Te pokarmy pomagają w zwiększeniu kolagenu w Twoim ciele

0
263
Gotowany na mięsie, kościach i chrząstkach rosół jest bogaty w kolagen. Zdjęcie: pl.freepik.com

„W wieku 60 lat znaczny spadek produkcji kolagenu jest normalny” – powiedziała dietetyczka Bhakti Kapoor na Instagramie.

Wielu z nas słyszało o terminie „kolagen” i o tym, jak ważny jest dla zdrowia skóry. Ale czy oprócz pielęgnacji skóry służy jakiemukolwiek innemu celowi w ciele? Co ważniejsze, co to jest i czy istnieją określone produkty spożywcze, które w naturalny sposób zwiększają jego produkcję?

Dietetyczka Bhakti Kapoor wyjaśnia w poście na Instagramie, że kolagen jest najobficiej występującym białkiem w ludzkim ciele, znajdującym w kościach, mięśniach, skórze i ścięgnach. „To substancja, która spaja ciało. Kolagen tworzy rusztowanie, które zapewnia siłę i strukturę” – mówi.

Kolagen endogenny to naturalny kolagen, syntetyzowany przez organizm. Kolagen egzogenny jest syntetyczny. Pochodzi z zewnętrznego źródła, takiego jak suplementy.

Kolagen endogenny pełni wiele ważnych funkcji. Podział i wyczerpywanie się wiąże się z licznymi problemami zdrowotnymi.

Kolagen egzogenny jest wykorzystywany do celów medycznych i kosmetycznych, w tym do naprawy tkanek ciała.

„Z wiekiem organizm wytwarza mniej kolagenu. Zanika integralność strukturalna skóry. Tworzą się zmarszczki, a chrząstka stawowa słabnie. Po menopauzie kobiety doświadczają dramatycznego zmniejszenia syntezy kolagenu. W wieku 60 lat normalny jest znaczny spadek produkcji kolagenu” – dodaje.

Czytaj: 6 owoców przeciwstarzeniowych, które każdy powinien jeść

Co uszkadza kolagen?

Ekspertka wspomina również, że niektóre czynniki mogą zmniejszać poziom kolagenu w organizmie. Unikanie ich może utrzymać zdrową skórę na dłużej. Jest to:

 • wysokie spożycie cukru,
 • palenie,
 • światło słoneczne,
 • zaburzenia autoimmunologiczne.

Unikanie tytoniu i nadmiernej ekspozycji na słońce oraz przestrzeganie zdrowej diety i ćwiczeń fizycznych może pomóc zmniejszyć widoczne starzenie się i chronić kolagen, utrzymując skórę, kości, mięśnie i stawy w zdrowiu na dłużej.

W osobnym poście na Instagramie dietetyczka wyjaśnia, że dieta odgrywa dużą rolę w wyglądzie i młodości skóry.

„Żywność zawiera biodostępną formę kolagenu, którą Twoje ciało może od razu wykorzystać, co czyni ją prawdopodobnie lepszą od suplementów. Spożywanie pokarmów bogatych w kolagen lub pokarmów, które zwiększają produkcję kolagenu, może również pomóc w tworzeniu elementów budulcowych (aminokwasów) potrzebnych do osiągnięcia celów skóry” – wyjaśnia Kapoor.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Wymienia produkty spożywcze, które mogą pomóc w tworzeniu kolagenu:

 • rosół z kości,
 • owoce morza,
 • jajka,
 • owoce cytrusowe,
 • jagody,
 • ekologiczny kurczak,
 • liściaste zielenie,
 • orzechy,
 • papryka.

Inne składniki odżywcze wspomagające proces produkcji kolagenu to cynk, witamina C i miedź. Tak więc owoce i warzywa bogate w witaminy i minerały są również przyjacielem dla ujędrnienia skóry.

Czytaj: Jak wakacje to kierunek… STARY PORT! Można wypożyczyć kajaki i motorówki

Aby uzyskać jeszcze bardziej spektakularne wyniki, trzymaj się z dala od zbyt dużej ilości cukru i rafinowanych węglowodanów, które mogą powodować stany zapalne i uszkadzać kolagen.

Kolagen to nie tylko gładka, elastyczna skóra. Kolagen może również pomóc w bólu stawów, mięśni lub trawieniu. Te pokarmy pomogą ci stworzyć kolagen w Twoim ciele, a jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz je uzupełnić proszkiem kolagenowym.

wad

Brak postów do wyświetlenia