Te urządzenia elektryczne zużywają prąd nawet wtedy, gdy są wyłączone

0
729
zdjęcie: pixabay.com

Czy wiesz, że niektóre urządzenia elektryczne, które masz w domu zużywają prąd i kontynuują pracę, nawet kiedy naciśniesz przycisk wyłączający?

Portal Bright Side postanowił to sprawdzić. Przeprowadzono badania, aby dowiedzieć się, które urządzenia marnują energię, nawet jeśli je wyłączymy. Z obliczeń wynika, że śpiące urządzenia niepotrzebnie kosztują w każdym gospodarstwie domowym około 240 zł rocznie.

1. ŁADOWARKA BEZ TELEFONU

zdjęcie: pixabay.com

Jeżeli nie ładujesz telefonu, ale masz ładowarkę pozostawioną w gniazdku, to mimo to kontynuuje ona zużywanie energii, najczęściej 1,2W na dzień. Moc jest minimalna, więc nie odczujesz tego za bardzo w rachunku za prąd, ale mimo wszystko lepiej wiedzieć. Dodatkowo, jeśli nie ładujesz telefonu, lepiej mieć nawyk, że wyjmujesz ładowarkę z kontaktu, ponieważ było już wiele przypadków, że ładowarka wybuchła, powodując wiele szkód. Przezorny zawsze ubezpieczony.

2. CYFROWY TUNER TELEWIZYJNY

zdjęcie: pixabay.com

Tuner telewizyjny zużywa prąd nawet po tym, kiedy go wyłączysz, około 22W na dzień. Marnujesz w ten sposób około 100 zł rocznie. Wiele osób nawet nie przełącza tunera w tryb czuwania myśląc, że wyłączenie telewizora wystarczy.

3. TELEWIZOR

zdjęcie: pixabay.com

Telewizor, podobnie jak inne urządzenia elektryczne podłączone do gniazdek, zużywa minimalną ilość prądu. Zostawienie telewizora w trybie czuwania (uśpienia lub stand-by) nie oznacza, że nie zużywa on prądu. Tryb czuwania to fantastyczny wynalazek. Dzięki niemu nie musimy za każdym razem wstawać z kanapy, aby włączyć i wyłączyć TV, dekoder cyfrowy, konsolę, odtwarzacz DVD, itd. Jednak taka gotowość sprzętów domowych nie jest darmowa. Telewizor najczęściej pobiera 24W na dzień. Niektóre starsze urządzenia (np. odtwarzacze wideo) potrafiły pobierać w trybie stand-by nawet 35W! A każde 5W zużywane przez 24 godziny na dobę kosztuje nas 26,28 zł rocznie(jeśli uznamy, że średni koszt 1 kWh wynosi 0,60 zł).

PRZECZYTAJ TAKŻE: STUDNIÓWKA W 2019 ROKU TO BARDZO KOSZTOWNA PRZYJEMNOŚĆ – f7dobry.com

4. PC I LAPTOP

zdjęcie: pixabay.com

Nie zdziwię faktem, że wyłączony PC i laptop kontynuuje pracę i zużywa prąd, najczęściej 96W na dzień. W momencie, kiedy wyłączysz urządzenie z gniazdka, możesz sporo pieniędzy zaoszczędzić w skali roku.

5. URZĄDZENIA Z ZEGARAMI

zdjęcie: Getty/iStock

Takie mało ważne urządzenie, jak włączony timer także zużywa energię, najczęściej 108W na dzień. Urządzenie ciągle pracuje, więc nie ma mowy o darmowym pobieraniu energii.

Niektórzy stwierdzą, że powyższe sumy są błahostką, jednak inni mogą być zdziwieni i mogą one zrobić wrażenie. Zapamiętaj, że nawet jeśli urządzenie domowe jest wyłączone przyciskiem „Power off”, ale podłączone do prądu, to i tak zużywa energię. Urządzenie odłączone od prądu oznacza, że pobór prądu przez urządzenie jest zerowy i w zasadzie to jedyna gwarancja do zminimalizowania zużywania energii.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj ? 

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl