Te pszczoły budują niesamowite spiralne ule

0
780

Nie wszystkie pszczoły kują żądłem. Istnieje około pięciuset gatunków pszczół na dwadzieścia tysięcy, które utraciły tę zdolność, ale wykazują one także inne zachowania obronne, takie jak gryzienie lub zasypywanie intruzów deszczem wosku, żywicy roślinnej i błota. Większe drapieżniki są często pochłaniane przez samą siłę ich liczebności.

Istnieje czternaście gatunków pszczół bezżądłych, które pochodzą z Australii. Wśród nich jest pszczoła Tetragonula carbonaria. Jej popularna nazwa to pszczoła sugarbag (pszczoła cukrowa). Te pszczoły są szczególnie godne uwagi ze względu na piękne ule, które tworzą.

Zdjęcie: Tim Heard

Tetragonula carbonaria, lub pszczoła sugarbag jest zwykle mniejsza w porównaniu do innych pszczół bezżądłych. Są przeważnie czarne, a ich ciała pokryte są mikroskopijnymi włosami. Pszczoła cukrowa buduje ule w charakterystyczny spiralny wzór unikalny dla gatunku. Ule są szerokie i płaskie, ale każda spirala podnosi się wraz z ich obracaniem, nadając ulowi spłaszczony stożkowy kształt. W pełni rozwinięte gniazdo może składać się nawet z dwudziestu spiral.

Ule tych pszczół mają tylko jedno wejście, które jest silnie chronione przez pszczoły stróżujące i pokryte jest mieszaniną wosku pszczelego i żywic. Właściwości antybakteryjne żywicy usuwają patogeny z pszczół, gdy wchodzą do ula. Substancja chroni także przed drapieżnikami, takimi jak mrówki i chrząszcze.

Nikt nie wie dlaczego te pszczoły tworzą tak spiralne ule.

„Być może nierozsądne byłoby wyjaśnienie dlaczego akurat te pszczoły tworzą tak wyjątkowe spiralne ule” – powiedział Tim Heard dla Live Science. „Być może wynika to z jakiegoś losowego zachowania pszczół lub może ma charakter adaptacyjny. Możliwą adaptacyjną zaletą tej spiralnej formy jest to, że efektywnie wykorzystuje przestrzeń, a także ułatwia cyrkulację powietrza między warstwami”.

Ponieważ pszczoły bezżądłe nie mogą żądlić, wiele australijskich podmiejskich domów ma ule na swoim podwórku. Wielu mieszkańców nie zatrzymuje pszczół dla miodu, lecz dla przyjemności zachowania rodzimego gatunku, którego pierwotne siedliska zanikają z powodu działań ludzi. W zamian pszczoły zapylają uprawy, kwiaty ogrodowe i buszu podczas poszukiwań nektaru i pyłku.

Czytaj: W Holandii na dachach przystanków pszczoły mają swój raj

Tetragonula carbonaria lub pszczoła sugarbag jest przeważnie czarna.
Zdjęcie: Graham Wise / Flickr
Ul pszczół tetragonula carbonaria. Zdjęcie: eyeweed/Flickr
Zdjęcie: Stephan Ridgway/Flickr
Zdjęcie: NaturelsWeird/Twitter
Zdjęcie: Nat Geo
Zdjęcie:Sugarbag Bees/Facebook

Źródło: www.amusingplanet.com

Czytaj: „BEE SAVIOR” – KARTA, DZIĘKI KTÓREJ URATUJESZ PSZCZOŁY.