Te zwierzęta mają trzy serca, dziewięć mózgów i niebieską krew!

0
605
Ośmiornice posiadają trzy serca. Zdjęcie: Pixabay

Ośmiornice mają trzy serca, co częściowo wynika z posiadania niebieskiej krwi. Ich dwa serca obwodowe pompują krew przez skrzela, skąd pobierają tlen. Centralne serce następnie rozprowadza natlenioną krew do reszty ciała, dostarczając energię dla narządów i mięśni.

Ośmiornice to głowonogi, co dosłownie oznacza, że są to zwierzęta dwubocznie symetryczne, mają dwoje oczu i dziób oraz otwór gębowy usytuowany w centralnym punkcie względem ramion, opisując ich skróconą anatomię.

Podobnie jak trzej inni członkowie grupy – kalmary, mątwy i łodziki – mają niebieską krew, ponieważ do transportu tlenu wykorzystują białko bogate w miedź. To pomaga wyjaśnić, dlaczego potrzebują trzech serc.

Czytaj: Przezroczysta ośmiornica z przezroczystą głową. Zobaczysz nawet jej mózg

Nasza czerwona krew uzyskuje swój kolor z białka na bazie żelaza zwanego hemoglobiną, które jest przenoszone w czerwonych krwinkach. Głowonogi wykorzystują białko na bazie miedzi zwane hemocyjaniną, które jest znacznie większe i krąży w osoczu krwi. Hemocyjanina mniej skutecznie wiąże się z tlenem niż hemoglobina. Jednak ośmiornice kompensują to, mając trzy serca – dwa serca „rozgałęzione”, które odbierają odtlenioną krew z całego ciała i pompują ją przez skrzela, a jedno serce „systemowe”, które pobiera tę bogatą w tlen krew, zwiększa ciśnienie a następnie krąży wokół reszty ciała.

Czytaj: Tak się rodzą ośmiornice!

Jedna wskazówka, że system trzech serc jest potrzebny do wspomagania aktywnego stylu życia ośmiornicy, pochodzi od innych głowonogów. Jedynym członkiem grupy, który nie podziela tej anomalii anatomicznej, jest łodzik, który prowadzi siedzący tryb życia i jest bardziej energooszczędny niż inne. Co więcej, ośmiornice mogą szczególnie polegać na dobrym krążeniu natlenionej krwi, która zasila ich rozbudowany układ nerwowy. Ośmiornice mają dziewięć mózgów: centralny między oczami i mały w każdym ramieniu. Ta tkanka mózgowa notorycznie zużywa paliwo.

Czytaj: Ten film pokazuje śpiącą ośmiornicę zmieniającą kolor podczas snu

Oczywiście ośmiornice również potrzebują tlenu do zasilania swoich mięśni. Ich preferowanym sposobem poruszania się jest czołganie się po dnie morskim. Mogą również pływać z dużą prędkością, napędzane strumieniami wody. Jednak gdy pływają, serce nie bije, więc łatwo się męczą.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Istnieje około 300 gatunków ośmiornic, od olbrzymiej ośmiornicy pacyficznej, która może ważyć 50 kilogramów, do ośmiornicy wolfi, ważącej mniej niż gram.

Prawie wszystkie ośmiornice są samotnikami. Żyją w szerokiej gamie siedlisk, od stref pływów po głębokie wody, i tutaj posiadanie niebieskiej krwi może być korzystne. Hemocyjanina pomaga ośmiornicom w efektywnym transporcie tlenu w środowiskach o bardzo zróżnicowanych temperaturach i poziomach tlenu. Jest szczególnie wydajna w zimnym oceanie, co jest dobrodziejstwem dla gatunków takich jak ośmiornica antarktyczna. Jednak hemocyjanina traci zdolność wiązania się z tlenem wraz ze wzrostem kwasowości. To nie wróży dobrze ośmiornicom, ponieważ zmiany klimatyczne powodują, że oceany są cieplejsze i bardziej kwaśne.

Czytaj: Zwierzęta, o których istnieniu nie miałeś pojęcia