Ten fascynujący ptak wygląda jak upierzony smok

0
551
Zdjęcie: Jason Thompson/Flickr

Co otrzymasz, jeśli zmieszasz ptaka, wiewiórkę i jaszczurkę? Cóż, myślę, że trudno będzie ci znaleźć lepszą odpowiedź niż Great Eared Nightjar.

Widząc po raz pierwszy Great Eared Nightjar, można by wybaczyć, że pomyliłeś go z wiewiórką, a nawet jaszczurką. Faktem jest, że wygląda trochę jak połączenie zwierząt, a nawet prawdziwa wersja Bezzębnego, Smoka z przebojowej animacji DreamWorks Studios „Jak wytresować smoka”. Można powiedzieć, że to żywy dowód na to, że ptaki są bardziej spokrewnione z dinozaurami niż z gadami.

Pochodzący z lasów tropikalnych i subtropikalnych Azji Południowo-Wschodniej, Great Eared Nightjar jest nocnym ptakiem, który buduje swoje gniazda na ziemi, gdzie pisklęta są dobrze zakamuflowane wśród opadłych liści dzięki swojemu brązowemu upierzeniu.

Czytaj: Wrocław wyróżniony w European Cities & Regions of the Future 2022/23

Facebook

Chociaż nie zostało to jeszcze naukowo udowodnione, wyjątkowy wygląd Great Eared Nightjar, z kępkami piór na głowie i dziobem zakamuflowanym przez pióra, może być cechą ewolucyjną związaną ze sposobem gniazdowania.

Facebook

Ponieważ gniazduje na ziemi, Great Eared Nightjar jest o wiele bardziej narażony na drapieżnictwo niż inne ptaki, które gniazdują wysoko na drzewach, ale kiedy wyglądasz jak mały smok lub jadowita żmija, większość drapieżników prawdopodobnie nie chce z tobą zadzierać.

Facebook

Great Eared Nightjars mogą być trudne do zauważenia ze względu na swój wygląd, ale nie można pomylić ich wyraźnych głosów, więc często służą jako narzędzie do identyfikacji tych ptaków.

Czytaj: Przebywanie w pobliżu ptaków czyni nas o wiele szczęśliwszymi

Facebook

Dokładna populacja Great Eared Nightjars na całym świecie nie jest znana, ale według Kidadl, „mają one stabilny trend w populacji i występują powszechnie w ich zasięgu”. Wspaniale to słyszeć, ponieważ świadomość, że ptaki podobne do smoków dobrze się rozwijają, jest cholernie interesująca.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Facebook

Great Eared Nightjar to tylko jeden z wielu fascynujących przykładów ewolucyjnego kamuflażu, który prezentowaliśmy w F7dobry.

Pisaliśmy o pająku, który udaje liścia, aby uniknąć drapieżników. Albo o tym, że skrzydła tej ćmy przypominają głowy kobry.

wad

Brak postów do wyświetlenia