestycjami, które z kolei odegrają kluczową rolę w lokalnych gospodarkach Tasmanii, tworząc możliwości zatrudnienia teraz i w przyszłości”.

Ten kamień milowy został z zadowoleniem przyjęty przez grupy ekologiczne, mówiąc, że był to kolejny przykład tego, co osiągają rządy stanowe i terytorialne, które wkraczają, aby pokazać przywództwo w polityce energetycznej w próżni pozostawionej przez trwający konflikt między partiami politycznymi.

To znaczące osiągnięcie, które otwiera ogromne możliwości ekonomiczne dla Tasmanii” – powiedział Nicky Ison z WWF Australia. „Pokazuje również, że australijskie stany przodują w globalnej transformacji energetycznej i podejmują działania na rzecz klimatu”.

Rzecznik Greenpeace Australia, Nelli Stevenson, powiedział, że osiągnięcie 100% odnawialnej energii elektrycznej było „epickim kamieniem milowym” dla stanu.

Stany i terytoria przodują w wyścigu energii odnawialnej, pozostawiając rząd federalny coraz bardziej odizolowany w swojej bezczynności w zakresie zmian klimatycznych” – powiedział Stevenson. „Rządy federalne mają przewodzić, a teraz Australijczycy są bardziej niż kiedykolwiek zawiedzeni przez swoich wybranych przedstawicieli federalnych, podczas gdy kierownictwo stanowe wykonuje zadanie przeniesienia Australii na 100% bezpieczną i niezawodną energię odnawialną”.

Barnett dodał, że rząd Tasmanii będzie nadal wspierał rozbudowę zdolności państwa w zakresie energii odnawialnej, ponieważ stan ten chce zwiększyć swoją rolę dostawcy energii o zerowej emisji zarówno do Australii kontynentalnej, jak i ekologicznego wodoru na międzynarodowe rynki eksportowe.

„Ale jest jeszcze więcej do zrobienia, dlatego postawiliśmy sobie za cel podwojenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych do wiodącego na świecie celu 200% naszych obecnych potrzeb do 2040 r. – co niedawno uchwaliliśmy w związku z przyjęciem przepisów przez obie izby parlamentu ”- dodał Barnett. „Kontynuujemy również prace nad projektami Marinus Link i Battery of the Nation, które stanowią międzypokoleniową szansę uczynienia Tasmanii światowym liderem i potęgą energii odnawialnej Australii”.

johannesfloe.com – Art to remember